6.11.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Zveme vás na mezinárodní konferenci ruský imperialismus

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

V první chvíli po přečtení titulku V Praze bude konference o kořenech a současnosti ruského imperialismu (ČTK České noviny, 3. 11. 2023) mne napadlo, že si z čtenářů tohoto veřejnoprávního média někdo dělá legraci. Ale kdeže. Do jen těžko uvěřitelné reality současného trendu přepisování dějin mne vrátil odkaz na pořádající instituci – Ústav pro studium totalitních režimů. Na jeho www stránkách je to to černé na bílém:

„Srdečně Vás zveme na mezinárodní konferenci o kořenech ruské agrese (nejen) vůči Ukrajině, Ruský imperialismus 1939/45-2023. Konference se bude konat ve dnech 7.- 9. listopadu 2023 v Lichtenštejnském paláci v Praze (zde).

Cílem konference pořádané v Praze Ústavem pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Úřadem vlády, Litevskou ambasádou v Praze a Instytutem pamieci narodowe, je poukázat na kořeny ruských imperiálních komplexů a také či především na reflexi nebo absenci jejich reflexe v historiografii, politologii, publicistice či vzdělávací soustavě evropských zemí po 2. sv. válce, které tak pomáhaly vytvářet kouřovou clonu veskrze imperiální politice kremelských vlád a nepřímo tak přispěly i k současné agresi postsovětského Ruska – poslední koloniální říše Evropy – proti svému sousedovi, suverénní Ukrajině.“

Následuje program konference.

Pro představu si udělejme krátký – a možná trochu zjednodušený – historický exkurz. Velká Británie vlastnila třetinu světa. Ruská moc je v Evropě jediná, která se o třetinu zmenšila, zatímco Ukrajina získala od Maďarů Zakarpatí, od Poláků Lvovsko, od Rumunů Bukovinu a od Rusů Krym.

Příští díl z cyklu o totalitních impériích by mohl být o obětech francouzských válek v Indočíně a Alžírsku nebo o tom, jak si Španělé a Portugalci rozdělili glóbus.

Nezbývá tedy, než popřát nadcházející konferenci hodně úspěchů.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)