1.12.2022
Kategorie: Ekonomika

Zrušíme revizory. A finančák. A kontrolu kvality potravin. Budeme si věřit

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Vlajková loď Babišovy vlády, elektronická evidence tržeb, se ukázněné skládá na smetiště dějin. Katovskou sekerou nad EET máchla vláda Petra Fialy s heslem – budeme si navzájem věřit, podnikatel není sprostý podezřelý. A tak Babišův fanatismus vystřídal fanatismus fialový. Pro ilustraci si vezměme poslance za ODS Vojtěcha Munzara, který nad koncem EET zakřepčil na Facebooku vítěznou piruetku hodnou primabaleríny z kmene Siouxů.

„Učinili jsme definitivní tečku za érou, kdy stát všechny živnostníky a podnikatele považoval preventivně za sprosté podezřelé,“ napsal velmi líbivě Munzar na Facebooku a začal vypočítávat negativa celé evidence.

„EET se stala symbolem preventivní, umělé nedůvěry k podnikatelům ze strany státu. Nebyla nástrojem na vydání účtenek, ale on-line kontrolou ekonomicky aktivních lidí, kterou si museli podnikatelé sami zařídit a sami zaplatit,“ pokračoval Munzar, nezatížen vědomím, že daně platí rád málokdo. A pokud jsme se shodli na tom, že daně jsou hnací motor státu, je třeba jej promazávat pravidelným výběrem v plné výši. A že si podnikatelé museli sami zaplatit pokladnu kompatibilní se systémem EET? Ale božínku, na trhu byly nejlevnější a funkční za čtyři stovky. Jasně, ty sofistikovanější za čtyři stovky rozhodně nebyly.

„Nepřinesla Andrejem Babišem slibované desítky miliard na školy, školky a stadion pro Martinu Sáblíkovou. Přinesla ale spoustu tajných kontrol a spoustu šikanózních a absurdních pokut za drobnosti a administrativní pochybení, nikoliv za snahu vyhnout se daním. Živnostníci museli platit pokuty za souhrnnou účtenku, za nevyvěšení cedulky s nápisem EET, nebo pokutu za to, že si nepřenastavili čas v EET z letního na zimní,“ napsal Munzar.

Nepřinesla desítky miliard na stadion pro Sáblíkovou? Nebyl čas, EET se zavedla, ani se celá nerozjela a už tu byl pojapaný covid a s ním i pozastavení EET. Takže se to nestačilo ani ozkoušet. A šikanózní kontroly a absurdní pokuty? Ale tam byl prostor pro politickou práci třeba právě Vojtěcha Munzara, který měl usilovat o to, aby podobné nesmysly nezatěžovaly jinak fungující systém. Místo vylepšení systému ovšem Munzarova partaj sáhla ke zrušení. Byla to Babišova vlajková loď. A ta se musí potopit, protože Fialovic klan přece Babiše k smrti nenávidí. Nenávist je dobrým důvodem vyhodit z okna pracně budovaný a funkční systém, na který se aklimatizovala podstatná část podnikatelů. Další vyhozené peníze, protože politiku vedou břídilové.

„Pokud by se EET definitivně nezrušila, tak od 1. ledna by se znovu zapnula povinnost EET pro restaurace a hospody, ubytovací služby a maloobchod,“ napsal Munzar. Kde je v tom jaký problém? Za doby fungování kvůli EET restaurace a nocležárny hromadně nekrachovaly. Vždyť podnikatelé jen vykazovali své příjmy a odváděli daně. Zaměstnanců se také nikdo na nic neptá a prostě si z jejich příjmů stát vezme svůj díl. Na takovém systému jsme se dohodli, takový by nejspíš měl i platit.

„A zároveň by se k tomu NOVĚ přidala povinnost pořídit si EET pro další vlny, např. pro všechny kadeřnice, řemeslníky, trhovce, maséry, nebo veterináře, zkrátka pro všechny, kteří přijímají platby v hotovosti. Tedy nově pro cca 300 tisíc živnostníků,“ udělal tečku za svým vítězným tancem Vojtěch Munzar. Zase, kde je problém? Tak by masér vyjel účtenku z EET pokladny. Nebude nejlepší se zase vrátit k vypisování paragonů?

Jakou nabízí současná vláda alternativu? Nebo nechá sklouznout zase stovky nebo tisíce podnikatelů do šedé ekonomiky? A vlastně proč ne. Krize se sama od sebe nespraví, tu spraví až šedá ekonomika, protože okovy daňového zatížení se uvolní, peníze začnou bez dohledu a vyzobávání státu kolovat mezi lidmi a ministr pro snižování ratingu České republiky Zbyněk Stanjura se pak bude holedbat národu, že krizi překonal.

Jen si nejsem jistý vyzněním. EET, ač je jevila jako buzerace, přesto to byl dobrý základ výběru daní. Což platí i pro digitalizovaný daňový systém, kdy se v budoucnosti mohlo přejít na daňová přiznání vyplněná během několika málo minut bez hledání účtenek za matrací kanape. Prostě by to za ten rok bylo všechno naklikané do systému a podnikatel by jen stiskl tlačítko – zdaňte mě, loupežníci. K tomu stejně máme namířeno, nebo se mýlím? EET byla paskvil s generováním zlomyslných pokut a dovodů pro buzeraci a nahodilé kontroly, ale základní směr nebyl špatný. Nebo byl? Loterijní Účtenkovka, to byl vtip roku, který podporoval hrobou hamižnost a cílil na ty nejspodnější pudy člověka, o tom žádná, ale zase – ten základ samotné EET byl v pořádku, ne?

Takhle se sice bude podporovat vynalézavost lidí, jak nějaký ten příjem před státem zatlouct, čímž nám globálně bude růst inteligence (však odklánění zisků mimo supí oko státu, to je kumšt, na kterém se tříbí rozumové schopnosti), ale ve výsledku nás to vrátí na začátek cesty. Nakonec stejně nějaká vláda bude muset s nějakou obdobou EET přijít. Digitalizujeme se. Měli bychom. A EET, kupodivu, dává možnost vykazovat své příjmy a nehřešit s odkláněním zisků.

Ze strany vlády Petra Fialy je to pak jen čistá msta za osm let utrpení v opozičních lavicích, kdy si předsevzala, že zlikviduje všechno, co Babiš stvořil. Přitom EET mohla být dobrý základ pro fungující a efektivní daňový systém. Jakmile by ho třeba takový Vojtěch Munzar vzal do rukou a udělal z něj asistenta podnikatelů. Takhle podnikatelé, kteří investovali do EET pokladny, mohou všechno zase hodit do stoupy. Co až Fiala se svou skupinou mstitelů Zorro z vládních lavic zavede nějakou obdobu EET, podnikatelé si nakoupí potřebné vybavení a Babišovo ANO jim to po příštích volbách zruší? Pokud vyhraje, samozřejmě. Zase podnikatelé vyhodí všechno oknem a zase si začnou nakupovat EET pokladny? Nemohli by se ti malomocní mocní už na něčem pevně dohodnout? A ne si ve Strakovce stále dokola jen okopávat kotníky a ega?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 2,45 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)