22.11.2024
Kategorie: Historie

Zprivatizovaný 17. listopad, Babiš a Pavel

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Bylo zajímavé sledovat Národní třídu 17. listopadu. Ústřední místo pro takové trochu nepietní a připitomnělé pořvávání na činné politiky. Hloupá ulička hanby, kam musí být o nervy jít klást květiny a zapalovat svíčky (Proč se tam zapalují? On tam někdo kromě agenta Zifčáka umřel?), ale jít se tam musí.

A bylo zajímavé sledovat dva konkrétní politiky. První z ostře sledovaných přišel prezident Pavel. Ojedinělé výkřiky o rozvědčíkovi doplňovalo skandování slova děkujeme (za co, proboha?). Zato další ostře sledované personě české politiky se dostalo až hromového uvítání. Andrej Babiš celou tou uličkou hanby procházel za poslechu už omšelé odrhovačky o estébákovi, zpívané ovšem mnohohlasem a celou cestu k pietnímu místu i od něj.

Možná stojí za připomenutí, že Petr Pavel se aktivně a kariérně šplhal po hierarchii rozvědčické služby a byl socialistické věci oddaný skutečně bezpáteřně. U Babiše pak probíhala podobná kolaborace se socialistickým režimem normalizace. Ale kolaborace čistě pragmatická, kdy Babiš byl prostě kšeftař par excellence a měnit před Tuzexem bony mu prostě nevyhovovalo. Tak se dal na zahraniční obchod. Ano, musel jistě podepsat. Ale jen proto, aby mohl kšeftovat. Bylo to v něm jako v koze.

Petr Pavel si své odpracoval. Po pádu režimu překabátil a po své hrdinské akci v právě rozbíjené Jugoslávii začal kariérně šplhat do NATO. Tam stanul na poměrně vysokém postu, než šel do důchodu, a následně na vejminek na Hradě.

Jenže ale úplně stejným prizmatem je nutné koukat i na Andreje Babiše. Po pádu socialismu se z něj stal dravý kapitalista, který v České republice vybudoval kolosální kšeft, zaměstnal desítky tisíc lidí a odvedl státu na daních víc, než je zdrávo. To, že jeho kšeft má negativní vliv na menší zemědělce, výrobce, podnikatele, není nic proti ničemu. Kapitalismus se všemi svými krásami a ohavnostmi.

Přesto na Národní třídě výkřiky o kolaboraci Petra Pavla se socialistickým režimem byly vzácné, u Babiše se staly až hrozivými. Kádrování za pomoci lynče. Oba, Babiš i Pavel, už si své odpracovali. A je hloupé, že 35 let po revoluci tady máme stále ještě takové kádrování.

Ale kádrování jen výběrové.

U adepta na rozvědčíka, přísahajícího na spojenectví na věčné časy se Sovětským svazem, a aktivního komunistu ideologa se volalo děkujeme. Na komunistu pragmatika, který stranu využil jen ke svému talentu kšeftovat, se řvalo estébáku. Čistě logicky měl k ideologicky zaťaté a zlé StB daleko blíž Petr Pavel, protože usiloval o vysoký post v represivních složkách socialistické normalizace. Přesto jeho směrem znělo děkujeme.

Podobnou ideologickou zaťatost předvedl i takzvaný Koncert pro budoucnost, pořádaný na Václavském náměstí. Opět celá společnost viděna jedním pohledem, z jednoho směru, s řečníky z jednoho tábora. Témata stále stejná, omílaná stále dokola, reflexe oproti minulým ročníkům žádná. Také proč, zprivatizovaný odkaz 17. listopadu je pohodlný a nenutí přemýšlet. A tedy posouvat se dál.

A bez reflexe právě těchto privatizátorů odkazu 17. listopadu se jako společnost dál neposuneme. Neustále tu bude bublina jakési jediné pravdy. U zastánců té jediné pravdy se hříchy minulosti budou ignorovat, u odpůrců se pak nebude připomínat nic jiného, než hříchy minulosti. A je to takové trapně se opakující a vyčpělé jako včerejší pivo. Takové unavující konstatování – pořád jsou v té své bublině a pořád se snaží donutit veřejnost, že to je jediná možná cesta, jak myslet. Není. Fakt není. Už dávno ne. A pokud v tom budou tito privatizátoři pokračovat, nakonec dojdou k tomu, že se chovají podobně jako ti, kteří před revolucí nadšeně budovali socialismus. Pravda, už v tom vlastně vězí po uši. To právě tihle privatizátoři odkazu 17. listopadu a kazatelé jediné uznávané pravdy se musí emancipovat, setřást ze sebe tu podivnou zaslepenost, jinak se byť i k náznaku demokratické diskuse ani nepřiblížíme.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)