11.9.2022
Kategorie: Společnost

Zločinnost roste

Sdílejte článek:

JAROSLAV ŠTEFEC

Nechci vypadat jako kverulant a věčný pesimista, ale myslím, že bychom neměli zapomínat, že za mediálním pláštíkem informací o slavných ukrajinských vítězstvích, smrti staré ženy, stojící v čele Velké Británie, cenách energií a dalších aktuálních novinkách jsou i staronová témata, která ze světa rozhodně nezmizela. Spíše naopak, dávají o sobě stále více vědět, ačkoliv v domácích médiích se o nich příliš nedozvíte.


Víte, že ještě v 70. letech patřilo Švédsko k absolutně nejbezpečnějším zemím Evropy? A jak tam situace vypadá dnes? Švédskem, kde se budou 11. září 2022 konat parlamentní volby, otřásá vlna násilných trestných činů, která nemá v moderní skandinávské historii obdoby. Zločinnost se vůbec poprvé dostala na první místo žebříčku nejzávažnějších obav voličů.

Dokonce i mainstreamová média, jako je BBC, přiznávají, že Švédsko má nejvyšší počet vražd střelnou zbraní na milion obyvatel v Evropě. V oficiální zprávě švédské vlády zveřejněné v roce 2021 je uvedeno, že každý rok zemřou ve Švédsku při přestřelkách čtyři lidé na milion obyvatel. Evropský průměr přitom je 1,6 osoby na milion obyvatel.

Ze statistik dále vyplývá, že 85 % podezřelých, kteří se ve Švédsku podílejí na smrtících přestřelkách, se narodilo v zahraničí nebo pochází z přistěhovaleckého prostředí. V poslední době se bombové útoky a střelba rozšířily i mimo největší města. Po sérii přestřelek v menším městě Örebro místní policejní šéf uvedl, že tam nejen vzrostl počet gangů, ale že se staly i násilnějšími. “Před deseti lety třeba někoho zmlátili, pak přešli na střelbu do nohou a teď se střílejí do hlavy,” řekl agentuře Reuters.

I my se začínáme potýkat s rostoucí zločinností. A ani o tom se v českých médiích nedočtete. Není to jen vinou absolutně nezvládané (nejen ukrajinské) imigrace, nebo tolerance a zlehčování trestných činů ze strany politiků. Je to i důsledkem snah bránit policii v práci ze strany různých aktivistických skupin a politiků, kteří se vezou na vlně populismu „nové doby“ podobně, jako se na ní vezli fanatičtí „svazáci“ 50. let minulého století. Pod hlavičkou pseudohumanismu a ochrany fiktivních „lidských práv“ se dokonce snaží trestat policisty za řádný výkon jejich nelehké a nebezpečné služby.

Pokud bude tato tzv. „vláda“ České republiky i nadále pokračovat v dosavadním stylu „zvládání“ problémů, pokud budou i nadále tolerovány kontakty vrcholových politiků (a jimi do klíčových pozic ve státní správě včetně bezpečnostních složek dosazovaných figurek) se zločineckými skupinami a pokud bude pokračovat bagatelizace tohoto stavu ze strany tzv. „hlídacích psů demokracie“, velmi brzy se i nám stane, že se budeme bát vystrčit nos z (opevněného) bytu, aby nám ho někdo neustřelil. A nemyslím si, že současný ministr vnitra by byl osobou, schopnou a ochotnou na tomto trendu něco měnit.

Jaroslav Štefec

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)