1.11.2022
Kategorie: Politika

Zkáza přímé volby

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

Oznámení Andreje Babiše, že se hodlá ucházet o prezidentskou funkci, zapůsobilo na politiky i komentátory jako šrapnel. Pan premiér se dokonce nechal slyšet, že toto si naše země nezaslouží.


Ačkoliv se nechystám pro Andreje Babiše hlasovat, dovolila bych si k věci připojit drobné poznámky.

Tak především, pro politika, který byl několik let ministrem financí a následně po celé volební období premiérem, je kandidatura na prezidenta zcela logickým vyústěním jeho politické kariéry. Prezidenty by se v zásadě měli stávat dlouholetí politici, zejména bývalí předsedové vlády. Oba pohavlovští prezidenti právě takovými byli. Nerozumím tedy tomu, co je překvapivého na včera oznámené kandidatuře Andreje Babiše, zejména pokud vezmu v úvahu, že o jeho úmyslech v tomto směru se hovoří mnoho měsíců, možná let.

Pan premiér se mýlí, když říká, že “si to Česko nezaslouží”, protože případné zvolení by Andreji Babišovi zajistilo imunitu před trestním stíháním. To je totiž pouze vedlejší efekt; celou kandidaturu na tento jediný aspekt zužovat nelze, navíc v situaci, kdy chce vláda prosadit zákon, který by Andreji Babišovi v příštím volebním období znemožnil vykonávat funkci ministra. Mimochodem, snaha tímto způsobem vyřadit soupeře z politického boje se mně osobně příčí; vítězit se má kvalitní nabídkou ve volbách. Dovedu si představit, že tato kontroverzní okolnost některé voliče naopak přiměje k tomu, aby svůj hlas Andreji Babišovi hodili.

Ovšem, nastolena byla otázka, co si Česko zaslouží a co nikoliv.

Podle mého názoru si voliči zaslouží široké a pestré pole kandidátů.

A zaslouží si takového prezidenta, jakého si zvolí.

Rozčilovat se nad tím, že se o prezidentskou funkci přihlásil další kandidát, byť velmi silný, je dosti ademokratické. Proč by nemohl usilovat o zvolení? Pokud ho voliči chtít nebudou, tak si ho nezvolí. O jeho trestním stíhání jsou občané dokonale a velmi podrobně informováni. Tak kde je problém?

Pokud ten problém vězí v jeho minulosti, připomínám, že vládní koalice podpořila mj. generála Pavla, jehož minulost je také poskvrněna černými kaňkami, které se špatně čistí.

Myslím, že voliči si spíše nezaslouží špinavou kampaň, která nás pravděpodobně čeká. A je také otázka, zda si náš národ zaslouží přímou volbu prezidenta jako takovou.

Je ale vhodné připomenout, že to byla mimo jiné ODS a některé další strany současné koalice, které nám tento danajský nesystémový dárek přinesly. Našla jsem si na Novinkách zprávu ze 14. prosince 2011 o tom, že přímá volba prezidenta byla schválena poslaneckou sněmovnou. U zprávy je reportážní fotografie s tímto popiskem:

“Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) přijímá gratulaci k prosazení přímé volby prezidenta od kolegy Leoše Hegera (TOP 09).

Mezi nimi ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).”

Navrhli jste to, hlasovali jste pro to, schválili jste to.

Zasloužíte si to.

 

Monika Čírtková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 3,89 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)