Životní zlom živnostníka: Končím s podnikáním. Dřu jen na stát
OD: HANA ČECHOVÁ 25|12|2013
Karel, provozující malý obchod na Chebsku, je přesvědčen, že vláda vlastně neví, jak těžký život dnes mají drobní živnostníci. Stále více doplácejí na jejich omyly, špatné reformy a na „děsivé“ hospodaření státu. A to doslova.
[ad#hornisiroka]
„Už nevědí, jak by nám pustili žilou. Z půl milionu hrubého, který za rok vydělám díky tomu, že dřu od rána do večera, o sobotách, nedělích i svátcích a na vše jsem úplně sám, mi nakonec zůstane průměrná mzda. Více než polovinu zisku spolkne nájem, daň a DPH, sociální a zdravotní pojistné. Odboráři nás ale pořád považují za skupinu, která nic neplatí. Ale o velkých firmách, které zneužívají daňových rájů a o tom hazardu, kde se platí jen jakési korupční odvody, to se raději mlčí. To je nestydatost! Když jsem v zimě onemocněl s čtyřicítkami a musel ulehnout, nedostal jsem ani korunu, protože živnostník má nárok na nemocenskou až po 14 dnech nemoci. Zachází se s námi hůř než se zločinci. Proč nějaký placený odborářský či partajní tlachal mluví do živnostníků? Ať zkusí sám podnikat a pak uvidíme, jak bude uvažovat.“
Strach z DPH
Karel prozradil, proč mnozí živnostníci, které zná, zatajují část svých příjmů: „Kdyby nás tak nebuzerovali, platili bychom daně bez problémů, těch 15 procent je optimálních. Ale je nad námi bič DPH, hranici k povinnému DPH chtějí snížit na 750 tisíc. Kdo si uvědomuje, že kvůli tomu musíme najmout a platit účetní firmu? Kdo z drobných živnostníků to umí správně spočítat a dělat všechna ta přiznání a podobné kraviny. Co to je papírů, co musíme vyplnit. Pak se najednou diví, že se snižuje výběr daní. Ať vláda bojuje proti miliardám, které utíkají z hazardu a z ministerstev, z fondů EU, atd. Registrační pokladny daně nezachrání.“
Herna a bordel, kam se podíváš
Nejvíce ale Karla štve fakt, že maloobchod u nás hyne na úbytě, zatímco pár kilometrů od Chebu, v Německu, doslova kvete: „Jak to, že tam přežili pekaři, řezníci, obuvníci a další drobní živnostníci? Jak to, že tam nenarazíte na hernu? Vždyť jsme stejnými členy EU. Podívejte se v centru Chebu, herna a bordel, kam se podíváš.“
Co pan Karel bude dělat poté, co s podnikáním skončí: „Konečně využiji své daně. Půjdu na operaci, protože jsem si kvůli tahání zboží odrovnal páteř. A hned potom zažádám o předčasný důchod. Jinak se také může stát, že se později žádného důchodu nedočkám a na operaci mít nebudu.“
Osmdesát heren v Chebu
Chtěli jsme vědět, nakolik jsou Karlovy argumenty opodstatněné. Z vyjádření tiskové mluvčí chebské radnice Martiny Kuželové je evidentní, že velmi.
Na otázku, kolik je vlastně v tak malém městě, jako je Cheb, heren a automatů, nám sdělila: „V Chebu je evidováno v letošním roce 33 heren, ve kterých se provozuje 60 výherních hracích přístrojů. Ve městě je pak odhadem dalších 50 heren, kde jsou provozovány videoloterijní terminály a rulety, které povoluje MF ČR. Existence výherních hracích přístrojů v Chebu byla vyřešena přijetím nové obecně závazné vyhlášky, kde je jejich provozován omezeno. Povolení lze vydat pouze v části Svatý Kříž. Do konce roku ještě dobíhají povolení, která byla vydána před přijetím vyhlášky. To znamená, že v příštím roce z centra Chebu zmizí úplně a budou zde provozovány pouze přístroje povolované MF ČR.“
Zajímavé také je, na co jsou v Chebu používány povinné odvody z provozu heren. Kuželová vysvětluje: „Prostředky z výtěžku, které každoročně odvádějí provozovatelé VHP, jsou použity na podporu mládežnického sportu v Chebu.“
Každý obyvatel města dobře ví, že ony desítky heren vystrnadily z města obchody, služby, cukrárny a další potřebné a oblíbené podniky.
[ad#velkadolni]