3.5.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Zítra začíná v Maďarsku CPAC – noční můra liberálů

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V Budapešťském konferenčním centru Bálna (Velryba) proběhne ve dnech 4. – 5. května jednání CPAC – Conservative Political Action Conference. Půjde o další z pravidelných ročních setkání americké pravicové organizace, založené roku 1974 a bude to už podruhé v Evropě. Loni se američtí konservativci, sdružení kolem Republikánské strany poprvé setkali mimo USA, v Orbánově Maďarsku, a letos si to pro velký úspěch zopakují.

Mottem letošního setkání bude heslo: „Společně jsme silní!” A hlavním úkolem pak budování a další posilování mezinárodních vazeb pro-národních sil. Tak, aby se proti „progresivní internacionále” levicových sil, podporovaných globalisty, postavila velká, mezinárodní, konservativní a nacionalistická protiváha – zlý sen liberálů.

Hlavní projev bude mít, stejně jako loni, maďarský premier Vikor Orbán. V roce 2022 hovořil před více než 1500 účastníky pod heslem „Bůh, vlast, rodina” a vyzýval přítomné politiky, novináře a influencery k porážce „nadvlády progresivních liberálů ve veřejném životě” tak, jako to udělal on v Maďarsku. Americké konzervativce pak pobízel, aby „vzali zpět instituce”, drželi se tvrdých postojů k právům homosexuálů a přistěhovalectví a bojovali za vítězství v příštích amerických prezidentských volbách. Odměnou mu byly ovace ve stoje.

Letos nebude mít plénum méně početné, spíše naopak. Program konference a seznam hlavních řečníků najdete na příslušné stránce organizátora. Zajímavé a pozitivní je, že i my v něm máme své, české želízko v ohni. Jako jeden z avizovaných hlavních řečníků vystoupí i bývalý premier ČR, Andrej Babiš. Svůj projev má přednést zítra, v zahajovací den konference, v druhém bloku od 11.20, hned po Tuckeru Carlsonovi, (bývalé) pravicové, komentátorské hvězdě Fox News.

Vypadá to, jakoby Babiš začal brát svou opoziční roli vážně. Doma poněkud ustoupil do pozadí a ponechává Pětikoalici, aby se znemožnila a rozložila sama. K zahraničí se opatrně a předvídavě moc nevyjadřuje ale tu, v Budapešti, jak vidíme, začíná budovat skutečné a osobní vztahy s rodící se „konzervativní internacionálou”. S republikány, kteří se za rok a něco chystají vrátit úder. Babiš tak, při zachování partnerství s USA (nutného pro krytí před Berlínem), ukazuje s úsměvem fakáč na bruselské Timmermanse a levicovou gerilu Eurokomise. Z téhle pozice už jiná cesta, než vůdcovství sjednocené opozice, opírající se o domácí lid, nastolicovaný na elity a bruselské pokrokářství, nevede. Babišovy mosty k progresivistům byly právě zapáleny…

Tohle je jeden z důsledků konference. Ještě dříve, než začala. Bez Babiše žádná (nepětikoaliční) vláda nebude. V nadcházejících volbách bude ANO nejsilnější stranou. Babiš má a bude mít dobré vztahy s novými elitami USA. Seskupí-li se s ním (jedno zda v koalici nebo tiché podpoře) menší, pronárodní strany, je naděje na změnu. Kdyby se ještě dokázaly dohodnout na předvolební koalici (SPD, PRO, Trikolora), mohly by mít k 15%. A to by se s „bocianem” vyjednávalo ještě lépe.

Ale zpět k nadcházející konferenci CPAC. Maďarský premier Orbán k ní řekl: “Musíme si vzít instituce zpět, ve Washingtonu i Bruselu,”. “Musíme najít spojence a koordinovat pohyby našich sil.” Tak mu a CPAC držme palce. Držíme je tím sobě.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)