24.9.2022
Kategorie: Ze světa

Zelenskyj vysvětlil OSN, že jeho ‚recept na mír‘ na Ukrajině začíná ‚potrestáním‘ Ruska

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během svého středečního projevu v debatě Valného shromáždění Spojených národů předložil svůj pětibodový, ne-vyjednávatelný „recept na mír“ mezi ním a Putinovým Ruskem.

První krok vedoucí ke konci války identifikoval jako „potrestání“.

 

Zelenskyj promlouvající k tomuto fóru přes video-link z Kyjeva také spolu s Ruskem a Sýrií ‚jmenoval a zostouzel‘ Bělorusko, Kubu, Severní Koreu, Eritreu a Nicaraguu, které obviňoval, že se ‚děsí jeho slov‘.

Breitbart hlásí: Zelenskyj o této válce diskutoval před Valným shromážděním z hlediska pětibodového plánu, o kterém tvrdil, že ho lze k dosažení míru univerzálně aplikovat na jakýkoliv konflikt. Před odhalením tohoto plánu vysvětloval těm, kdo na Ukrajinu a Rusko naléhají, aby se pokusily o rozhovory, že čas na diplomacii už skončil a že pokusy o rozhovory ve skutečnosti už byly, ale selhaly.

„Abychom této válce zabránili, vedli jsme 88 kol rozhovorů v různých formátech už od počátku mého prezidentování až do letošního 24. února,“ připomínal.

Zelenskyj tvrdil, že jeho mírový plán by nutně vyžadoval značnou reformu Spojených národů, kdy později zpochybňoval logiku trvalého místa v Bezpečnostní radě pro takové zvrhlé státy jako Rusko, a bezzubost orgánů OSN.

„Předložím recept, který může fungovat nejen pro nás, nýbrž pro kohokoliv, kdo by se mohl ocitnout v podobné situaci jako my,“ řekl. „Je to recept, který potrestá zločiny, ochrání životy, obnoví bezpečnost a územní celistvost, zaručí bezpečí a poskytne rozhodnutí. Pro mír existuje pět předběžných podmínek.“

Potrestání uváděl jako první krok svého plánu na ukončení válek.

Zelenskyj vyzval k univerzálním sankcím na Rusko počínaje zákazem turistiky přicházejícím ze svobodných států až po zákaz účasti Ruska na mezinárodních fórech jako je Rada bezpečnosti a rovněž obchodní sankce k zubožení ruské ekonomiky.

„Zablokování obchodů a vztahů s agresorem je součástí receptu na mír. To vše je trest. Potud, pokud je agresor stranou rozhodovacího procesu v mezinárodních organizacích, tak od nich musí být izolován přinejmenším, pokud agrese trvá,“ tvrdil Zelenskyj. „Odmítněte mu právo hlasovat. Zbavte jeho delegaci práv. Odejměte mu právo veta – pokud je to člen Rady bezpečnosti OSN.“

„Občané agresorského státu by neměli mít dovoleno užívat si turistiky nebo nákupů na území těch, kdo si cení míru, nýbrž by měli být přes omezení víz tlačeni k tomu, aby ve svém vlastním státě bojovali proti agresi,“ pokračoval.

„Potrestejte je za podporu zla. Měl by být zřízen speciální tribunál, který Rusko potrestá za zločin agrese proti našemu státu. To se stane signálem všem ‚rádoby‘ agresorům, že si musí cenit míru nebo ponesou vůči světu odpovědnost.“

Pro další čtyři prvky míru – ochrana života, „obnovení bezpečnosti a územní celistvosti“, „bezpečnostní záruky“ a „rozhodnutí“ Zelenskyj už ostatním zemím navrhoval méně konkrétní vedení činností. Zelenskyj ostatní státy nabádal, aby Rusko za jeho válku zařadili na seznam států sponzorujících terorismus, a k úsilí o vojenské dohody s Ukrajinou, které Rusko odstraší od dalších akcí, neuváděl však jako konkrétní aspiraci členství v NATO.

Zelenskyj na závěr odsoudil nejen ruské spojence, ale i země, které se rozhodly nepodpořit žádnou stranu.

„Ti, kdo mluví o neutralitě, když se útočí na lidské hodnoty a na mír, to myslí úplně jinak. Oni mluví o své lhostejnosti ke všem,“ říkal ukrajinský prezident. „Tohle ve skutečnosti říkají. Předstírají, že mají zájem o problémy všech ostatních. Formálně jim na všech záleží. Soucit mají ale jen protokolární. A proto předstírají, že někoho chrání, ale ve skutečnosti, chrání jen svoje zištné zájmy.“

„A právě tím se vytváří podmínky pro válku. A tohle se musí napravit, aby se vytvořily podmínky pro mír,“ uzavřel to.

Niamh Harris

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 1,59 out of 5)
Loading...
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)