10.3.2023
Kategorie: Ze světa

Zelenskyj a generálové

Sdílejte článek:

GPOVANMAN

Jak je popsáno v tomto článku, pád Artemovsku (Bachmutu) je na spadnutí, ruské síly se nyní blíží k centru města. Bez ohledu na očividné to, ukrajinský prezident Zelenskyj požaduje, aby se jeho jednotky nestahovaly, což vyvolává údiv a třesení hlavami pozorovatelů po celém světě.

.
Bitva o Bachmut, jak se jí začalo říkat na Západě, je jedním z pilířů Kyjeva, který se pokouší přehrát tváří v tvář ruskému postupu. Po celé měsíce bylo západní publikum hýčkáno příběhy o zjevné ukrajinské udatnosti, obrana města se stala symbolem odolnosti země. Na jedné straně to udrželo válku, a tedy podporu Kyjeva ve veřejném svědomí, ale když město padne, porážka a rostoucí beznaděj věci budou zřejmé.
.
Stejně jako u mnoha diktátorů minulosti, i když čelí ochromujícím ztrátám nebo neschopnosti uspět, někteří lídři upřednostňují osobní úspěch před prostým zdravým rozumem. Zelenskyj dokonce zkřížil meče s generálem Zalužným, vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil. Každý vojenský profesionál ví, že situace je ztracena, přesto je Zelenskyj ochoten zahodit tisíce životů jen proto, aby udržel Artemovsk v ukrajinských rukou o den déle.
.
Blut Für Boden (krev pro vlast) je do očí bijící parafráze sloganu nacistické éry. Kombinace toho, že Zelenskyj používá krev svých vojáků, aby zabránil nevyhnutelné ztrátě území, a že v řadách ukrajinských ozbrojených složek je tolik pravicových bláznů, toto rčení shrnuje situaci opravdu velmi dobře. Abychom tomu lépe porozuměli, musíme se pozorně podívat na to, jak se situace vyvíjí.
.

Jsou dvě klíčové postavy, které dovolily, aby věci dospěly až sem.

.

Prvním je Zelenskyj a dodnes si mnozí neuvědomují, že před jeho zvolením v roce 2019 byla jeho kariéra pouze jako televizní komik. Smáli jsme se tomu, jak se herec jako Ronald Reagan dostal do Bílého domu, ale o čtyřicet let později na Ukrajině komik udělal totéž. Na rozdíl od Reagana však Zelenskyj nikdy nedokončil žádnou vojenskou službu, což zpochybňuje jeho schopnost vytvářet strategii v záležitostech, jako jsou ty, kterým čelí dnes. Komik určuje výstřely, ale výsledky nejsou k smíchu pro ty, kteří musí trpět jejich následky.

.
Zelenskyj má přirozeně řetězec velení, potřebuje informovat vojenskou hierarchii o svých záměrech. Jeho klíčovým mužem v armádě je generál Valerij Zalužnyj, Hvězda ukrajinských ozbrojených sil, který sloužil 32 let v armádě. Stejně jako každý čtyřhvězdičkový generál, který má desítky let zkušeností, je obeznámen nejen s plánováním operací, ale také s hodnocením kladů a záporů dané situace. V poslední době se zdá, že vzhledem k tomu, že Artemovská aréna je naprosto ztraceným případem, jeho výzvy k ústupu byly prezidentem tvrdě pokárány. Nejen, že je to vážná urážka jeho profesionality, je to zbytečný rozsudek smrti pro bezpočet ukrajinských vojáků.
.
Bitva si již vyžádala tisíce vojáků, z nichž mnozí byli elitní vojáci nebo vysoce vycvičení specialisté. Tragická situace se změnila v katastrofu, protože Zelenskyj zarputile odmítá vidět smysl.
.
Jak ruské vládní jednotky, tak jednotky Vagnerovy SVS jsou na okraji města již několik týdnů. Jak je zdokumentováno v tomto článku, až donedávna to Rusům umožňovalo bojovat za velmi příznivých podmínek, moskevští muži ničili ukrajinské materiální a lidské zdroje při obraně nyní bezvýznamného města. Kreml má však širší plány, a i když je toto angažmá strategicky výhodné, je nyní čas převzít město a podívat se na budoucí operace.
.
Rusové pomalu obkličují město a ukrajinští muži a stroje mají nyní velké problémy se vstupem nebo opuštěním Artemovsku. Tato situace se nestala přes noc, smyčka se kolem města pomalu utahovala po dobu několika týdnů. Dnes je v podstatě odříznuta od logistiky, kterou potřebuje, aby se mohla bránit, ale navzdory nevyhnutelné pravdě, které čelí, Zelenskyj odmítá dovolit vojákům a vybavení, aby se alespoň pokusily o stažení.
.
I washingtonští váleční jestřábi nyní přiznávají, že Ukrajinci ztratili Artemovsk. Jakkoliv si Bílý dům přeje poškodit Rusko jakýmkoli způsobem, přichází bod, kdy je nemožné podpořit operaci, která tak očividně selhala. Biden a jeho kumpáni budou nepochybně pokračovat v pumpování peněz a vojenských prostředků do Kyjeva, ale nyní se zdá, že dokonce i Amíci se vzdali této arény a rozhodli se používat město jako symbol pro mediální účely spíše než pro strategickou vojenskou hodnotu.
.
Pravda, které čelí jak Kyjev, tak ukrajinské pozemní síly, je nyní tak zřejmá, že dokonce i Zelenského někdejší stoupenci začínají pochybovat o jeho strategii. Julian Röpcke byl jedním z nejhlasitějších protiruských novinářů posledního desetiletí, ale místo toho, aby riskoval svou pověst podporou absolutně ztracené věci, i on nyní ustupuje od své dřívější podpory ukrajinského vůdce. Když takoví zanícení atlanticisté jako Röpcke odcházejí od Zelenského, neúspěch Artemovska i Kyjeva se stává ještě zjevnějším.
.
Rusko si přeje pokračovat dále na západ, ale nenechá si ujít příležitost k dosažení některých konečných snadných zisků, až bude město konečně dobyto. Tato akce vykrvácela ukrajinskou válečnou mašinérii do běla a nesčetné množství zdrojů, kterým mohli čelit moskevští muži v pozdějších bitvách, bylo nyní zničeno. Kreml se možná bude chtít pohnout, ale zabránit dnešnímu pohybu nepřítele pomůže Rusům dát Kyjevu zítra mat.
.
Někteří mohou srovnávat ukrajinský ústup z Artemovsku s jeho ruským ekvivalentem v Chersonu v loňském roce, ale tyto dvě operace jsou zcela odlišné. Tváří v tvář obtížné logistice a možnému hromadnému protiútoku Ukrajinců učinil generál Surovikin organizovaný ústup na levý břeh řeky Dněpr jedním ze svých prvních rozhodnutí po převzetí velení. To vedlo ke spořádanému ústupu s malými, pokud vůbec nějakými ztrátami. Debakl v Donbasu je na druhé straně pouze výsledkem tvrdohlavosti ze strany prezidenta, zoufalá situace se na základě výslovných příkazů shora změnila v katastrofu.
.
Závěr
.
Zdravý rozum a respekt k těm, kteří bojují za Kyjev, říká, aby Zelenskyj vyslechl své generály a zařídil stažení už před několika týdny. Nedostatek vojenských zkušeností spolu s tvrdohlavostí, která nyní stála tisíce životů, znamená, že kromě symbolu bylo krveprolití k ničemu.
.
Vojáci z Východu i Západu vědí, jak jednat, když jsou postaveni do situace, přesto v posledních měsících Rusko formovalo své plány na nepružnosti Zelenského, zatímco Kyjev se ohýbal a podlamoval pod tlakem vyvíjeným Rusy. Po celou tu dobu profesionální vojáci po celém světě přihlíželi zděšení.
.
Tato válka začala kvůli tomu, že Západ chtěl bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince, ale události v Artemovsku viděly ukrajinského prezidenta bojovat se svými generály; nebylo by nefér říci, že konec bojů v Artemovsku může způsobit začátek bojů mezi prezidentem a jeho generály…

.
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)