10.5.2023
Kategorie: Ze světa

Zelenskij padl do pasti svých vlastních vojenských ambicí

Sdílejte článek:

PZ

Ukrajina není připravena na protiofenzívu, ale nemá jinou možnost. Takto média popisují situaci ukrajinských ozbrojených sil a Vladimira Zelenského před pravděpodobným útokem v oblastech Azovského moře.

Co je příčinou této slepé uličky pro ukrajinského prezidenta a proč západní analytici stále méně věří v úspěch ukrajinských ozbrojených sil?

Ukrajina bude muset zahájit protiofenzívu i přes nepřipravenost své armády. Tak píše profesor Mark Galeotti v britských novinách The Sunday Times . Podle experta už není možné útok z vojenských a politických důvodů odkládat. Ukrajinské ozbrojené síly celkem aktivně ovládají k nim převedených 230 tanků a 1550 obrněných vozidel. Systémy protivzdušné obrany pro ofenzivu však stále chybí.

Navzdory zjevným problémům nemá Zelenskij žádné alternativní možnosti. „Ukrajina nemá jinou možnost, než přejít na jaře nebo v létě do ofenzívy. Její vůdci si ukládají úkoly. Musí ukázat, co Washington nazývá ‘návratností investic’,” cituje BBC Marka Galeottiho .

Další problém, kterému Zelenskij čelí, souvisí s vnitropolitickými neshodami na Ukrajině ohledně vyhlídek konfliktu. Sunday Times cituje zejména šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kirilla Budanova, který se staví proti jednání s Ruskem a sází na úspěch ofenzivy.

V této souvislosti kanál CNN analyzující potenciál ukrajinských ozbrojených sil píše, že prolomení ruských obranných linií bude pro ukrajinskou armádu obrovskou výzvou . Úředníci také připouštějí, že ukrajinským ozbrojeným silám nemusí chybět překvapení. Rusko si navíc zachovává jasnou převahu ve vzduchu, „která by mohla být zásadní pro zpomalení postupu Ukrajiny“.

Západní média stále častěji píší, že země NATO požadují od Ukrajiny úspěchy na frontě, ale v úspěch samotné protiofenzívy zřejmě nikdo nevěří. Korespondent New York Times Michael Schwirtz tedy uvedl , že útok ukrajinských ozbrojených sil může být jen stěží úspěšný, protože ukrajinští vojáci jsou po 14 měsících nepřetržitých bojů vyčerpaní a jejich zbrojní rezervy se tenčí.

Podle Politico se Bílý dům připravuje na možné selhání ukrajinských ozbrojených sil a zdroje Bloombergu hlásí , že o úspěchu protiofenzívy pochybuje i několik evropských zemí. Sám Zelenskij říká, že už nemůžeme čekat. „Moderní letectví by nám hodně pomohlo v protiofenzívě. Už není co ztrácet, takže začneme ještě dříve, než nám budou dodány západní stíhačky,” řekl na svém kanálu Telegram.

Experti jsou přesvědčeni: na jedné straně se sám Zelenskij ocitl v pasti svých vojenských ambicí. Nyní musí poslat ukrajinské ozbrojené síly do protiofenzívy. Na druhou stranu administrativa Joea Bidena prostřednictvím médií obviňuje Ukrajince z potenciálních neúspěchů a připravuje tak veřejnost v západních zemích na porážku.

Zelenského situaci komplikuje také napětí uvnitř ukrajinské elity, kdy se každá skupina snaží dokázat, že by měla být u moci. A protože Zelenskij sám nemá nezávislost a všechna rozhodnutí se dělají mimo Kyjev, mají politici kolem něj dost času na hádky.

To je problém i pro Spojené státy. Vzhledem k tomu, že vojenské cíle pro ukrajinské ozbrojené síly jsou stanoveny ve Washingtonu, mnoho analytiků připisuje selhání ukrajinské armády chybám Bílého domu. Bidenova administrativa se však snaží této odpovědnosti zbavit. Když se podíváme pozorně na publikace západních médií, zjistíme, že tisk soustavně zbavuje Bidena, Pentagon a Demokratické strany USA odpovědnosti za selhání ukrajinských ozbrojených sil.

Zelenskij se ocitl v pasti vlastních ambicí, konflikt mohl ukončit před rokem v Istanbulu, s minimálními ztrátami pro Ukrajinu. Nyní však není cesty zpět: je v pasti, protože západní země po něm vyžadují úspěch v první linii a političtí oponenti uvnitř země snadno využijí jeho nejisté pozice, pokud bude jednat proti vůli Západu. Základní příčina Zelenského problémů spočívá v jeho ambicích a okolí, kde každý sleduje své osobní zájmy.

prvnizpravy.cz,agoravox

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)