28.11.2022
Kategorie: Ze světa

Zatímco Zelenský si vyjednávání s Ruskem dokonce zakázal dekretem, nejvyšší americký generál naléhá na diplomacii na Ukrajině

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Zdá se, že v americké vládě si realisté uvědomují, kdy je třeba začít jednat, kdyby se karta náhodou měla obrátit. Kdo má pravdu, zda voják nebo Bidenovi ideologové, ponechávám na úsudku laskavého čtenáře. Předkládám článek z New York Times:

Generál Mark A. Milley, předseda Sboru náčelníků štábů ( na obr), prohlásil, že by se Ukrajinci měli pokusit upevnit své zisky u vyjednávacího stolu:

“WASHINGTON – Na nejvyšších úrovních vlády Spojených států se objevila neshoda ohledně toho, zda tlačit na Ukrajinu, aby usilovala o diplomatické ukončení své války s Ruskem, přičemž nejvyšší americký generál naléhá na jednání, zatímco ostatní poradci prezidenta Bidena tvrdí, že je příliš brzy.

Generál Mark A. Milley, předseda Sboru náčelníků štábů, na interních schůzkách tvrdil, že Ukrajinci dosáhli na bojišti tolik, kolik mohli rozumně očekávat, než nastane zima, a proto by se měli pokusit upevnit své zisky u vyjednávacího stolu.

Jiní vysocí představitelé však této myšlence odporovali a tvrdili, že ani jedna strana není připravena vyjednávat a že jakákoli pauza v bojích by dala pouze ruskému prezidentovi Vladimiru V. Putinovi šanci na přeskupení. Zatímco poradci prezidenta Bidena sice věří, že válka bude pravděpodobně nakonec vyřešena vyjednáváním, dospěli ale k závěru, že tato chvíle ještě nedozrála a Spojené státy by neměly být vnímány jako ten, kdo tlačí na Ukrajince, aby se drželi zpátky, dokud mají dynamiku.

Debata, kterou zasvěcení úředníci popsali pod podmínkou anonymity, protože nebyli oprávněni diskutovat o citlivých jednáních, se v posledních dnech rozšířila na veřejnost, když generál Milley veřejně komentoval své soukromé rady. “Využijte okamžiku,” řekl ve středu v projevu v New Yorku.

Uvedl to ve čtvrtek v rozhovoru pro CNBC. “Viděli jsme, jak ukrajinská armáda poráží ruskou armádu až k faktickému ukončení bojů ,” řekl. “Nyní není s jistotou známo, co přinese budoucnost, ale myslíme si, že zde existují určité možnosti pro diplomatická řešení.”

Bílý dům si však dal záležet na tom, aby se distancoval od jakéhokoli konání, které by mohl vzbudit dojem, že tlačí na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby postoupil území ruským útočníkům, i když Moskva stahuje své síly ze strategického města Cherson.

“Spojené státy netlačí na Ukrajinu,” řekl ve čtvrtek novinářům Jake Sullivan, prezidentův poradce pro národní bezpečnost. „Netrváme na tom, aby se Ukrajina řídila našimi radami. To, co děláme, je, že konzultujeme jako partneři a prokazujeme naši podporu nejen prostřednictvím veřejných prohlášení nebo morální podpory, ale také prostřednictvím hmatatelné, fyzické podpory druhu vojenské pomoci, o kterém jsem se zmínil dříve.

Pentagon ve čtvrtek skutečně oznámil, že posílá Ukrajině dalších 400 milionů dolarů vojenské pomoci. Mezi dodávanými zbraněmi budou první mobilní systémy protivzdušné obrany Avenger poskytnuté Spojenými státy, stejně jako rakety pro systémy protivzdušné obrany HAWK, které již poskytlo Španělsko, minomety, dělostřelecké náboje, Humvee, granátomety, vybavení pro chladné počasí a munice pro High Mobility Artillery Rocket Systems neboli HIMARS, které se ukázaly být tak účinné při zatlačování Rusů.

Ministerstvo obrany však odmítlo ukrajinské žádosti o bezpilotní letouny Grey Eagle MQ-1C, které se američtí představitelé obávají, že by mohly být použity k zasažení cílů na ruském území, čímž by riskovalo nebezpečnou eskalaci války, uvedl The Wall Street Journal.

Otázka, jak si Spojené státy stojí v otázce vyjednávání, v posledních dnech oživila rozhovory na obou stranách Atlantského oceánu, když se američtí, ukrajinští, ruští a evropští představitelé pokoušeli rozluštit někdy smíšené signály z Washingtonu.
Cesta Jakea Sullivana do Kyjeva minulý týden u některých vyvolala dojem, že Bidenova administrativa naléhá na Zelenského, aby alespoň ukázal ochotu jednat, ale američtí představitelé to vzápětí popřeli.

Místo toho řekli, že na konci schůzky zaměřené hlavně na jiné otázky související s válkou Sullivan navrhl Zelenskému, aby se zamyslel nad tím, jaký by byl „spravedlivý mír“, což je fráze, kterou minulý měsíc použila skupina G7. To by mohlo vypadat, jako když nadešel čas na jednání.

Zmatek umocnily nejednoznačné komentáře prezidenta Bidena na středeční tiskové konferenci. Na otázku, zda si myslí, že Ukrajina má nyní potřebné páky k zahájení jednání, nechal prezident dveře otevřené. „Uvidí se, zda bude či nebude učiněn úsudek o tom, zda je Ukrajina připravena na kompromis s Ruskem,“ řekl.

Biden, který byl později pod tlakem ohledně toho, zda navrhuje Ukrajině zvážit vzdát se nějakého území, rychle řekl ne. „To záleží na Ukrajincích. Nic o Ukrajině bez Ukrajiny,“ řekl a zopakoval oficiální linii, že jakoukoli rezoluci musí určit Kyjev, nikoli Spojené státy nebo Evropa. “Jednu věc vím: Nebudeme jim říkat, co mají dělat.”

Někteří současní a bývalí úředníci uvedli, že jemné nuance v postoji administrativy se ztratily. I když momentálně netlačí na rozhovory, administrativa chce být připravena na diplomacii někdy později, až to bude mít podle ní smysl.

“Mám pocit, že administrativa opatrně zkoumá možnosti diplomacie,” řekl Charles A. Kupchan, profesor Georgetownské univerzity, který působil jako poradce Baracka Obamy pro Evropu a nedávno napsal esej na podporu rozhovorů. „Snaží se navléci nit do jehly. Chtějí zavést možnost diplomacie, aniž by to vypadalo, že by Ukrajincům říkali, co mají dělat. Dodal: “Prostírají stůl, ale nehodlají k němu zatím usednout.”

Zjevná ochota vést rozhovory v určitém okamžiku vyvolala ostrou kritiku ze strany některých expertů na zahraniční politiku, kteří tvrdí, že by bylo chybou vsadit si proti schopnosti Ukrajiny získat zpět větší část svého území od ruských okupantů.

„Spojené státy a evropští partneři by neměli předcházet možnosti, jakkoli pravděpodobné, většího ukrajinského vojenského úspěchu tím, že budou trvat na příměří nebo předpokládat, že je pro Ukrajinu nemožné například osvobodit Donbas nebo dokonce Krym. “ To napsal Daniel Fried, bývalý kariérní diplomat nyní v Atlantic Council, na webu Just Security.

Zelenský a jeho poradci tento týden zopakovali, že Ukrajina neustále navrhuje obnovení mírových rozhovorů s Ruskem a že takové rozhovory nemohou začít, dokud se ruské jednotky nestáhnou a nevrátí území, které obsadili. Analytici však poznamenali, že ukrajinský vůdce nezopakoval dřívější prohlášení, že rozhovory nemohou začít, dokud Rusko vede Putin.

Obecněji řečeno, mezi ukrajinskou veřejností údajně existuje obrovská podpora pro trvalé vojenské ofenzivy proti ruským pozicím a každé oznámení ruských neúspěchů se setkalo s výlevem veřejného nadšení. Ještě před nedávnou vlnou ukrajinského vojenského postupu byl Zelenský pod silným a trvalým politickým tlakem, aby odmítl jakýkoli ústupek, který by ponechal ukrajinské území pod kontrolou ruských sil.

Debata ve Washingtonu přichází v době, kdy se objevují otázky ohledně „trvanlivosti“ americké podpory ukrajinskému válečnému úsilí. Poslanec Kevin McCarthy z Kalifornie, vůdce republikánů, kteří doufají, že se stane předsedou sněmovny v nově zvoleném Kongresu, odmítl „bianco šek“ na pokračující pomoc Ukrajině, ačkoli jiní republikánští vůdci, včetně senátora Mitche McConnella z Kentucky, zůstávají vytrvalými podporovateli Kyjeva.

Skupina progresivních sněmovních demokratů nedávno zveřejnila dopis doporučující jednání, poté jej pod kritikou stáhla. Někteří na levici ale nadále prosazují rozhovory. “Věřím, že progresivisté vždy obhajovali diplomatická řešení,” řekla tento týden pro Intercept vlivná poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová, demokratka z New Yorku. “Měli bychom se se o to opírat i nadále.”

V interních diskusích v Bílém domě je generál Milley silným hlasem pro diplomacii, ale nechce vzbudit dojem, že by Ukrajince chtěl jakkoli „podtrhnout“, uvedli naši „informátoři“. Generál poukázal na satelitní snímky ukazující, že Rusové kopou zákopy a vytvářejí pevné linie přes velkou část okupovaného území v rámci přípravy na zimu, kdy se fronty pravděpodobně stabilizují. Zdálo se, že stažení z Chersonu mělo za cíl vytvořit lépe obhajitelné pozice.

Vzhledem k tomu generál tvrdil, že boje se mohou během chladných měsíců zmírnit, stejně tak šance na další zásadní změny na bojišti, což nabízí příležitost k rozhovorům. V diskusích v Bílém domě citoval první světovou válku, kdy obě strany vedly roky zákopové války s malými změnami ohledně zisku území, ale s miliony nesmyslných obětí, což je příklad, který také tento týden zopakoval ve svém projevu v ekonomickém klubu v New Yorku.

Smyslem není potrestat Putina, uvedli úředníci při popisu generálova názoru, ale dát najevo, že možná nastala doba, kdy Ukrajina a její spojenci mohou začít pracovat na politickém řešení, protože trvalé vojenské řešení nemusí být v blízké budoucnosti k dispozici.
Úsudek generála Milleyho nesdílí ani Biden, ani Sullivan, uvedli úředníci. Prezident Putin neprojevil žádnou ochotu vyjednávat, řekli, a Ukrajinci byli povzbuzeni několika úspěchy na bojišti, takže se zdráhali jednat o územích u vyjednávacího stolu.

Pokud by Spojené státy v tomto bodě prosadily rozhovory, podle Sullivana, vyslalo by to Putinovi zprávu, že vše, co musí udělat, bude protáhnout válku o něco déle, a nakonec Američané by jeho práci udělali za něj.

“Pouze Zelenský a jeho vláda mohou učinit tato rozhodnutí,” řekl Steven Pifer, bývalý americký velvyslanec na Ukrajině, nyní spolupracující se Stanfordskou univerzitou. “Washington by na něj neměl tlačit, aby tak učinil, a alespoň se zatím zdá, že

Washington tomu rozumí nejlépe.”

Tolik článek v NYT k „jemným rozdílům“ názorů představitelů USA na válku na Ukrajině.

Ukrajina je tedy naprostý suverén. Tak proč tuto samozřejmost ve Washingtonu tolik lidí neustále zdůrazňuje? O samozřejmostech přece není třeba diskutovat. Myslíte si, že vhodnou dobu a vůbec možnost jednání určí jen a jen Ukrajina?

 

Ivan David

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)