Zateplíš … a zmrzneš!
OTO KADĚRKA 09/04/2013
Kdyby vojín Kefalín měl potřebu majoru Terazkymu vysvětlovat :„ Čo je také to absurdné….“ Tak by jistě mohl použít následující.
O co jde ? V době, kdy z důvodu odvádění a následného přerozdělování všech daní není přirozený správce daně schopen bez následné dotace z Bruselu zbudovat skoro nic se může stát i to, že přijmutím dotace se dostanete do stavu, že nemůžete její podstatu zcela využít.
[ad#hornisiroka]
U nás na Hané v Olomouci některé školy zateplily fasády svých budov, kdy přirozeně toto činily jistě z důvodu komfortu žáků a personálu školy a současně tak chtěly snížit náklady spojené s vytápěním. Do této chvíle snad nic zdánlivě zarážejícího. Ale ouha… Jednou z podmínek dotace, je že ušetříte na otopu ve sledovaném období. Ovšem dotační podmínky jsou dle všeho nastaveny tak, že nepočítaly s tím, že bude, navzdory globálnímu oteplování, dlouhá zima, kdy přirozeně je potřeba i déle topit. Takže ředitelé škol při sledování nákladů na otop budov, při vědomí podmínek dotace byli nuceni stáhnout topení, jelikož měli pro sledované období „protopeno“ a pokračováním v topení by se dostali do stavu, kdy by mohly zřizovatele mít problémy, které by mohly vézt k vrácení dotace (včetně příslušenství – pokuty). A opatření (stažení topení) bylo tak drastické, že dětem začala být zima a začali chořet a to do té míry, že museli být nakoupeny přímotopy a těmi topit proti staženému topení…
Ve výsledku to muselo být jistě dražší, ale Brusel se nažral a kozy (dotace) zůstaly celý. Já jsem si jen vzpomněl na rok 1979, kdy na přelomu roku napršelo a pak mrzlo tak, že zamrzlo uhlí ve vagonech a veškerá školou povinná mládež měla až čtyři týdny tzv. uhelné prázdniny.
Možná by pomohlo zavedení institutu „tepelných prázdnin“ , které by nařízeny v případě, že podmínky dotace se nepotkají s počasím. I tím bychom se přiblížili ideálu chytré horákyně či heslu rozvitého socialismu „ poručíme větru dešti… “ .
[ad#velkadolni]