4.12.2022
Kategorie: Ze světa

Zásoby a dodávky pro Ukrajinu ze Západu nejsou nekonečné

Sdílejte článek:

SM

Ukrajina v rámci válečného úsilí žádá stále více. Jenže západní země nemohou zcela vyčerpat své mobilizační zásoby.

Bylo poskytnuto maximum z produkce bývalého SSSR, ale nelze elimininovat vlastní obranyschopnost, a navíc vydat technologie určené jen pro země NATO jinam. A to je případ Ukrajiny. Navíc zbrojovky na Západě převedené do režimu mírového případně intervenčního zásobování nestíhají v produkci a armádní zásoby se tak tenčí. Primárně ukrajinská armáda požaduje zbraně a munici z produkce bývalého SSSR, ale tyto dodávky nemohou být nekonečné.

Dále Ukrajina požaduje nejmodernější západní systémy, ale mnohé jsou omezeny vzhledem k integrovaným technologiím, aby nepadly do rukou Ruska. A pak je to samozřejmě schopnost produkce zbrojovek zásobovat vlastní ozbrojené síly, ale i zemi mimo NATO zataženou do válečného konfliktu.

A toto ekonomicky vyčerpává všechny, nejen Ukrajinu, ale i dodavatel/darovatele. Něco jiného je prodej, kdy samozřejmě ukrajinské zdroje jsou na hraně. Válečné úsilí klade nároky jak na spotřebu munice, tak i na opotřebení zbraní, jež je nutno opravovat anebo zásadním způsobem renovovat. Zmíněno bylo opotřebení hlavní u houfnic PzH 2000 nebo M777. Opravy M777 se provádějí v Polsku, a pokud je vývrt hlavně opotřebován, jedinou možností opravy je zřejmě výměna hlavně, což znamená zvýšenou produkci náhradních hlavní a jejich dodávky od výrobce, stažení techniky z bojiště bez náhrady a tím omezení bojeschopnosti ukrajinské armády. Palebné dělostřelecké úsilí Ukrajiny je nižší než Ruska. Ale je to dáno i menším množstvím zbraní a munice.

Rusko má navíc vlastní zbrojovky a svým způsobem unifikované ráže, kdežto Ukrajina má postsovětské systémy stejně jako dary NATO. A tím jsou míněny třeba houfnice ráže 155 mm. Mají větší dostřel a lepší munici, takže nároky na ně mohou být kladeny vyšší než na jiné postsovětské dělostřelecké systémy. Proto může docházet i k vyššímu opotřebení.

Ruská taktika vyčerpávací války je pro něj též náročná, ale má větší zdroje a prostředky než Ukrajina. A Ukrajina kromě munice brzy bude žádat další děla, raketomety, tanky, BVP a letouny. U některé techniky je evidentní, že bude nutné přecvičení osádek, obsluh nebo pilotů. A výcvik i dodávky s kompletní logistikou vyžadují čas, který Ukrajina při případné rozsáhlé ruské ofenzívě nemusí mít.

Ukrajina má jednoznačně v bojích ztráty, které je nutné doplňovat. Ruské drony i dělostřelecká palba jsou stále více efektivnější. Navíc přichází zima, jež zkomplikuje vše. Promrzlé hlavně děl se budou více opotřebovávat a v případném množství sněhu bude klesat i mobilita, a to jak zbraňových systémů, tak i logistického nebo zdravotnického zabezpečení.

Tak jako Rusko jedná třeba s KLDR, Ukrajina by teoreticky mohla získat munici a další materiál ze zemí, kam dodávala obilí. Jenže z Afriky by se mohlo primárně třeba u tanků jednat o T-55, tedy starší verze a jiná munice, než Ukrajina má. A vždy by se jednalo zřejmě o prodej/nákup, ne dary. A otázkou je, kolik a jakých nákupů si může Ukrajina dovolit. Vyzbrojování je nutností, ale obnova infrastruktury před zimou je též klíčová.Ttato prioritizace představuje nelehké rozhodnutí, respektive dostupnost finančních i materiálních zdrojů.

Není jisté, jak dlouho může Ukrajina odolávat, a to vojensky i ekonomicky. Též není jisté, jak dlouho ji může Západ držet nad vodou a kolik dalších a jakých darů si může dovolit, aniž by ohrozil vlastní bezpečnost.

cnn.com, thegurdian.com, grid.news

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (29 votes, average: 4,59 out of 5)
Loading...
165 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)