2.4.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Západní špionáž a rozvratná činnost na Ukrajině

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Dvě ruská letadla SU-27 nedávno zničila americký drón (bezpilotní letadlo) MQ-9 Reaper přímo v Černém moři, aniž by se ho dotkla. Původní zprávy zněly, že drón byl sestřelen. Později se myslelo, že se srazil s jedním z letadel a spadl do moře. Ve všech případech by se jednalo o nebezpečný mezinárodní konflikt, který mohl vést k začátku 3. světové války.

Ovšem co tam měl americký drón co dělat? Špionáž, anebo přímý útok?

Jméno drónu „Reaper“ je možno přeložit jako „žnec, sekáč, žací stroj.“ V hovorové Angličtině se ale toto slovo používá v souvislosti „Grim Reaper,“ jehož význam je „smrtka.“

Američané se vyjádřili, že jejich MQ-9 drón vykonával běžné operace v mezinárodním vzdušném prostoru, přičemž takticky zamlčeli, že tento mezinárodní vzdušný prostor se nacházel blízko ruských hranic. Vymlouvají se, že Krym za ruské území neuznávají.

Generál James B. Hecker, velitel letectva Spojených států v Evropě se vyjádřil, že ruská letadla se chovala neprofesionálně, riskantně a nebezpečně vůči životnímu prostředí. Prý se obě stíhačky spolu málem srazily, jak divoce kolem drónu manévrovaly! Hecker dále prohlásil, že americká a NATO letadla se budou nadále pohybovat v mezinárodním leteckém prostoru a požadují od Rusů, aby se chovali profesionálně a bezpečně.

Později vyšlo najevo, že drón nebyl ani sestřelen, ani se s žádným z letadel nesrazil. Obě stíhačky kolem něho manévrovaly takovým způsobem, že jim nezvládal vyhýbat, ztratil výšku, narazil na mořskou hladinu a potopil se. Ruská letadla vůči němu nepoužila žádné zbraně, ani s ním nepřišla do přímého styku a po jeho pádu do moře se vrátila na letiště, odkud vystartovala.

Původně byly stíhačky vyslány, když se drón objevil na radaru v blízkosti Krymu a letěl směrem k ruským hranicím. Bylo podezřelé, že jeho komunikační zařízení bylo vypojeno, takže se s ním nebylo možno spojit.

Proto není čemu se divit, že Rusové zareagovali tak, že vyslali stíhačky proti blížícímu se cizímu předmětu neznámého původu. Po tolika útocích na ruské území byli oprávněni podezřívat další útočný pokus. To, že se nemohli s blížícím se letounem nijak spojit muselo nutně jejich podezření jen zesílit. Letadlo, které vnikne bez oprávnění na území cizího státu bývá vyzváno k přistání a když neuposlechne, tak bývá sestřeleno.

Obavy jsou oprávněné

To, že Rusové podezřívají Spojené státy, NATO a Ukrajince z útoků a zákeřných činů není bezdůvodné. Tito spiklenci již neví, jak by se na ně dostali. Používají nejen špionážní dróny, ale i přímé útoky do ruského vnitrozemí, posílají tam špiony a organizují rozvratné akce k destabilizaci Ruska, včetně chemických útoků.

Pentagon přiznal, že opravdu posílají americké vojáky na Ukrajinu, ale ne aby tam bojovali. Mají za úkol kontrolovat dodávky zbraní, které tam US posílají a pokoušet se zjistit, kam byly předešlé zbraně dodány a co se s nimi stalo. To je samozřejmě pustá lež, tito vojáci tam jdou bojovat. Jedny z hlavních amerických novin, „New York Tímes“ přiznaly, že Ukrajina je také plná CIA agentů a „zvláštních oddílů,“ které operují z Kyjeva.

Údajně President Biden vyžaduje, aby tito lidé plánovali a prováděli tajné operace proti Rusům uvnitř země, což je přímo proti tomu, co říkal na začátku války. Tehdy tvrdil, že američtí vojáci nebudou v žádném případě ve válce na Ukrajině zúčastněni.

Už to, že američtí piloti byli po celou dobu konfliktu na Ukrajině ve styku s ukrajinskými letci, které poučovali o nových bojových taktikách a o tom, jak používat americké zbraně, potvrzuje účast Spojených států ve válce.

Všechny střely a rakety, které Washington na Ukrajinu poslal mají na sebe totiž vázánu technickou podporu výrobce, jak říká hlavní velitel americké Národní gardy, Generálporučík Michael Loh. Něco takového umožňuje ukrajinským uživatelům kdykoliv zavolat do Ameriky a mluvit přímo s patřičným odborníkem, který je patrně předtím zacvičoval jak tyto zbraně používat. Tímto způsobem jsou Ukrajinci nadále vzděláváni, získávají přídavné znalosti o taktikách a procedurách, které jsou pro boj potřebné.

Předseda ruského Bezpečnostního výboru, Nikolaj Patrušev se vyjádřil, že všech 50 členských zemí „Ukrajinské obranné skupiny“ (Ukraine Defense Contact Group) z německého Ramsteinu se aktivně účastní vojenské činnosti na Ukrajině, kde bojují proti Rusku. Trénují stále další ukrajinské vojáky a všemožně Ukrajincům pomáhají.

Rozhovory, zachycené z bojiště jsou vedeny v nejrůznějších řečech. Je možno hlavně slyšet Polštinu, ale i Němčinu, Angličtinu, Španělštinu, Portugalštinu a ani Arabština nechybí. To ukazuje na to, že je tam přítomno obrovské množství cizích žoldnéřů, které údajně Spojené státy najímají a také platí.

Britští SAS vojáci se zase vydávají na obchodníky se zbraněmi a shánějí po celém světě náboje pro Ukrajince. Takže celý svět pomáhá Ukrajině vyhrát válku proti Rusku a ne a ne se někam dostat. Zato kdyby si Rusové odněkud koupili nějaké náboje, děla, nebo letadla, tak by hned byli odsuzováni, trestáni dalšími a dalšími sankcemi a celý západ by jim vyhrožoval, soudil je, napadal je a všelijak je omezoval.

A tady cestují skupiny Britů s kapsami plnými peněz světem a kupují veškeré náboje, které mohou Ukrajinci použít. Už byli v Angole, v Egyptě, v Jordánu, Kazachstánu a ve Vietnamu. Mezi jinými rovněž narazili na nejmenovanou evropskou zemi, která jim byla schopna prodat značné množství nábojů, které mají rozměry, používané válečnou výzbrojí ze Sovětské éry. Kdopak to asi byl? Nemluvě o tom, že továrny na zbraně a náboje v Bulharsku a v Rumunsku stále dál vyrábějí další a další munici a dodávají ji na Ukrajinu.

NATO plánovalo nastavit dalších 300 000 vojáků podél hranic s Ruskem, na východním okraji svých členských států, ve snaze zabránit Rusku případné rozšiřování války mimo Ukrajinu. Mají s tím ale potíže, neví kde pro ty vojáky sehnat potřebné zbraně a náboje. Při současné nadměrné spotřebě obojího na Ukrajině je všude jinde zjevný nedostatek.

To není ten jediný problém. Další hádanka k rozluštění je rozhodnout, kolik který členský stát má dodat vojáků, peněz a materiálu. Všichni, jak ze jsou, mají těchto základních vojenských potřeb nedostatek. Je nutno rovněž uvážit, že žádný stát se dnes nehrne do války a stejný vztah mají k přídavnému zbrojení. To všecko stojí příliš mnoho peněz a jednotlivé země na to prostě nemají. Takže spíš se všichni zaměří na to, jak se této povinnosti vyhnout.

Možná budou očekávat, že je Spojené státy nějakým způsobem vytrhnou, takže pak budou mít možnost celou záležitost odkládat do nekonečna, protože US neudělají nic.

Nebezpečná provokace

Scott Ritter, bývalý rozvědčík amerického námořnictva a inspektor zbraní pro OSN říká, že již v r. 2015 vybudovaly Spojené státy základnu v Javorivu, na západě Ukrajiny, kde měli v úmyslu vycvičit ukrajinskou armádu k boji proti Rusku. V té době byl ukrajinský konflikt považován za vnitřní záležitost státu, kdy stála ukrajinská armáda proti etnickým Rusům z Donbasu, kteří rebelovali proti vládnímu puči, provedenému Spojenými státy.

Současná ukrajinská vláda byla rovněž vybraná Amerikou asi právě proto, že je skrz naskrz prošpikovaná ultra-nacionalistickými složkami, které zastávají názor hromadného vraha Štěpána Bandery a fungují ve smyslu ideologie nacistického Německa z dob 2. světové války. Takže Američané ve skutečnosti na Ukrajině zacvičovali kuté fašisty a to i přes to, že americký Kongres vydal přímý zákaz jakékoliv podpory těchto elementů.

Ukrajinští fašisté z Azovova oddílu byli zacvičováni v používání moderních zbraní. Byli vedeni ve smyslu směrnic NATO (a opravdu se některých vojenských výprav této organizace tajně zúčastnili). Dávno předtím, než ruské tanky vjely na Ukrajinu dodávaly Spojené státy, Britanie a NATO Azovovcům nejen zbraně a vojenskou výbavu, ale také špionážní zprávy na nejvyšší úrovni. Později, když Rusové vnikli do země, tak jim rovněž dodávali varování o každém plánovaném útoku, informace o pohybu ruských vojsk a jejich počtu.

Jeden ze způsobů špionáže je rovněž americký drón MQ-9, Reaper, viz obrázek. Toto bezpilotní letadlo je řízeno na dálku, skrze satelity. K obsluze jsou zapotřebí dva lidé: jeden je skutečný pilot a ten druhý má za úkol obsluhovat zařízení, které Reaper nese. Není to žádné malé letadýlko. Má rozpětí křídel asi 22 metrů, je 12 metrů dlouhé, váží asi 2 300 kg a může vzlétnout do výšky 1,5 km. Na palubě má nejrůznější špionážní zařízení, ale může rovněž nést zbraně nejrůznějšího druhu.

I když se Reaper opravdu pohyboval v mezinárodním leteckém prostoru, stalo se již mnohokrát, že právě odtud byli Rusové napadeni jak letadly, tak i dróny a to jak vzdušnými, tak podmořskými. Proto prohlásili prostor v okolí Krymu za zakázaný pro cizí letadla, dróny a podmořská plavidla. A protože Reaper letěl kvůli podpoře ukrajinských zájmů, tak ho to činí přímým účastníkem konfliktu na Ukrajině. Stává se z něho letecký prostředek protivníka a oprávněný cíl ruských útoků.

Jenže Američané neuznávají Krym za část Ruska, stejně jako neuznávají připojení Chersonu, Záporoží, Doněcka a Luganska. Tím pádem neuznávají ani vytvoření bezletového prostoru kolem těchto míst. Přesto dobře věděli, že když tam pošlou špionážní drón, že se to nesetká se souhlasem Ruska a že z toho mohou vzniknout komplikace. Takže to, že dvě ruská letadla drón donutila havarovat, je nemělo v nejmenším překvapit.

Rusům se nejspíš podaří letadlo z moře vylovit. V tom případě získají přístup k nejtajnějšímu špionážnímu zařízení, jaké Amerika v současné době má.

I když dříve zmiňovaný Generál Hecker prohlásil, že Amerika bude v létání blízko Ruska pokračovat, ve skutečnosti hlavní velitel Evropských sil, Generál Christopher Cavoli vydal rozkaz všecky operace MQ-9 Reaperu zastavit.

Jsou i jiné způsoby, jak sbírat informace o protivníkovi, aniž by se kdo vydával v podezření a způsoboval zhoršení válečné situace. Jenže Spojené státy zjevně chtějí kromě získávání čerstvých špionážních zpráv ještě provokovat Rusko. Kdyby si ale uvědomily skutečný stav války, kdy ukrajinská armáda je v koncích a každý rozumný velitel by se už dávno vzdal, pak by měly US spíš situaci zmírňovat a ne zhoršovat.

Ale jako vždycky, je zde obvyklá dvojí míra. Rusové měli být podle Američanů mírnější, zato když Američané sestřelili špionážní balón, o kterém věděli, že byl čínský, tak to bylo v pořádku! Bohužel, vedení Spojených států, doslova posedlé touhou zničit Rusko za každou cenu, nedokáže uvažovat logicky a rozumně.

Bezpilotní letadlo nalezeno

Rusové údajně ihned vypravili podmořského robota na mořské dno, aby drón našel. A skutečně, v hloubce asi 900 metrů a 60 km od Sevastopolu byl Reaper nalezen. Washington vydal prohlášení, že jim to k ničemu nebude, protože Pentagon už vymazal z paměti letadla veškeré informace, ale jiné zdroje se vyjádřily, že nikdy není jisto, jestli přece jenom něco cenného nezůstalo.

Něco na tom určitě bude, protože mluvčí amerického Národního bezpečnostního výboru, John Kirby se vyjádřil při rozhovoru s medii, že Spojené státy si nepřejí, aby toto letadlo padlo do cizích rukou. Údajně se již také pokoušeli zřícené letadlo najít, aby zabránili tomu, že by se k němu dostali Rusové dřív.

Dimitry Kornev, vojenský odborník řekl, že je opravdu možné, že byly veškeré tajné informace, které letoun v sobě měl, na dálku vymazány. Jenže američtí odborníci si nejspíš nejsou jisti, jestli tato operace byla úspěšná, protože vždycky se může stát, na příklad kvůli technické závadě, že celý proces nefunguje. Drón ve skutečnosti spadl do moře sám od sebe, takže je možné, že už nějaké problémy tam byly.

Je také nutno zvážit, že existují programy na obnovení vymazaných dat a jeden velmi dobrý je právě ruský.

Podle amerických zpráv měl Reaper nejrůznější možnosti použití a to i jako útočné letadlo. Pak je jisté, že prozkoumáním tohoto zařízení se Rusové mohou hodně dovědět o možnostech protivníka. Mohou prozkoumat zbraně, které letadlo neslo a nejspíš také vypátrat, co byl jeho skutečný záměr. I způsob, jakým bylo postaveno je poučný, jeho komunikační zařízení, způsoby zakódování zpráv, aerodynamika a celková konstrukce.

Co na celé záležitosti Američanům nejvíc vadí, že Rusko si tyto informace nemusí nechat pro sebe, ale může se o ně podělit s Čínou, nebo s Iránem, kteří určitě budou mít velký zájem dovědět se něco nového o americké vojenské technologii.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)