Zákaz žárovek, aut a kotlů. Jaký klacek nám hodí EU pod nohy příště?
KAROLINA STONJEKOVÁ
Evropská ekonomika stagnuje a (nejen) automobilový průmysl se ubírá do míst, pro něž se kulantní výraz hledá jen těžko. K tomu dává Donald Trump jasně na srozuměnou, že Amerika se žádným zeleným skanzenem stát nehodlá a Evropa je na své přemrštěné klimatické cíle v podstatě sama. Ursula von der Leyenová představuje novodobou verzi plánu „dohnat a předehnat“ pod krycím názvem Strategický kompas a ve všech pádech skloňuje slova jako umělá inteligence, inovace či debyrokratizace. A do toho si Evropská komise přijde s nápadem na regulaci kotlů a kamen na biomasu.
Evropská komise chystá zpřísnění pravidel pro vytápění dřevem v krbech a kachlových kamnech, hlásaly v uplynulých dnech titulky většiny zpravodajských portálů. Jak by to bylo krásné, kdyby to byla jen nějaká nepěkná dezinformace. Jenže není. Neštěstí totiž nechodí po horách, ale courá po bruselských kancelářích a hýří nápady, jak lidem zase o trochu víc zkomplikovat život…
Vzpomněla jsem si v této souvislosti na šest let starou historku z Rakouska. Tehdy jsem se během jízdy na lanovce dala do řeči s českým podnikatelem z Kolínska, jehož firma se zaměřuje na stavbu, opravy a revize kamen a krbů. Už tehdy před těmi šesti lety vyjadřoval obavy o to, jak dlouho ještě bude možné, aby ve své branži podnikal, než mu ji stát definitivně pošle do kytek.
Přiznám se, že jsem to příliš nechápala a ptala se, kde je problém. Co by mohlo „tam nahoře“ vadit na topení dřevem? „To je jednoduché,“ zněla odpověď. „Když topíte dřevem, je pro stát velmi těžké až nemožné zjistit, kolik toho protopíte. Můžete dřevo třeba dostat od souseda, nebo porazit stromy na zahradě případně si tajně z lesa natahat soušky. Zkrátka topení dřevem je pro vás levné, poskytuje vám nezávislost a státu jen velmi malou možnost kontroly. A kromě toho, že stát neví, kolik toho do těch kamen dáte, tak z vás taky nic nemá. Což je problém, protože stát chce vědět a chce z vás něco mít.“
No vida, co mi před šesti lety znělo jako sci-fi a černý scénář, se najednou může kvůli Evropské komisi stát hravě realitou. Je sice pravda, že mezi našimi politiky vzbudil návrh nevoli – kromě europoslance Alexandra Vondry (ODS) se proti němu staví i ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček z jinak velmi proevropského hnutí STAN.
Ale to samo o sobě ještě nic neznamená. Stačí si vzpomenout, jak to dopadlo, když politici před volbami na billboardech hřímali, že nedopustí konec spalovacích motorů. Nakonec vláda udělala pravý opak a dočkala se dokonce pochvaly od šéfky EK von der Leyenové za to, jak pozitivní roli Česká republika při přijímání klimatického balíčku sehrála. Takže prvotní nesouhlas českých politiků je sice pěkná věc, ale bohužel to ani v nejmenším neznamená, že by byly krby a kamna v bezpečí. Ostatně bezpečí je tu skutečně relativní pojem. V bezpečí nebyly žárovky, pak auta, teď krby a logicky se tím otevírá otázka, co přijde příště.
Je tu ovšem ještě jedna otázka, kterou prakticky nikdo neřeší – a sice, že nepotřebujeme žádné hybridní hrozby a dezinformace, aby podrývaly naši důvěru v systém. S každou další ptákovinou typu zákaz žárovek, aut nebo kotlů totiž Evropská unie ukazuje, že podrýt důvěru lidí zvládá zcela dokonale sama a nikoho zvenčí k tomu nepotřebuje. Právě na takových „drobnostech“, jako jsou regulace kotlů na dřevo, se přitom ukazuje největší problém současné politiky. Už to není služba občanům. Z politiky se stal nástroj, jak lidem strkat nos až do baráku a házet jim klacky pod nohy v životě i v podnikání. A to navíc z důvodů, které jsou přinejmenším velmi pochybné, protože na klima nedopadnou prakticky vůbec, zato na naše peněženky velmi tvrdě.
IPRIMA.CZ
na co by měly být v koncentráku nějaké krby ??
Pořád slyším, že EU dělá a zase tamto, ale jakmile jen někdo vzpomene CZEXIT!!!, tak lokajové a služky stáhnou ocas mezi nohy a tváří se, že vše je OK! Kdy už konečně pochopíme, že EU se nedá reformovat stejně jako socialistický blok vedený Sovětským svazem, jehož jsme byli součástí? Ano, většina obyvatel nedisponuje tou nejsilnější zbraní jaká existuje a tou je odvaha! Odvaha vzít svoje osudy pevně do svých rukou.
totalitní systém po vzoru severní Koreje, cílem je vydrancovat naše kapsy až na dno, udělat z nás otroky bez vůle závislé na systému a libovůli hrstky šílenců, pryč z EU než bude pozdě, je to parta ohrožující naši existenci i náš život, jediná možnost ignorovat tyhle šílenosti a neposlouchat, všechny nás nemohou zavřít a zlikvidovat
Naprostý souhlas, nemá smysl řešit jednotlivé prasárny, protože ihned vymyslí nové další, jediná cesta je ven, nasrat na celou EU a její evropské nehodnoty, říkate že půjdu zas rád, odpověď čekáte nasrat, jo nasrat.Karel Kryl
Kolego René.
To aby se kdokoliv odvážil proti komukoliv čehokoliv vyžaduje předevvším práci vlastního mozku,často i rukou.
A práce je už po třetí generaci pohavlovského dorostu podsouvána a jí považována za totalitní přežitek a symbol zaostalostia nevzdělanosti jejicho vykonavatele,
Každá odvaha vystoupit proti proudu je jistě obdivuhodná,
Ale pokud tuto odvahu navíc neodpoří skutečná práce hlavy a rukou budující hráz proti své zkáze a zmaru je častosmetena hlavním proudem mlčení často
i falešného souhlasu od všech vystrašených hovniválů
tetelících se o svou pravoxdivně zkoulenou kuličku stra*ček.
EU není systém, EU je diverze na slušné lidi!!!
To by se plebsu líbilo, ušetřit na elektrice a plynu a topit si dřevem! Jak by k tomu nadnárodní překupníci energií přišli? Jak by potom plebs donutili dávat si na střechu soláry, které se nikdy nezaplatí? Nebo si kupovat tepelný čerpadla aneb fakticky el. přímotopy v2.0?