22.10.2022
Kategorie: Ekonomika

Začínají končit firmy a s nimi začínáme končit i my všichni

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Černý scénář se očekávaně naplnil. Začínají končit firmy a s nimi začínáme končit i my všichni.


Vždycky když tady čtu nějakého chytrolína, jak “zdravé” firmy přežijí a ty ostatní ať právem skončí, je mi z toho na nic. Pokaždé mě zajímá, kde takový člověk pracuje a zatím se mi nikdy nedostalo odpovědi. Zajímá mě to proto, protože sama už roky podnikám a vím, jak náročné to je. Zajímá mě, jestli si takový člověk uvědomuje, co to obnáší a je to pouze naivita a neznalost, a nebo je to forma škodolibosti typu tak tady to máte zlí vydřiduši, stejně jste si určitě nahrabali. Jestli si uvědomuje, kolik takoví lidé zaměstnávají dalších lidí a jestli bude takhle “chytrý” i až bude potřebovat opravit záchod nebo pračku.

Po tom, co většina podnikatelů musela mít nuceně zavřeno v době covidu, a co jim ve většině případů platby za nájmy, energie a zaměstnance běžely dál – a ne, nepište mi o státní podpoře, protože zdaleka ne všichni si k ní mohli byť jen “čichnout”, a i ti co mohli, tak jim to částečně sanovalo režii a nikoliv výpadek celkových příjmů. Takže o tomto všem, kde si ti co přežili museli notně sáhnout do rezerv dostanou za uši znovu. Ceny energií jsou prostě likvidační, co si budeme povídat. Finanční rezervy už nejsou, už není kde brát. Když vám cena vstupu jen na nich vzroste ze 120 tisíc na 470 tisíc, tak nemusíte být velký ekonom abyste věděli, že to je konec. Končí farmáři, pekaři, kavárny, sklárny, restaurace a další. Někteří z nich říkají, že dočasně, někteří vědí, že už neotevřou.

Chtěla bych, abychom si všichni uvědomili, že to, že naše vláda tuto problematiku řeší není pravda. Pořádá zbytečné energetické summity bez výsledku, kdy jsme jen v roli statisty. Není schopná zastropovat ceny energií ani na evropské úrovni. Není schopná zajistit dostatek levné energie pro český trh. Klidně i za cenu zestátnění ČEZu. Je krize a ta potřebuje krizová řešení. Není schopná ochránit vlastní trh a účinně pomoci vůbec nikomu. Není schopná zabránit odlivu i velkých firem z našeho území kvůli levnějším energiím jinde. Není schopná zabránit desetitisícům nezaměstnaných, jejichž vlna za této situace nevyhnutelně přijde.

Je třeba si uvědomit, že peníze, které tito lidé přinášeli do státní pokladny prostě budou chybět. Ve zdravotnictví, v sociálních službách, ve školství, ve všem. My tyto lidi a firmy potřebujeme. I ta 1/5 státních zaměstnanců je potřebuje, protože ani na jejich platy bez nich nemusí zbývat. Jestli je teď stát změnou své politiky nepodrží, ošklivě se mu to vrátí. Vlastně se to ošklivě vrátí nám všem. Nepodceňujme to. Dělejme a braňme teď jen to, co je dobré pro nás. Na vzletná gesta a plamenné proslovy není čas.

Vykašleme se tohle mlácení prázdné slámy a začněme řídit stát jako krizoví manažeři a ne unijní patlalové. Začala bych třeba tím, že bych obnovila dodávky levného plynu z Ruska napřímo. Jako Ukrajina. Není třeba ho brát přes Němce nebo Turka. Fakt není.

 

Jana Marková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (38 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
76 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)