30.3.2023
Kategorie: Ze světa

Začal Summit pro demokracii

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Víte, že americký prezident Joe Biden včera slavnostně zahájil dvoudenní Summit pro demokracii? Ne? Je to sice jen setkání virtuální, ale přesto… S více než stovkou pozvaných světových lídrů, by snad za zmínku stálo. Z nějakých, blíže neznámých důvodů, však většina světových (i našich) médií našlapuje jaksi opatrně kolem a o akci informuje jen tak nějak kuse a napůl huby. Čímpak to?

Podle presidenta Bidena je přitom rozhodně co slavit. Jak ve svém úvodním projevu radostně konstatoval, došlo k velikému a žádoucímu obratu. Ještě před pár lety to prý vypadalo, že demokracie slábnou a svět se od této formy vlády obrací k autokracii a diktatuře. Ale: “Dnes můžeme s hrdostí říci, že demokracie světa sílí, ne slábnou,” řekl Biden. “Autokracie světa slábnou, ne sílí. To je přímý důsledek nás všech.”

Aby tomu tak bylo i nadále a ten nový nástup demokracie se nám zase nějak nezadrhl, nařídil pan president vyčlenit 690 milionů dolarů (asi 15 miliard korun) na její podporu. Peníze mají být využity na podporu svobodných voleb, boje s korupcí nebo na vývoj technologií, demokracii podporujících. Částka by se mohla zdát na americké poměry nevelká, ale když se vhodně vynaloží… Pojďme se proto podívat, co se za těmito ušlechtilými slovy a cíli může skrývat.

Zajímavá je třeba ta technologická oblast podpory demokracie. Podle presidenta Bidena by mělo jít o využití technologií k “posílení demokratického vládnutí” a o zajištění, aby tyto technologie “nebyly použity k jejímu podkopání”. Což sice může znít právě od tohoto presidenta (po známých peripetiích okolo jeho „slavného” zvolení v roce 2020), jako výsměch a učebnicové chucpe, ale nenechme se ovládat pocity. O jaké technologie by se tedy mohlo jednat? Kromě všeobecně známého ovlivňování sociálních sítí a plíživého nasouvání woke cenzury jsou tu i další, méně známé oblasti „technologického posilování demokracie”.

Málo se třeba ví, že po minulém, prvním a zahajovacím Summitu pro demokracii v roce 2021, svolala USAID (Americká agentura pro mezinárodní rozvoj) 25 mezivládních organizací a rozvojových agentur a společně s nimi zahájila výstavbu tak zvané Globální sítě pro zajištění integrity voleb. Oficiálně měla být spuštěna do konce roku 2022. Jedním z jejich hlavních úkolů je: „…budování vztahů mezi různými aktéry, které mohou umožnit koordinaci a rychlou reakci tváří v tvář hrozbám, včetně subjektů z jiných odvětví, jejichž činnost má vliv na integritu voleb, jako jsou subjekty v oblasti právního státu, obránci lidských práv, protikorupční orgány a odvětví informační integrity a technologií…” Ve světle znalostí o průběhu nejrůznějších korespondenčních (i jiných) voleb v posledních letech, jakož i volebního klání v samotných USA asi tušíte, čím se tahle parta zabývá.

Další z méně známých kroků v „technologickém” posilování demokracie jmenoval Biden, ve svém včerejším projevu, konkrétně.  Vyzval ostatní státy, aby se připojily k americké regulaci používání komerčního spywaru. “Toto úsilí je jedním z mnoha, které moje administrativa vede v digitálním prostoru pro posílení nástrojů pro svobodu internetu, aby lépe chránila aktivisty a novináře před kybernetickými hrozbami, obtěžováním, zneužíváním a formovala vznikající technologie, jako je umělá inteligence, tak, aby přinášely a vyvíjely věci, které jsou v souladu s našimi hodnotami, ” pronesl vzletně. Ale v přízemní, každodenní praxi jde o to, aby vlády nekupovaly a nepoužívaly jiný, než vládou USA schválený, oficiální špionážní software.

Možná to souvisí s nedávnou zprávou CNN, která oznámila, že nejméně 50 amerických vládních úředníků je podezřelých, že se stali terčem invazivního komerčního spywaru určeného k hackování mobilních telefonů. Tedy, jinými slovy, nějaký (čínský, ruský či podobný) hnusák se nám vlámal do chytrých mobilů našich úředníků, a to za pomoci softwaru, který si (považte) kdesi veřejně a legálně koupil. Tak takhle by to nešlo! Šmejdit po všech telefonech světa je povoleno jen našim, prověřeným orgánům s naším software. A proto vás důrazně vyzýváme k boji s podobným fujtajbl softwarem a jeho fujtajbl tvůrci.

Z těchto několika příkladů už musí být asi každému jasné, o jakou akci se jedná. Kdyby ne, tak snad ještě pár perliček k dokreslení. To, že nebyli pozváni oba hlavní, světoví zloduši, Čína s Ruskem, je jasné. Ale že pozvánku nedostalo ani Maďarsko, kde demokratické instituce fungují jak švýcarské hodinky, to je přinejmenším zvláštní a o nějaké objektivitě a nezaujatosti to zrovna nesvědčí. Naproti tomu taková Indie (bohatá nevěsta, o kterou se USA s Ruskem a Čínou přetahují) pozvání obdržela. Takřka na stříbrném podnose. A to přesto, že její premier Módí právě před pár dny, 23. března, tak nějak po demokraticku nechal vyhodit z parlamentu šéfa opozice Gandhího a ještě mu navrch napařil trestní stíhání za urážku své osoby…

 Vypadá to, že i americká média mají z té akce dost divný pocit, a tak raději mlčí. Ještě by se nějaký nepřející šťoura pozastavoval, nad do očí bijícím dvojím metrem „majáku demokracie”. Nebo dokonce s pošklebky připomínal těch úctyhodných 400 amerických, vojenských intervencí po celém světě, které stihly USA provést mezi léty 1776 až 2019 (podle zprávy Tuftsovy univerzity ve Spojených státech). Dokonce i někteří zahraničněpolitičtí experti ve Washingtonu obracejí (podle .msn) nad celou záležitostí oči v sloup. Že prý kritici USA vyhodnotí tuhle událost jako bezvýznamné diskusní fórum nebo dokonce nežádoucí (ale názornou) ukázku nekonzistence americké zahraniční politiky na světové scéně.

Celá akce by se tedy dala, ve stručnosti, shrnout tak, že Biden vznešeně pohovořil, spravil si chuť po setkání Putina a Si Tin Pchinga a uvolnil dalších 690 milionů, sebraných z daní amerických občanů, aby zlepšil umlčování kritiků a podpořil své věrné. Zabývat se tím podrobněji má význam snad jen pro fajnšmekry technologie vládnutí, zvídavé šťoury a politology. I pro jejich poučení o metodách, kterými nám globalisté (jimiž Bidenova administrativa přetéká) vládnou, je ale asi vhodnější zápis (program) summitu minulého. Toho zakládajícího a prvního, z roku 2021. Zde mají všechny ty postupy vyloženy takřka po lopatě. S občanskou společností, neziskovkami, lidskoprávníky, protikorupčním hnutím, menšinami, „správnými” médii, factcheckery…

Závěrem zbývá jen otázka poslední. Nejdůležitější. Co se nám to proboha stalo s demokracií? V co se nám to proměnila ta krásná idea vládnutí, prostřednictvím svobodně vyjádřené vůle svobodných občanů? Jak to, že běžný občan našeho státu, jakmile uslyší z úst politika slovo „demokracie”, nebo „demokratický”, se ihned reflexně přikrčí a počne se ostražitě rozhlížet, odkud to přijde? Protože po tomto slově naprosto automaticky očekává další jobovku, zákaz, podraz či lumpárnu. Jen neví, ze které strany tentokrát.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
33 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)