1.9.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Wagnerova skupina a podivné zřícení letadla

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Skupina členských států Evropské unie, které sousedí s Běloruskem požadují, aby Wagnerovi vojáci byli z Běloruska odstraněni. Zástupci Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska se sešli na konferenci, kde se domlouvali, jak tomu nebezpečí, za které blízkost Wagnerových jednotek považují, čelit. Polský ministr vnitra, Mariusz Kaminski navrhoval uzavření hranic s Běloruskem. Řekl, že Wagnerova skupina je „nesmírně nebezpečná a demoralizovaná vojenská jednotka, která je schopná čehokoliv.“

Setkání rovněž požadovalo, aby byl učiněn konec přílivu nezákonných migrantů, kteří prý se hromadí na běloruské straně, podél hranic. Prý je Bělorusové mají poslat zpátky, odkud přišli.

Co se týče nezákonných emigrantů, Polsko neustále obviňuje Bělorusko, že podporuje nezákonnou emigraci ze Středního východu a z Afriky do EU. Údajně jen letos zkoušelo přejít z Běloruska do Polska 19 000 migrantů. Ovšem něco takového si musí Poláci vyřídit s Evropskou unií, která příliv nezákonných a neslučitelných elementů podporuje a platí.

Wagnerova skupina je Polsku trnem v oku od samého začátku. Jejich nepřátelství se vystupňovalo po nedávném zřícení letadla, ve kterém údajně cestoval i vedoucí Wagnerovy skupiny, Jevgenij Prigožin, spolu se členy hlavního štábu. Polsko obviňuje Wagnerovce, že vedou podél hranic ‘hybridní válku‘, zaměřenou proti polskému území.

Běloruský president Lukašenko se k tomu vyjádřil, že Poláci museli přijít o rozum, protože nic takového Wagnerovci nedělají. Naopak, mají za úkol cvičit běloruskou armádu a to je, čemu se věnují.

Wagnerova skupina v Bělorusku

Jak říká Scott Ritter, bývalý rozvědčík amerického námořnictva a inspektor zbraní pro OSN, Wagnerových vojáků je v Bělorusku asi 8 000. Jsou lehce vyzbrojeni, veškeré těžké zbraně jim byly odebrány. Už z toho by měl pochopit každý, kdo jen trošku rozumí matematice, že takové vojsko absolutně není schopno napadnout jinou zemi. Wagnerovi vojáci jsou v Bělorusku vázáni úmluvou, podle které nemají dovoleno vyvolat konflikt s Polskem.

Běloruská vláda má zase úmluvu s Ruskem, že Wagnerovým jednotkám nedovolí vytvořit bojovou jednotku stejné úrovně, jakou měli v Donbasu. Poláci o tom všem určitě dobře ví a pokud ne, tak mají velice špatnou rozvědku. To je, kde by se měli starat a ne jestli je Wagner napadne nebo ne, což jsou zbytečné obavy.

Ve skutečnosti, to, co udělalo z Wagnerovců v Donbasu tak výborné bojovníky nebyly pouze taktické schopnosti jednotlivých vojáků, a operační znalosti jejich velitelů. Zde přicházel v úvahu také podpůrný vliv zázemí, které pro ně vytvářela ruská armáda. Tehdy měla Wagnerova vojska také tanky, které jim dalo ruské Ministerstvo obrany, dnes tanky nemají. Měli do tanků náboje, ani ty dnes nemají.

Scott Ritter má u nás poměrně špatné jméno a jeho zprávy jsou kvůli tomu zlehčovány. Je to škoda. Je to odborník na zbraně, vojenskou strategii, historii a vojensko-politické události dnešní doby. Tak, jako většina skutečných vojenských odborníků je silně proti válce. Ovšem stačilo jedno obvinění, kdy se dvě zjevně starší dámy vydávaly za 14-letá děvčátka a Scott je dnes pro nás pedofil. A přitom nebyl za žádný přestupek odsouzen. Ale ne všichni pochopili, že to byl záměr, jak ho zdiskreditovat, jak zajistit, aby jeho slova nebyla brána vážně. Je to běžná taktika těch tam nahoře, co nám vládnou, která jak je vidět, stále funguje.

Na jeho obranu je možno použít, že mu YouTube právě zrušilo jeho kanál. Jako důvod udali, že „Tento účet byl zrušen kvůli mnohonásobným, nebo závažným přečinům proti příkazům YouTube, které zakazují nenávistné projevy.“

Těm, kteří znají videa, která Scott dával ven je jasné, že se nikdy o žádnou nenávistnou řeč nejednalo. To, co říkal, byla pravda, čistá pravda a to je, co tito lidé, YouTube, Google, Twitter a ostatní, globalisty ovládaní, nechtějí za žádnou cenu slyšet. A tak ho zkoušejí umlčet. Napřed ho pošpinili, teď ho zakázali.

Ritter se k tomu vyjádřil, že „Vědomost znamená moc a ignorance je slabost. Skrze své počínání zkouší YouTube oslabit Ameriku a Američany.“

Tento člověk má více zkušeností s censurou, než se na první pohled zdá. Již vloni byl zrušen na Twitteru, když nazval Joe Bidena ‘válečným zločincem‘ a obvinil ho, že zkouší přesunout vinu za masakr v ukrajinském městě Buči ze skutečných vrahů na Rusko. Později byl jeho přístup obnoven, ale brzy na to znovu zrušen, tentokrát nadobro, protože napsal: „Buči byl válečný zločin, který provedla Ukrajina.“

Změna Wagnerovy strategie

Ve skutečnosti, ani Polsko, ani baltické státy se nemají čeho obávat. Pouhé dva dny před zřícením letadla promluvil Prigožin ke svým vojákům skrze video, kdy jim oznámil, že teď se budou oddalovat od Ukrajiny a zaměří se na Afriku. Nutno říct, že Wagnerovci jsou v Africe touto dobou víc než dobře známi.

Wagnerova činnost v Africe se skládá z vojenské, ekonomické a politické pomoci a jsou tímto způsobem činní v asi 11 afrických státech. Jejich přítomnost je nejvýraznější v Centrální Africké Republice a v Sudánu. Tam se angažovali v bojích proti rebelujícím skupinám a zajišťovali pravomoc tamnějších vlád.

V poslední době se zvyšoval jejich vliv v Libyi a v Mali, i když v Mali byli obviněni ze spoluúčasti na zabití 500 civilistů a několika členů al-Kajída. Pravdivost tohoto obvinění ale nebyla potvrzena. V r. 2019 se Wagnerovci zúčastnili potlačení povstání v Mosambiku, ale neuspěli. Podle posledních zpráv jsou též ve spojení s vojenským vedením v Nigeru.

Zřícení letadla

23. srpna v odpoledních hodinách se ve Tverské oblasti v Rusku zřítilo letadlo, které náleželo vedoucímu Wagnerovy skupiny, Jevgenijovi Prigožinovi. Žádný z cestujících katastrofu nepřežil. V letadle bylo údajně šest členů hlavního štábu Wagnerovců, Prigožin sám a obsluhující personál letadla. Co si počne Wagnerova skupina bez hlavního vedení, není zatím známo. Tyto lidi nebude snadné nahradit.

Zřícení letadla bylo zachyceno na poměrně špatném videu (proč musí lidé s tou kamerou házet, když něco filmují?), které je na stránce. Doutnající letadlo se řítí střemhlav dolů, údajně z výšky asi 10 km.

Všecka těla, která se podařilo ze spadeného letadla vyprostit, byla těžce ohořelá, takže nebyla rozeznatelná. Proto nebyla Prigožinova přítomnost zatím potvrzena. Je uvažováno, že další cestující byli Dimitrij Utkin, spoluzakladatel Wagnerovy skupiny, Valerij Čekalov, považovaný za Prigožinova zástupce a jako další, Sergěj Propustin, Jevgenij Makarian, Alexander Totmin a Nikolaj Matusejev.

Prigožinova smrt potvrzena

Později oznámila ruská vyšetřující komise, že Prigožin na letadle byl a že je tím pádem mrtev. Zjistili to pomocí DNA testů (molekulární genetické zkoušky) všech cestujících. Totožnost všech deseti cestujících byla tím ověřena a odpovídala seznamu.

Co byl důvod pro zřícení letadla není zatím známo. Mohlo být zasaženo raketou, ale spíše to vypadá na bombu, která utrhla jedno křídlo a vertikální stabilizátor. Křídlo bylo nalezeno o 3 km dále, což bylo zřejmě místo, kde k výbuchu došlo. To naznačuje, že zřícení letadla mohla způsobit bomba, v něm umístěná.

Povídá se, že letadlo vezlo bedničku s nějakým vzácným vínem, což mohla být ona maskovaná bomba. Krátké video, zachycující odklízení letadla je na stránce.

Podezření

Samozřejmě, že ihned vzniklo podezření, že Prigožina a vedení Wagnerovců nechal odstranit president Putin jako pomstu za nedávné ‘povstání‘. To ale není pravděpodobné. Podle zpráv rozvědčíka Mitchella Hendersona byl Putin o ‘pochodu na Moskvu‘ uvědoměn, jak bylo psáno v mém starším článku s názvem ‘Ještě víc šokující: Wagnerova skupina a válka‘.

Jenže to už je dnes takový zvyk, že jsou ve všech případech ze všeho podezříváni Rusové. Máte ucpaný vodovod? Za to může Putin! Ujel vám vlak? Putin!

Bylo rovněž podezření na sabotáž letadla ze strany CIA, ale jak říká Scott Ritter, ti všecko zpackají, takže to nebyli oni.

Záhadu ještě víc zvyšuje prohlášení samotného presidenta Putina, který řekl 24. srpna, den po zřícení letadla, že: „Pokud vím, tak Jevgenij Prigožin, jehož letadlo se zřítilo, se včera vrátil z Afriky. Setkal se zde s několika úředníky …“ tím myslel schůzku s vedoucím Doněcké republiky, Denisem Pušilinem. Tuto zprávu přinesl TASS, takže je určitě věrohodná.

Podezření padlo také na Prigožina samotného, prý na letadle byl jeho dvojník. Jenže dvojník by asi neměl stejné DNA, ale řekněme, že to byl dvojník.

Ovšem proč by se Prigožin zapíral? Měl k tomu nějaký důvod? Cítil snad nutnost cestovat tajně? To, že by věděl předem, že se letadlo zřítí není pravděpodobné. Přece by nenechal své vlastní lidi zahynout. Ale možná měl tušení, že je ohrožen.

Mobilizační plán

Wagnerova skupina má prý vypracován mobilizační plán pro případ, že by Prigožin byl odstraněn. Je jedno, kdo by byl vinen jeho smrtí, mobilizační plán musí být ihned spuštěn. Nikdo neví, co tento plán zahrnuje. Jednotliví Wagnerovci dali na společenské stránky výhružné zprávy, kde slibovali odplatu těm, kteří zavinili smrt jejich vedoucího a označovali je za zrádce Ruska.

Je hodně dohadů o tom, co uděláme,“ řekli v jednom videu. „Můžeme vám pouze sdělit, že právě začínáme. Připravte se!“

Reakce ve světě

Dřívější velitel britské rozvědky MI6, John Sawyers řekl v rozhovoru s BBC radiem, že: „Všechno ukazuje na to, že Putin ho odrovnal, protože zkouší upevnit svoji moc … Není možné, že by Prigožin nebyl mrtev. A kdyby na tom letadle nebyl, pak bude (mrtev) brzy.“

Jak již řečeno, za všecko může Putin.

Další člen MI6, Christopher Steele, který je zaměstnán jako odborník na Rusko prohlásil, že zřícení Prigožinova letadla odpovídá vzorci státem podporované činnosti v Rusku. Podle něho to byla práce buď ruské tajné služby, nebo ruské vojenské rozvědky.

Usoudil tak na základě skutečnosti, že byl ruský generál Sergěj Surovikin vypovězen z funkce vedoucího zabezpečení Ruska pouhý jeden den před zřícením letadla. Surovikin Prigožina podporoval, byl to jeho spojenec. Takže musel být odstraněn z cesty.

Jakmile oba MI6 agenti veřejně propagují myšlenku, že zřícení letadla způsobilo Rusko, tak to vypadá, že to provedla právě jejich organizace, MI6.

Také mluvčí Národní bezpečnosti Spojených Států, Adrienne Watson se vyjádřila, že Prigožinova smrt není žádné překvapení, když přihlédneme k Putinově historii. Tím naznačovala, že president Putin běžně nechává odpravit některé lidi!

Je to zajímavé, jak na něco takového přišli – je snad nějaká historie Putinových zločinů proti druhým? Po pravdě řečeno, nevím o ničem takovém. Snad mně to uniklo?

Není to poprvé

Již v říjnu 2019 došlo ke zřícení jiného Prigožinova letadla, se kterým údajně cestoval a tehdy byl rovněž prohlášen za mrtvého. Jenže Prigožin na letadle nebyl a za pár dnů se opět objevil na veřejnosti.

Zdá se, že se velice bál o svůj život a proto dělal vše na svou ochranu. Byly to obavy určitě naprosto oprávněné. Jako vedoucí poměrně mocné a úspěšné vojenské jednotky mohl být na mušce mnoha rozvědčíků. Byl známý tím, že důsledně skrýval své cestovní plány, nikdy necestoval vlastním letadlem, ale vždy používal letadlo jiné.

Měl také několik lidí, kteří si nechali změnit jméno na Jevgenij Prigožin, s jejichž pomocí unikal případnému sledování.

Po tak zvaném ‘pochodu na Moskvu‘ se možná obával, že to ohrožení je ještě větší. Bodejť by ne, se $6 miliony, které dostal z Ameriky za vraždu Putina a nic za to neodvedl, byl v nebezpečí. Když vzlétlo letadlo, které se později zřítilo, tehdy startovalo společně s ním ještě jiné letadlo, které bylo později viděno jak létá sem a tam nad Moskvou, kde pak přistálo.

Takže je možné, že Prigožin mrtev není. Zřejmě mu hrozilo nějaké podstatné nebezpečí a tak se potřeboval ztratit, ať už na čas, nebo napořád. A ruský president Putin o tom všem určitě ví a kryje ho. Však prý ani nešel na Prigožinův pohřeb. Bodejť!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...
12 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)