9.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Větrný byznys se pomaličku ale jistě hroutí

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Větrný byznys se pomaličku ale jistě hroutí, protože světe div se, když si odříznete přístup k levným zdrojům surovin, případně k surovinám vůbec, tak ty větrníky z bláta neuplácáte.


Jako Evropa jsme se evidentně rozhodli, se zcela „grýndýlově“ zlikvidovat. Bude to sice velkém stylu (to tak bývá, když něco vymyslí Němci), ale taky to evidentně začíná být sakra malér. Tak moc, že už i ti Němci začínají být lehce nervózní, a čím dál tím víc šilhají po našich jaderkách. Což samozřejmě bude mít naprosto fatální vliv pro ceny energie u nás.

Třeba takový Siemens Energy do toho za první tři čtvrtletí tohoto roku zahučel už ztrátou v přepočtu více než 70 miliard korun. Za celý fiskální rok Siemens očekává, že bude dokonce 4,5 miliardy eur (109 miliard korun) v minusu. Ty jejich větrníky mají prý například deformace na rotorech listu (asi vítr Máchale), a je potřeba část z nich, světe div se opravovat. To bude stát až 1,6 miliardy eur (39 miliard korun). Kvůli tomuto oznámení se akcie Siemens Energy jen za jediný červnový den propadly o více než 37 procent. Gratulujeme evropským soudruhům k prozření.

Taky švédská skupina Vattenfall před pár dny odpískala projekt Norfolk Boreas, který měl dodávat elektřinu 1,5 milionu britským domácnostem, páč i oni pochopili, že to prostě nemá smysl. Jestli to pochopí i ty britské domácnosti, uvidíme. Dánové taky couvají o sto šest, a to jim tam považte, na rozdíl od nás třeba fouká.

Takže zatímco Čína rekordně navyšuje obchod s Ruskem, který vzrostl v roce 2023 o 36,5%, my jsme se rozhodli usankcionovat se pomocí Ruska a zlé Číny do stádia ekonomické klinické smrti. Vymyslíme si Green Deal, pozavíráme si, co se dá, a pak se ještě odstřihneme od všeho, co by nám mohlo zachránit krk.

Bravo, ten sebedestruktivní směr evropských ideových inženýrů je fascinující. Místo toho, abychom se tedy od fatálního rozhodnutí zeleného blbnutí, který má v celosvětovém měřítku naprosto minimální vliv, okamžitě odřízli, pokračujeme víceméně stávajícím tempem. Tedy alespoň za stoly úředníků v Bruselu, reálně o dost zrychlujeme do zeleného háje.

A naše vláda bude samozřejmě ještě o malinko víc sebedestruktivnější, protože co na tom, že jsme na průmyslu životně závislí, že se vracíme směr doba kamenná, hlavní je, že se pak Uršule hezky podívá na Peťule. Inu, jakou západní kolonii jsme si tady nechali vnutit, takovou tu budeme mít. Jen teda kromě toho asi už nebudeme mít nic ostatního.

A nebo to celospolečenským tlakem zastavíme. Nic mezitím nevidím.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)