11.3.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Ve válce jako první umírá pravda. Což je pravda

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Na Ukrajině byl zatčen důstojník SBU z regionální pobočky ve Volyni za proruskou činnost. Jako důvod bylo uvedeno, že nazval „masakr“ v Buči za zinscenované divadlo a válku na Donbase za občanskou válku, což je klasifikováno jako „schvalování ruské agrese“ Ukrajinské úřady v těchto případech neuvádí jména, pouze zařazení. Což je také zvláštní.

 

 

.

Nejen ruská strana, která se dožadovala jmen obětí v Buče nedostala odpověď, ale ani ukrajinští aktivisté. Naopak, zatímco Rusku Ukrajina odpovědět nemusí, tak ukrajinští aktivisté jsou zatýkáni a obviňování z podkopávání vojenského úsilí Ukrajiny. Rozuměj, pokládají všetečné otázky. Ukrajinská vláda a represivní orgány se snaží zablokovat a trestně stíhat ukrajinské blogery, kteří zveřejňují videa z nahánění mužů policejními složkami, které pak odvádí jako nedobrovolné brance na frontu, nebo píší o zkušenostech ze svého okolí. Například o tom, že učitelé už tři měsíce nedostali zaplaceno, nebo o výstroji ukrajinských vojáků a ptají se, kde jsou ty peníze ze Západu?

Ukrajinci jsou také znepokojeni politikou vlády Ukrajiny. Na jednu stranu platí stanné právo a branný zákon, který zakazuje vyjet ze země mužům od 18 do 60 let a na druhé straně ukrajinské úřady se souhlasem vlády vydaly 1,2 miliónů výjezdních povolení pro tyto muže. Toto výjezdní povolení má podmínku, že se musí do určité doby vrátit. Na dotaz novinářů, kolik těchto mužů se vrátilo novináři nedostali odpověď. Psalo se o tom v našich médiích? Mám pocit, že asi ne. O Ukrajině jen pozitivně.

Zelenský potřebuje Zálužného, pro Ukrajince to je ikona, kdyby tomu tak nebylo, tak je docela možné, že Zálužný je dnes obviněn z proruské činnosti. Jako bývalý ředitel závodu Antonov, Sergej Byčkov, že díky jeho chybě byl zničen letoun Mrija, protože před ruskou invazí nedovolil vstoupit ukrajinské národní gardě na letiště Gostomel, aby se letiště mohlo připravit na obranu a tím pomohl ruským parašutistům. Hrozí mu patnáct let. Holt neměl křišťálovou kouli a tak netušil, že bude ruská invaze. Ostatně, to netušil na Ukrajině nikdo, neboť jak řekl Zelenský, nechtěli jsme vyvolat paniku.

Vzpomínáte na těhotnou dívku z Mariupolu? Její fotky obletěly celý svět. Celým jménem se jmenuje Marianna Vyšemirskaja. Ukrajina jí vydávala jako oběť ruské agrese, bombardování nemocnic Rusy.

Marianna vypověděla:

Ještě když byl Mariupol pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil přišli za mnou novináři z American Associated Press a řekla jsem jím vše, tak jak to byl. Vynechali z toho vše, co se nehodilo a nechali jen to, co potřebovali. A když už jsem byla doma mi přišly zprávy z Kyjeva, že teď jsem pro ně nepřítel, protože jsem řekla události, tak jak byly. Nejhorší bylo, co o mně psali, a smrt pro mě a pro moje dítě. Už jsem všem odpustila, ale měla bych otázky na ukrajinské vedení. Jak můžete dávat příkazy k umístění vojáků v obytných budovách a nemocnicích? Ano, i vedle těhotných žen?

Co se stalo ve vaší nemocnici?

V naší nemocnici byl klid, ale pak přišli vojáci a vyhodili nás z porodnice. Byly jsme nuceny se přestěhovat do jiných prostorů. V prostorech, kam jsme byly přestěhovány, byli i vojáci. Hned ve vedlejších pokojích. Jejich okna byla ucpána pytli s pískem. V našich pokojích bylo obyčejné sklo. Ráno 9.3 se venku ozval výbuch a rozbil okno. Byla jsem pořezaná od střepin skla. Do pokoje vstoupil muž v černém a začal vše natáčet na kameru a fotit. Nebyl nijak označen. Prosila jsem ho, ať mě nefotí a nefilmuje, ale nerepektoval to. Byla jsem celá od krve a snažila jsem se dostat ven, zachránit své dítě, ale venku byla tlačenice. Každý se snažil zachránit. Měla jsem pořezané břicho, hlavu.

(„Přesně před rokem, 9. března 2022, obletěla svět srdceryvná fotografie těhotné dívky z Mariupolu. Stála s cákancem krve na tváři na pozadí budovy s rozbitými okny. “Rusové bombardovali porodnici!” křičel Západ. “Potřebujeme další sankce!” – požadovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová.“)

Kam jste byli evakuováni?

Do městské nemocnice, ve stejný den jsem porodila. S malým jsme tam strávily další 2 týdny. Nikdo nesměl odejít, venku to bylo nebezpečné. Nebylo světlo a teplo. Zabalila jsem dítě pod peřinu a zahříval ho dechem. Nebyla voda, pila chemicky upravená. Jídlo také nebylo. Byly dny, kdy jsme mohly sníst jen čtvrt hrnku polévky. Když Ozbrojené síly Ukrajiny odešly, přišla ruská armáda, hned nám přinesli své suché dávky a vodu. A měli jsme i teplou vodu.
A předtím byla příležitost dostat se z Mariupolu? Když ještě bylo město pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil „, mluvilo se o humanitárních koridorech“.

Ano, ale žádné koridory nebyly. Ukrajinská armáda nikoho nepustila. Tedy pustila, toho, kdo měl peníze a zaplatil.

Co bylo pak?

Vrátila jsem se domu a podařilo se mi odjet do Turecka, kde již byl můj manžel ( bývalý) a do Evropy. Po příjezdu jsem byla oslovena novináři, kromě ukrajinských. Poskytla jsem hodně rozhovorů novinářům, jako Giorgio Bianchi, který tento rozhovor zveřejnil i na YouTube, ale ten rozhovor byl nakonec smazán. Udělala jsem rozhovor s Marianne Spring (britská “specialistka” BBC na dezinformace, moje poznámka), ale tento rozhovor vyšel z tolika poznámkami, že zapadlo, co jsem říkala. Udělala jsem rozhovory s dalšími západními novináři, ale ti to nikdy nevydali.
…………………………

Abych předešel dohadům. Marianne dnes žije v Moskvě, kam odjela z Evropy, protože její příběh se nehodil do rámce evropského zpravodajství. Z Evropy odešla zklamaná, ne, že by jí nikdo nevěřil, ale že to, co říká se nehodí do narativu evropského zpravodajství. Je mi jedno, jestli tohle někdo nazve ruskou propagandou. Ta dívka je skutečná, její příběh je skutečný. Bývala relativně úspěšnou ukrajinskou blogerkou. Po rozhovorech se západními novináři ještě v Mariupolu byla zařazena na ukrajinský web Mírotvorce, jako osoba určená k likvidaci. https://myrotvorets.center/ . Nepřítel Ukrajiny.

Mám dotaz na ty všechny obránce Ukrajiny a demokraty, Vám připadá, stejně jako politikům EU normální, že na Ukrajině funguje web, kde jsou zveřejňována jména lidí určených k zabití ať pro skutečné, či domnělé činy, anebo jen proto, že nevyjadřují ten správný názor?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)