17.6.2024
Kategorie: Ze světa

Válka se blíží?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Srbský prezident v rozhovoru pro nemainstreamová média zmínil pravděpodobnost vzniku globální války v horizontu čtyř měsíců. Naopak Vladimír Putin ujistil Evropany, že je rozhodně nemá v úmyslu ohrožovat a nebezpečím pro ně jsou spíše Američané. Zároveň přišel s nabídkou ukončení konfliktu na Ukrajině, byť se jeho podmínky zdají být pro Zelenského nepřijatelné.

Je třeba si připomenout, že speciální vojenská operace na Ukrajině je důsledkem více faktorů. NATO se nebezpečně přiblížilo k Rusku, přestože po rozpadu Varšavské smlouvy se stalo zbytečnou institucí znamenající nerovnováhu na Zemi. Sovětský svaz navíc po svém vlastním rozdělení umožnil bývalým svazovým republikám jít svou vlastní cestou, nicméně podcenil možný vliv Západu a připustil jejich začlenění do nepřátelského svazku. Přestože existovaly dohody o nepřibližování se NATO k Moskvě, došlo k jejich porušení. Pobaltské státy se staly fanatickými v nenávisti k Rusům podobně, jako pohrobci Československa, Polsko, částečně i Rumunsko a Bulharsko. Když došlo i na Ukrajinu a překračování Minských dohod, Rusové po Majdanu řízeném Američany zasáhnuli a vzali si zpět strategicky důležitý Krym. Riziko vzniku amerických vojenských základen omezujících přístup k Černému, a potažmo Středozemnímu moři, se stalo příliš reálným. Ani to Západ nezastavilo a došlo k eskalaci napětí na území Východní Ukrajiny, kde Kyjev odmítl povolit jazykovou autonomii v krajích obývaných rusky hovořícími občany a vojensky decimoval tamní entitu.

Dalších osm let byla Moskva trpělivá a snažila se komunikovat. Putin však tušil, k čemu dojde a začal se usilovně připravovat na možný scénář. Ekonomiku oživil vcelku bravurně, dokázal Ruskou federaci víceméně oddlužit a spustil válečný režim zbrojního průmyslu. Podpořil vývoj nových systémů, obklopil se věrnými a ustál tlak Západu jak na výměnu svou, tak i politického partnera Lukašenka v Bělorusku. Dokázal se vypořádat s vlnou sankcí, jejichž množství se po začátku ukrajinské operace znásobilo. I přes tuto snahu USA a Západu se Rusko podílelo na vzniku organizace BRICS a je velmi aktivní po celém světě. Navíc má blízko k dalšímu významnému oponentovi USA na světovém kolbišti Číně, na čemž obě země profitují. Rusové mají část Ukrajiny, Číňané Taiwan. Na obojí si dělají nárok USA, tedy aspoň ve sféře vlivu. Západu vadí velikost a přírodní bohatství Ruska, u Číny ekonomický i možný vojenský vzestup. Navíc ztrácí význam pro Afriku, kde naopak Rusové a Číňané získávají.

Ruská armáda tu ukrajinskou postupně likviduje při co nejmenších ztrátách v řadách civilistů. Požadavky Kremlu k ukončení bojů jsou úměrné tomu, jaká je situace a jaké byly dopředu stanoveny cíle. Zelenskyj společně se Západem odmítl možná jednání již na počátku operace v prvních měsících války. NATO vyzbrojuje Kyjev a jeho členské státy jsou ochotné jít až na hranici ekonomického sebezničení. Američané, jako vždy, na všem profitují a po vyklizení vojenských skladů, jejichž obsah evropské státy předaly Ukrajině, se produkty amerického zbrojního průmyslu za úplatu přesunují na náš kontinent. Viz námi draze zakoupené šroty F-35. I proto, vynecháme li hodnotu samotné Ukrajiny, chce Západ vedený Spojenými státy pokračovat ve válce. Doufá v únavu ruské armády, její oslabení a následně v rozpoutání většího konfliktu, na jehož konci by si západní mocnosti rozdělily Ruskou federaci a Bělorusko mezi sebe. O tom, jak USA drancují cizí území, se můžeme přesvědčit v Sýrii, kde kradou syrskou ropu.

Srbský prezident varuje před blízkostí světové války a zodpovědně se snaží na ni svůj lid připravit. Kontrolou zásob jídla, plynu a ropy může pomoci překonat první týdny, ovšem pokud by k něčemu takovému došlo, půjde o mnohem delší období hladu, strádání a utrpení. Naše vláda na lidi kašle a jde na ruku protiruské agresivitě. Vcelku naivně hovoří o lokální jaderné válce a použití atomových zbraní. Kdo zhlédnul film Černobyl, případně dokumenty o Hirošimě či Nagasaki, nemůže zůstat klidným. Česká republika by se stoprocentně stala územím, na kterém by k válčení došlo a ztráty by bylo obrovské. Na lidech, majetku, národním povědomí. Američané dělají vše proto, aby se to jejich země netýkalo. I proto jim Rusové přistavili za dveře moderní ponorku i další vojenskou loď. Kuba je kousek a Rusy tam opět vítali.

Netvrdíme, že případnou válku Rusko vyhraje. Ale udělali tam vše proto, aby neprohráli. Západ je ve stavu morálního rozkladu, naopak Rusové se kolem Vladimíra Putina stmelují. Evropa je Američany vybrána za potenciální centrum bojů a my jsme v jejím středu. Navíc máme v čele militantně uvažující zvěř neschopnou analyzovat možnosti České republiky. Nemáme armádu, techniku a ani morálku. Jediné, v co můžeme doufat, je neochota Ruska expandovat opět na západ od svých hranic. A v případu začátku války v jejich schopnost srovnat se zemí pobřeží Spojených států a ukázat jim, že si nikdo ani v Severní Americe nemůže být jistý klidem a vlastním životem. Přejeme si, aby se srbský prezident mýlil a došlo k brzké dohodě o konci bojů na Ukrajině. Vladimír Putin stanovil podmínky. Pro Západ a Kyjev tvrdé, ale také opodstatněné. Je jediným, kdo hovoří o míru. Západ klidně překročil vše únosné a vyzbrojuje už i nacistické jednotky v řadách ukrajinské armády s povolením útočit na ruské území. To je pro Rusy zásadní záležitost a nečekejme slitování.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,26 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)