3.2.2023
Kategorie: Politika

V tornistře generálskou hůl

Sdílejte článek:

MILOSLAV SAMEK

Tak nám minulou sobotu skončily jedny volby, totiž prezidentské. Vyhrál je nominant pětikoalice, armádní generál Petr Pavel, když v nich porazil předsedu Hnutí ANO Andreje Babiše. Procentuální výsledky jsou notoricky známé, jenomže je potřeba vzít v potaz t.tv. Toddovu poučku, která přisuzuje p. generálovi 40,9 %, A. Babišovi 29,3 %, přičemž 29,8 % nehlasovalo, takže vládní kandidát obdržel 41 %, ostatní 59 %.

Navíc je velice zajímavá a signifikantní skutečnost, když Čaputová před čtyřmi lety získala v prezidentském klání 58,41 %, Macron v Elysejském paláci 58,55 % a Pavel 58,32 %. Jinak mám ještě jednu zkušenost, a to právě ze složení volebních komisí. V našem obvodu už po několikeré volby v ní nefiguruje ani jeden člen opozice. Jaká je kontrola, odpovím si sám – žádná, mohou tedy leccos zaonačit. Nemyslíte si to také ?

Doposud zůstávám ještě perplex z toho všeho, co se dělo ve Fóru Karlín, které si pro bujaré veselí objednal právě GENERÁL. Uváděla tam moderátorská dvojice z ČT Augustová – Kubala, která mezi jiným vedla rozhovor se Z. Svěrákem, jenž byl poněkud popleteným gratulantem, mimořádně se generálovi servilně vemlouval, nesouvisle mluvil (i trochu šišlal, patrně neměl zuby), ale v závěru se mu povedlo zvolat: Mám Vás rád! No, a nakonec Evu Pavlovou na obě líce políbil, což ČT již neukázala. Celkem třikrát byl na určitou dobu přerušen, neboť přišla ještě blahopřát nějaká vyšší „veličina“. Všechno to uvádím jen proto, že to absolutně tito dva konferenciéři nezvládli i v dalších případech. Byla to, jednoduše řečeno, tragédie, mám z toho jen smíšené pocity.

Nový prezident vůbec nedbá možností svých pravomocí. Bude totiž inaugurován předsedou Senátu až za 40 dní, přesto už telefonicky hovořil s prezidentkou Tchaiwanu, když zřejmě plédoval za samostatnost oblasti, jakkoliv nedávno vyznával princip jedné Číny. Okamžitě rovněž slíbil povýšit Koudelku na generála a ustanovit Hladíka ministrem životního prostředí. Telefonoval též s prezidenty Polska, Ukrajiny a dalších zemí, bezpříkladně už nyní zřejmě převzal do svého „rezortu“ i oblast zahraničních věcí a obrany.

Setkal se též s premiérem, předsedou Senátu i s předsedkyní Poslanecké sněmovny. Exrektor a exprorektor, takto premiér Fiala, mu zajistí bydlení i „úřad“ v Hrzánském paláci, aby nemusel dojíždět z Černoučku u Litoměřic. Markéta Pekarová-Adamová zase jedovatou slinou prohlásila, že Pavel nebude jako Zeman, ale bude prezidentem, který nebude vetovat zákony. Podle ní musí projít i ten zákon, jenž potrestá každého, kdo si dovolí projevit jiný názor než ten, který vláda oficiálně vyznává. Ten už ministr Rakušan evidentně připravuje. Předsedkyně PS je absolventkou bakalářského studia Andragogiky (vzdělávání dospělých), které je ostatně jedinečnou aprobací pro vykonávanou funkci. Necítíte to, ona nás přece vzdělává a my jí za to nejsme vděčni!

Pan generál už v současné době „dělá průvan“ v okolí prezidenta Zemana, prostě vypoklonkuje z Hradu všechny lidi, kteří jsou v jeho očích nedůvěryhodní a usiluje o to, aby jeho kancelář byla profesionální a transparentní. Kéž by byla!

Petr Pavel šel do prezidentských voleb s heslem Vraťme Česku řád a klid. V tu chvíli mě napadá jistá analogie s názvem Ruhe und Ordnung jednoho německého autora. Můžeme se opravdu dočkat chvíle, když z té generalissimovské torny vytáhne hůl, která na nás těžce dopadne.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)