21.6.2024
Kategorie: Společnost

Uvědomují si to vůbec?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Při návratu z dovolené u moře v Chorvatsku zemřel devítiletý kluk a došlo k zranění dospělých v jeho blízkosti. Chlapec doplatil na zvědavost, když v křoví, u kterého vykonával potřebu, našel ruční granát. Ten tam dost pravděpodobně čtvrtstoletí reznul od doby rozpadu Jugoslávie.

Munice poházená ve volné přírodě není po válkách ničím výjimečným. V době bojů se zaminovávají celé oblasti, různě poztrácené náboje a jiné části výzbroje se jen těžko daří všechny uklidit. Kdo byl v oblasti u Středozemního moře, kde se válčilo, možná si pamatuje cedule s výzvou k neopouštění komunikací právě z důvodu rizika zranění způsobeného minami či jinou výbušninou. A jak se zdá, něco tam dosud zůstalo. Pokud někdo očekává, že podobné to bude na Ukrajině, nemýlí se, a ještě dlouho po skončení války budou zbytečně umírat lidé včetně všetečných dětí.

Každý velký ozbrojený konflikt sebou přináší oběti a neštěstí. To ví každý i podprůměrně inteligentní člověk. Ne tak naši militantní politici neustále podporující prodlužování a rozšiřování konfliktu na Ukrajině. Událost v Chorvatsku ukazuje realitu, kterou je i po čtvrtstoletí funkční munice ztracená kdesi u silnice. Kolik takových podobných situací čeká obyvatele v místech střetávání armád? A dochází vůbec vládním zločincům a všem provokatérům, co by hrozilo kdekoliv jinde, kam by se válka rozšířila? Nejde jen o šílené důsledky případných jaderných úderů, to je už úplně mimo naši představivost, ale úplně by stačil střet konvenčními zbraněmi. 50 000 Ukrajinců přišlo o nějakou tu končetinu, plno dalších setkání s válečnou realitou nepřežilo. Bohužel, umírat se bude ještě dlouho po ukončení bojů.

Rusové dlouhodobě varovali, snažili se jednat, spoléhali na Minské dohody. Nic z toho nezabránilo Západu ve snaze ovládnout Ukrajinu, zneužít Ukrajince a poštvat je proti Rusku a připravit si půdu pro rozporcování největší státu. Jediné Forum 24 šíří oslavné ódy na ukrajinskou armádu a vidí jasné modrožluté vítězství. Šafr a spolek kolem něj patří do blázince, protože jediní oni vnímají postup ruské armády jako úspěch kyjevského režimu. Ostatní tuší, že ani přes zvýšené úsilí ve vyzbrojování hord Zelenského Rusové nepadnou. O míru hovoří pouze Kreml, navrhnul jisté podmínky, které lze vzhledem k průběhu vojenské operace vcelku chápat. Zároveň Putin varuje, že odkládání jednání o ukončení války bude znamenat jen další ukrajinské ztráty včetně těch územních. A nic na tom nezmění ani vlaky západních zbraní směřujících na frontu.

Jen šílenec podporuje válku. Jen hlupák si neuvědomuje následky. Jen úplný idiot nevnímá smrt lidí, kteří se nějakým způsobem účastní, byť většinou nedobrovolně. A jen osud může připravit něco takového, jako je smrt malého a nevinného kluka jdoucího na toaletu u silnice. Zkuste vysvětlit jeho rodičům, že měli jen smůlu. Ne, na vině jsou lidé, kteří se neštítí ničeho. Ve vlastním zájmu, pro své ideologie, pro majetek a peníze, moc a nadvládu jsou ochotni rozsévat neštěstí. Bylo to v Chorvatsku, dělo se to ve Vietnamu, v Sýrii, na Blízkém Východu, je to na Ukrajině a bude to i jinde. Američané si vybrali opět jako místo možného střetu Východní a Střední Evropu. Tedy i naší republiku. Opravdu o to stojíte? Budou to Vaše děti, kterým bude hrozit to, co se stalo chlapci v Chorvatsku.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)