31.10.2022
Kategorie: Ze světa

Útok na Sevastopol v souvislostech

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V sobotu 29. října zaznělo v přístavu Sevastopol na Krymu několik opravdu silných explosí. Ukrajinci, kteří se k tomuto sofistikovanému útoku na ruskou flotilu hrdě přihlásili, tvrdí, že zasáhli novou vlajkovou loď ruské Černomořské flotily, jménem Admiral Makarov, a řádně ji pocuchali. Rusové naopak zmiňují jen nepatrné škody na minolovce jménem Ivan Golubec a zneškodnění všech útočících dronů. Tak nějak levou zadní… Celou a neupravovanou pravdu se ovšem, jak je to ve válkách obvyklé, hned tak nedozvíme.

Pojďme se proto raději podívat na širší souvislosti tohohle útoku. Mohou nám totiž prozradit o skutečných aktérech Ukrajinsko-Ruské války víc, než by si jejich autoři asi přáli. Nejdříve něco k technickému provedení. Útok byl proveden drony, a to z poměrně velké dálky. Podle údajů ruského generálního štábu útočilo celkem devět bezpilotních letounů a sedm autonomních námořních dronů.

Nějaký létající aparát z rodu dronů už asi viděl každý. Ale co je to ten námořní dron? Pěknou ukázku i s obrázky nám přinesly zpravodajské agentury před nějakou dobou, když totiž jeden takový stroj vyplavilo moře na pobřeží Krymu. Zřejmě šlo o selhání při nějakém předchozím pokusu o podobný útok na některou z ruských základen na poloostrově. Nejde o ponorku, ani o člun. Je to takový hybrid. Odborně – poloponorné plavidlo. Plave to v malé hloubce a na hladinu koukají jen kamery a antény. Až do blízkosti cíle se řídí autonomně, podle satelitní navigace. Pak přechází na řízení vzdáleným operátorem, skrze televizní přenos kamerou stroje.

Nicméně něco málo z něho na hladině vidět je. A proto lze, s trochou štěstí, tyto drony jak sledovat, tak i ničit. Což se Rusům u velké části „sevastopolské” dronové vlny skutečně podařilo. I západní agentury přinášejí záběry ruského bitevního vrtulníku, jak ničí jeden z námořních dronů v přístavní zátoce. Podle Rusů sestřelily jejich síly všechny drony vzdušné (to už mají nacvičené) ale z těch mořských něco prošlo… Až po sem jde o běžnou, epiozodní událost války.

Zcela mimořádné však byly některé okolnosti této akce. Například místo, z kterého byly drony vypuštěny. Část strojů byla podle analýzy ruského ministerstva obrany vypuštěna z ukrajinského pobřeží, z blízkosti města Oděsa, aby pak sledovala trasu tak zvaného „obilného koridoru”, vyčleněného po mezinárodní dohodě pro export ukrajinského obilí. Z něj pak prudce odbočila k Sevastopolu. Další, přinejmenším jeden stroj, musel být vypuštěn přímo na trase „obilného koridoru”, pravděpodobně z některé z obchodních lodí, pronajatých Ukrajinou.

Ano, za války se používají různé finty k oklamání protivníka. Ale využití civilní lodi, či mezinárodního „neutrálního” koridoru k útoku, je poněkud přes čáru. Asi jako doprava střeliva k vojskům pomocí řádně, podle ženevských dohod označených sanitek…

Další mimořádností této akce byla pravděpodobně přímá zahraniční účast. Podezření padá na Británii, stát NATO. V troskách mořských dronů se našly, podle Rusů, součástky kanadského řídícího systému. Což by nemuselo až tak mnoho znamenat, v každém Javellinu, v každé raketě Himarsu jsou také. Ale místo vyplutí některých dronů, u Oděsy, se podivuhodně shoduje s dislokací speciální námořní jednotky Spojeného Království. To a mnohé další indicie vedou Rusy k domněnce, že za akcí stála britská tajná služba. Kterou nijak neskrývají. Ba naopak, tvrdí, že je to ta samá parta, která stála za zničením Nord Streamu.

Ale ať už to byl kdokoli, dosáhl efektu v pravdě planetárního. Rus se totiž nakrknul a zastavil propouštění obchodních lodí oním „obilným koridorem”. V ukrajinských přístavech a na půl cestě z nich tak uvázlo, podle ukrajinských údajů, na 218 lodí s obilím pro Afriku. A to je malér až na půdu.

Docela zajímavé je proto načasování akce. Tak zvaná obilná dohoda, která měla umožnit export ukrajinského obilí do hladovějící Afriky a částí Asie, byla podepsána v červnu letošního roku. K dnešnímu dni umožnila transport zhruba 9 milionů tun obilí v 397 lodích. A málo kdo ví, že tak, mimo jiné, snížila světové ceny obilí o 15% oproti březnu letošního roku. Měla vypršet  19. listopadu. Generální tajemník OSN proto v pátek vyzval všechny strany dohody k jejím obnovení, nebo prodloužení. A hned další den, v sobotu, bác… V Sevastopolu to bouchlo.

Jako by měl někdo zájem, na dalším vyhrocení situace okolo Rusko-Ukrajinské války. Ruská reakce byla totiž, po zneužití onoho koridoru, vcelku předvídatelná. Takže ten, kdo to spískal, s ní musel počítat. Proč do toho tedy šel? Dalo by se uvažovat o zhruba 4 variantách:

Varianta primitivní. Někdo chce prostě a jednoduše poškodit Rusa, jak to jen půjde (a současně zvýšit poněkud upadající bojovou morálku Ukrajinců). Kolaterální ztráty, jako je zvýšení evropské inflace (kvůli rostoucím cenám obilovin), nebo zesílený migrační tlak hladových Afričanů na Evropu neřeší. Jsou mu šumák, hluboko pod jeho rozlišovací úrovní. Přesto, že se jedná o země formálně „spojenecké”.

Varianta sofistikovanější. Někdo chce rozhádat Rusa s Čínou, Indií a dalšími spojenci. Není totiž tajemstvím, že tyto státy mají problém uživit svou populaci a část potravin dovážejí. Snížení dostupnosti a současné zvýšení cen je může přimět, aby tlačily na „pachatele”, Rusa, aby přestal střečkovat, ustoupil a provoz z ukrajinských přístavů zase pustil, nebo…

Varianta ještě sofistikovanější. Někdo chce sehnat zpět do houfu rozbíhající se evropské stádo. Určitě jste si všimli, že některé státy Evropy už drahný čas hledají záminky, jak se ze sankcí a podpory Ukrajiny nějak elegantně a přitom nenápadně vykroutit. Sklady staré výzbroje jsou vyčerpány, inflace sílí, obyvatelstvo výhrůžně remcá… A první prásknutí principálova biče, výbuch Nord Streamu, zjevně nestačilo. No tak se jim naloží další problémy a ukáže se na Rusa. To Putin, ten zastavil lodě, ten za všecko může! Pomozte nám ho porazit a bude zase dobře.

Varianta komplexní. Někdo hódně vysoko, mnohem výš než nějaké vedení EU nebo USA, se snaží posílit a upevnit proti-západní blok, konstituující se okolo Ruska.  Protože Západ už odepsal. Jde o ty, kteří Evropsko-Americkou civilizaci už přes dvacet let promyšleně potápějí, cestou migrace, genderů, LGBT, green dealů a tak, a radostně sledují, jak krvácí z tisíce podobných škrábnutí. Jde o ony pány od různých „resetů”. A situace se jim zdá nahrávat. Už tak se mnohé státy Asie a Jižní Ameriky samy hlásí do BRICS. Když teď Rus ukáže hladové Africe na Západ, z jehož viny se na Ukrajině stále válčí a jehož podlé, nesportovní útoky nutí Rusa zastavit lodě s obilím, bude naštvanost na celičký Západ nehraná, intenzivní a téměř celosvětová. Od ní je pak k silné a spontánní podpoře „ruské”, proti-západní strany světa, jen krůček.

Ale ať už bylo úmyslem iniciátora téhle akce cokoli z uvedených variant, nebo něco úplně jiného, pro nás z toho nic dobrého neplyne. Jen další potíže. My jsme totiž tak nějak z nejhoršího uvnitř.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)