3.10.2022
Kategorie: Ekonomika

USA ordinují Evropě „dietu“

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Původně mluvil o „dietě“ vysoký představitel EU pro zahraniční záležitosti Josep Borrell, když se ohrazoval proti tvrzení, že protiruské sankce na Rusko příliš nefungují. Máme si prý počkat, sankce fungují jako dieta, jejíž dodržování se projeví až po týdnech a měsících.

Na rozdíl od Ruska nás ale zjevně čeká „turbodieta“.

Ministr zahraničí USA Antony Blinken řekl v pátek novinářům, že USA považují sabotáž plynovodů Nord Stream za „obrovskou příležitost“, jak odstavit státy EU od ruské energie.

Také dodal, s ohledem na blížící se zimu, že USA chtějí, aby EU spotřebovala méně plynu.

Washington se prý léta snaží přesvědčit představitele EU, aby vyměnili ruský plyn za LNG.

Závažnost poškození podmořských potrubí nyní znamená, že EU je touto cestou „na neurčito zbavena“ ruského plynu, jak uvedl v pátek ruský energetický operátor Gazprom.

Blinken se v rozhovoru s reportéry ve Washingtonu pochlubil, že USA jsou nyní „předním dodavatelem [zkapalněného zemního plynu] do Evropy“. Kromě přepravy vlastního paliva do Evropy Blinken řekl, že USA spolupracují s evropskými lídry na hledání způsobů, jak „snížit poptávku“ a „urychlit přechod na obnovitelné zdroje“.

„Je to obrovská příležitost, jak jednou provždy odstranit závislost na ruské energii, a tak odebrat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi používání energie jako prostředku k prosazení jeho imperiálních plánů,“ prohlásil Blinken.

USA pravděpodobně nejvíce vydělají ze zničení plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, které byly začátkem tohoto týdne poškozeny sérií výbuchů u dánského ostrova Bornholm. Washington se léta snaží přesvědčit evropské politiky, aby vyměnili ruský plyn za svůj LNG, a závažnost poškození podmořských potrubí nyní znamená, že Evropa je touto cestou „na neurčito připravena“ o ruský plyn.

Prezident Vladimir Putin v pátečním projevu obvinil z výbuchů „Anglosasy“, což je ruský hovorový výraz pro americko-britskou transatlantickou alianci.

“Je to zřejmé každému, kdo z toho má prospěch,” vysvětlil Putin. “Ti, kteří mají prospěch, jsou ti, kteří to provedli.”

Tato tvrzení prohlásil Blinken za „dezinformaci“.

USA má tedy otevřenou cestu k prodeji svého drahého LNG do Evropy, nedostatek ale nelze pokrýt přes noc. Američtí exportéři celé léto varovali, že nebudou schopni přepravit dostatek plynu, aby pokryli poptávku na kontinentu, a mnoho evropských importních terminálů je stále ve výstavbě nebo se plánuje.

Mezitím účty za energie v celé Evropě raketově rostou. Nejen u nás, ale i v Německu, které čelí vyhlídce na rychlou „deindustrializaci“, vyšli demonstranti do ulic a požadovali znovuotevření Nord Streamu 2 jen několik dní před výbuchy. V Německu se předpovídá nedostatek potravin a na celém kontinentu je velká poptávka po palivovém dříví, protože občané mají potíže s vytápěním svých domovů.

“Je potřeba udělat hodně tvrdé práce, abychom zajistili, že země a partneři zimu přežijí,” řekl Blinken a navrhl, jak to udělali i lídři EU, aby Evropa pracovala na “snížení poptávky” po plynu“.

V USA se zjevní cítí pevní v kramflecích, co se EU týče. Cokoli nařídí, bude provedeno. „Fuck the EU“, pravila v roce 2014 Victoria Nulandová, nyní zástupkyně ministra zahraničí USA, ohledně ukrajinského Majdanu.

Dlužno říci, že od té doby se politika USA vůči EU nijak nezměnila, což nebrání evropským „vůdcům“ v naprosté poslušnosti vůči zájmům USA. A to „fuck“ vzkazují vlastním občanům.

Ivan David

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)