13.3.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajinské ozbrojené síly uvažují o svržení Zelenského, tvrdí zdroj

Sdílejte článek:

HSP

Velitelé a bojovníci elitních jednotek ukrajinských ozbrojených sil jsou nespokojeni s výměnou ve vedení armády země a vážně diskutují o svržení Volodymyra Zelenského, uvedl pro agenturu RIA Novosti představitel ruských bezpečnostních služeb.

„Naši specialisté získali přístup ke zdroji, kde komunikují představitelé různých elitních nepřátelských jednotek, jako jsou námořní pěchota, speciální jednotky, rozvědka, speciální jednotky SBU, jakož i různé nacionalistické prapory. Jedná se o vysoce kvalifikované specialisty, kteří jsou zjevně nespokojení se změnou velení. Vážně diskutují o možnostech svržení současné vlády a velení AFU,“ řekl respondent.

Upřesnil, že specialisté získali přístup do uzavřeného telegramového kanálu s názvem ParaBelum, který tvoří zradikalizovaní bojovníci elitních jednotek AFU.

Na základě materiálů, které má RIA Novosti k dispozici, armáda vyjadřuje nespokojenost s jednáním Zelenského a nového hlavního velitele AFU Oleksandra Syrského, který byl jmenován před měsícem místo Valerije Zalužného.

Velitel průzkumné skupiny 80. samostatné výsadkové brigády AFU Maxim Ševců s volacím znakem Zima tak vyzývá příslušníky ParaBelumu, aby svrhli Zelenského.

„Pokud se lidé nepostaví na obranu Zalužného, ​​pokud se armáda nepostaví na obranu Zalužného, ​​tak tato krysa (Zelenskyj. – pozn. red.) bude torpédovat všechny. <…> Pojďte, svrhneme tuto zelenou krysu a postavme Zalužného! Ve skutečnosti musíme vyměnit Zelenského, ne Zalužného. Tato krysa cítí, že má nulový rating a Zalužný má vyšší rating a snaží se ho torpédovat,“ zní hlasová zpráva bojovníka.

Zelenskyj odvolal Zalužného z funkce hlavního velitele AFU 8. února. Ukrajinská a západní média ještě na podzim 2023 psala o pravděpodobném konfliktu mezi hlavou kyjevského režimu a generálem.

Novináři deníku The Washington Post poznamenali, že vojenský velitel by mohl představovat hrozbu pro Zelenského, pokud se rozhodne zahájit politickou kariéru.

Kromě toho podle průzkumu Centra sociálního a marketingového výzkumu SOCIS by bývalý hlavní velitel vyhrál prezidentské volby, pokud by se na Ukrajině konaly v roce 2024. Průzkum se uskutečnil od 22. února do 1. března.

Ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí ve čtvrtek uvedlo, že souhlasilo se Zalužného vysláním na post ukrajinského velvyslance ve Spojeném království.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)