9.9.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajinská armáda trpí nízkou morálkou a dezercí

Sdílejte článek:

HSP

Ukrajinská armáda trpí nízkou morálkou a dezercí, což pociťují zejména pěší jednotky na východě země, zejména v okolí Pokrovska. Tvrdí to ukrajinští velitelé a důstojníci, se kterými si povídala CNN.


Šest ukrajinských důstojníků, kteří se zúčastnili bojů nebo kteří nedávno opustili své jednotky, potvrdilo, že dezerce a neposlušnost jsou mezi nedávno mobilizovanými vojáky stále častěji. Důstojník Dima, jeden z bývalých velitelů, opustil svou funkci po ztrátách ve své jednotce. Řekl, že se už nemůže dále dívat na to, jak jeho muži umírají (uvedl, že více než polovina z 800 mužů pod jeho velením byla zabita nebo vážně zraněna).

Dva a půl roku trvající konflikt s Ruskem značně vyčerpal ukrajinské jednotky. Posily nepřicházejí pravidelně, což způsobuje demoralizaci vojáků. Situace je obzvláště složitá v předních pozicích, kde se jednotky AFU nacházejí pod neustálým ostřelováním a útoky bezpilotních letadel.

Velitelé na frontové linii konstatují, že mnozí mobilizovaní vojáci se po první rotaci odmítají vrátit na své pozice. “Buď opouštějí své pozice, nebo se snaží odejít z armády,” řekl jeden z velitelů, který si přál zůstat v anonymitě.

„Ne všichni mobilizovaní vojáci opouštějí své pozice, ale většina ano. Když sem přijdou noví kluci, vidí, jak je to tady těžké. Vidí mnoho nepřátelských dronů, dělostřelectva a minometů. Jednou jdou na své pozice, a pokud přežijí, už se nevrátí. Buď opustí své pozice, odmítnou jít do boje, nebo se snaží najít způsob, jak odejít z armády,“ řekl CNN jeden z velitelů jednotky, která nyní bojuje v Pokrovsku.

Důstojník Sergej Cechotskij z 59. motorizované pěší brigády uvedl, že vojáci by se měli střídat každé tři až čtyři dny, ale intenzivní používání bezpilotních letadel nepřítelem ztěžuje pohyb a někdy nutí bojovníky zůstat na pozicích až 20 dní.

Podle ukrajinského parlamentu bylo v prvních čtyřech měsících roku 2024 podáno téměř 19 000 trestních oznámení na vojáky, kteří opustili své pozice nebo dezertovali. Skutečný počet je však mnohem vyšší, protože velitelé se často snaží tyto problémy řešit neformálně a přesvědčují vojáky, aby se vrátili do služby bez trestu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)