7.3.2023
Kategorie: Ze světa

Ukrajinci provádějí taktický ústup od Bachmutu?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zatímco americké a britské tajné služby už několik dní předvídají, že Ukrajinci z Bachmutu ustoupí, média se zatím držela verze o tom, že ukrajinská armáda neustoupí. Nyní se cosi změnilo?

Podle nejnovější analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) pravděpodobně Ukrajinci v Bachmutu provádí omezený taktický ústup. ISW ale vzápětí dodává, že je příliš brzy hodnotit, zda Ukrajinci chystají úplné stažení z tohoto východoukrajinského města, které se stalo v posledních měsících nejsledovanějším bodem na ukrajinsko-ruské frontě. Ukrajinská obrana Bachmutu je podle ISW strategicky odůvodněná, protože spotřebovává ruské lidské zdroje a techniku – pokud tedy ukrajinské síly neutrpí nadměrné ztráty. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před rokem svou invazí. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

Nezažil jsem díky Bohu II. světovou válku, v níž nejprve Německo vítězilo na všech frontách, a to doopravdy, aby od roku 1942 „takticky ustupovalo“ na všech frontách, a nakonec bylo donuceno ke kapitulaci a vůdce Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Komentování ruské agrese na Ukrajině však ve mně nebudí žádnou prazvláštní důvěru. Média informují o stovkách až tisícovce ruských vojáků padlých na frontě za den podle zpráv ukrajinské armády, současně však americký Institut pro studium války (ISW) přináší tak jednou do týdne zprávy, které nejsou pro ukrajinskou armádu zdaleka tak příznivé. V současné době tak sledujeme podle ISW „částečný taktický ústup“ ukrajinské armády z Bachmutu.

Již mnohokrát jsem při komentování situace na Ukrajině psal o tom, že žádná propaganda Ukrajině válku nevyhraje. Přesto česká média přebírají dál zprávy z ukrajinského velení o tom, že z Bachmutu ukrajinská armáda neustoupí. Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj a velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj „se vyslovili pro pokračování obranné operace a pro další posílení ukrajinských pozic v Bachmutu“, informovala prezidentská kancelář. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před rokem svou invazí. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách. Podle tohoto zdroje proto zatím „taktický ústup“ plánován není.

Podle zpravodajky novinky.cz je situace v Bachmutu děsiváVe městě ani na silnici zatím neregistruji žádné známky stahování ukrajinských ozbrojených složek. Oficiální místa zatím odmítají přiznat, že se ukrajinská vojska budou muset stáhnout. A stažení nebude jednoduché, protože obě přístupové cesty jsou pod palbou, na jedné je zničený most. Zbývají polní cesty, jenže nemrzne, půda je rozbahněná, a tak jsou polňačky průjezdné jen pro tanky. Nebo nezbude než jít pěšky…..Zásoby sem až do poslední chvíle přiváželi lidem dobrovolníci, ale se zhoršující se situací jich jezdilo méně a méně. Teď již nikdo do Bachmutu s pomocí nedojede, pokud se nestane nějaký zázrak, kterým by Ukrajinci zvrátili téměř zcela jisté dobytí města Rusy. A ten se nestane. Naopak bude velmi těžké jak pro vojáky, tak pro civilisty dostat se z obklíčeného města živí.

Když se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjádřil zvolený český prezident Petr Pavel tak, že je třeba se připravit i na situaci, kdy válka na Ukrajině nedopadne podle přání Ukrajiny a Západu, sklidil za tyto názory tvrdou kritiku ukrajinského ministra zahraničí. Pokud s podobnými názory vystupuje i generál Jiří Šedivý, je i on obviňován z napomáhání ruské propagandě. Ve skutečnosti jde pouze o to, že Šedivý i Pavel znají moc dobře jak sílu NATO, tak sílu Ruska a obávají se takové eskalace konfliktu, která by svět zatáhla do III. světové války včetně použití jaderných zbraní. Pokud řada komentátorů tvrdí, že je Vladimir Putin psychopat a současně to, že se Rusko „neodváží“ jaderné zbraně nasadit, nejde mi to příliš dohromady.

Tragédie Ukrajiny tak pokračuje s neztenčenou silou. A naprosto chápu ty Ukrajince, kteří se u nás pomalu zabydlují. Ale i to je vlastně pro Ukrajinu špatná zpráva.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 3,90 out of 5)
Loading...
53 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)