
Ukrajina: Kde jsme neměli nikdy být, ale jsme
JAN FRANK
Válka na Ukrajině mezi publicisty i historiky a politology, zkrátka společenskými vědci, až na výjimky nevyvolává příliš tvůrčí reakci. Na to je ve hře až příliš mnoho hluboce osobních emocí, zřejmě i zájmů a obav. Věc se navíc zdá být jasná, jeden si začal, druhý se brání. Veškeré „odborné“ komentáře jsou nuancemi zatracování Ruska, v lepším případě čteme střízlivé operační postřehy. Málokdo si to uvědomuje, ale už od jara 2020 – nikoli od února 2022 – se děje stále to samé. Tzv. expertům se nedá věřit, ačkoli pohnutky jsou zřejmě trochu jiné než v dobách pandemie. Jen se zdá, že za většího společenského konsensu.
Příběhy bez příčin
Ale zpět k Ukrajině. Můžeme dobře rozumět mechanismům utváření mediálních obrazců čehokoli. Jestli lze některému segmentu odpustit nedůsledný důraz na kauzalitu, jsou to hlavní pořady hlavních médií. U spousty věcí si vystačíme s tím, že se staly. Opilec v noci napadl jiného opilce. Byl silnější, zvítězil. O možném pozadí celé věci se nikdy více nedozvíme, ale vyšli jsme vstříc nejpravděpodobnější morální možné ose celého příběhu, který hlubší vyjasnění nevyžaduje. Pokud ale reálně hrozí válka, dějí se geopolitické otřesy a rychle chudneme, pak snadno zjistíme, že příběhy bez příčin neexistují. Anebo na to naopak snadno zapomeneme.
Jaký je rozdíl mezi příčinou a vinou? Představte si, že děláte zkoušku jako student dějin a dostanete otázku, jaké byly příčiny I. Světové války. Německá rozpínavost? Jedničku byste za to dostali určitě ve 40., 50. letech 20. století, dnes už ale ne. Nejspíš ani ve Francii, u nás určitě ne. Na vině není ani tak moderní omlouvání Německa. Ale to, že jste se nezamysleli nad dlouhodobým kontextem, někde jste četli o prvním výstřelu. Velmocenská rivalita, utváření národních celků? To už budeme o hodně blíže. Už teď je jisté, že ukrajinská krize jednoho dne „zvědečtí“ (nebo by měla).
Realismus a právo na sebeurčení
Lépe řečeno, už před časem zvědečtěla, ale brát dnes tzv. realistickou teorii týkající se zájmových oblastí velmocí za svou u nás již zřejmě hraničí s vážným sociálním rizikem. Důvod všimnout si souvislejšího uvažování o Ukrajině nastal nejpozději v roce 2014, řeč je samozřejmě o ruské anexi Krymu a vzniku separatistických útvarů na východě Ukrajiny. O vysvětlení se tehdy v časopise Foreign Affairs pokusil americký profesor politologie John Mearsheimer: ruskou agresi identifikoval obecně jako přímý důsledek nerozvážného rozšiřování NATO dále do východní Evropy, které sílící putinovské Rusko vnímalo jako nepřijatelný imperiální proces.
Proti této konzervativní geopolitické úvaze, z níž vyplývá – zajisté morálně sporná – legitimita kontroly velmocí nad sousedstvím, stála a dodnes stojí progresívní teorie o právu existujících států na absolutní mezinárodní sebeurčení včetně volné volby aliancí. Z té naopak logicky plyne, že žádný stát, malý ani velký, se nemá co vměšovat do dění ve svém sousedství, navzdory možnému pocitu ohrožení. Liberální teorie není spojena s žádným garantem, žádnou politologickou nebo historickou školou, jde spíš o moderní politický trend bez systematického teoretického pozadí. Není například jasné, zda právo se sebeurčovat mají jen státy demokratické a kde přesně je hranice mezi svobodnou diplomacií a vojenskými přípravami.
Historické zásluhy realismu
Na první pohled samozřejmě mnohem sympatičtěji působí liberální námět. Chceme my, aby nám Rusko schvalovalo, kam patřit a nepatřit? Může někdo po Ukrajině chtít, aby „nic nechtěla“? Může někdo nechtít být svobodný? Kdo se po takovém liberálním direktu ještě vzchopí? Ve skutečnosti se oponovat dá, ale není zájem. Kolik obětí už asi tak – dejme tomu jen ve 20. století – ušetřil vzájemný respekt velmocí? Cosi jako přirozená zdrženlivost? Kolik obětí a s jakým výsledkem naopak vyvolaly nejrůznější „dobře míněné“ invaze a pletichy? Vietnam? Jsme spíše rádi nebo neradi, že nám v roce 1968 nikdo nepomohl? Vyústily poválečné kompromisy Finů nebo Rakušanů ve formě neutrality mezi východem a západem v nějaké národní tragédie?
Nebylo dobře, že Sověti z Kuby v roce 1962 odvezli nakonec své rakety? Není dobře, že Korejci nebo Čína nedělají vojenská cvičení v Mexiku nebo na Haiti? Washingtonu by to jistě vůbec nevadilo, ale přesto jsme asi spíše rádi, že? Možná by bylo načase přesněji uvažovat o tom, co bylo a je vlastně reálným motivem tabuizace realistického přístupu vůči Ukrajině. Měl za to v EU někdo vůbec konkrétní „národní“ zodpovědnost? Není Ukrajina tragédií Evropské unie, která se nafukuje jako neřízený ideologický balón, ale nikomu nepatří a nikdo za ni neodpovídá? Buď jak buď, byla to právě nabídka tzv. asociační dohody EU a Ukrajiny (tj. politické přičlenění k Západu), která dala v Kyjevě do pohybu tragický běh událostí.
Jak Západ Rusku dívku přebrat chtěl
USA vzaly osud Ukrajiny do rukou nejpozději v průběhu revolučních ukrajinských událostí z počátku roku 2014. Z autentických audiozáznamů (zřejmě díky Rusům) dnes víme, jak zásadní byly tehdejší americké intervence: USA měly vliv na složení revoluční vlády Arsenije Jaceňuka. I to, jak marginální byl najednou vliv EU. To vše se dá číst a vidět na jedno kliknutí. Nejde ani v nejmenším o dezinformace. Co se dá připomenutím vyjádřit v roce 2023? To, že Američané a EU Ukrajince doslova sváděli a lákali na peníze. Rusko mělo být postaveno před hotovou věc: Ukrajina se bude vdávat za jiného partnera.
V tomto místě je možné doplnit realistickou teorii o specificky ruský postřeh. Zdaleka nejde jen o to, že se Ukrajina nachází před branami Ruska, žije tam velikánská ruská menšina a obě země pojí stovky let společné historie, čemuž by její strategické vazby mohly přiměřeně odpovídat. Už před 9 lety šlo přeci hlavně o to, čeho je konkrétně Rusko v případě subjektivního pocitu ohrožení schopno. A naopak, čeho je schopno jako stát se stále živoucí imperiální ambicí, vycítí-li příležitost oba motivy skloubit.
Ukrajina západní kolonií
Jak to, že tezi o ruském imperialismu jako základním dogmatu dnes slýcháme z úst expertů několikrát denně, zatímco tenkrát – dokonce ani po anexi Krymu – o jeho nebezpečnosti zřejmě netušili? Stejné je to s dnešní top hypotézou liberálů, že Rusko by na Ukrajinu zaútočilo i bez západního „pochodu na východ“. Proto bylo moudré se do ukrajinských záležitostí vměšovat a dané riziko prohlubovat? Dnes je už jedno a Ukrajině nepomůže, zda USA Krym a další události braly jako možný scénář, nebo nikoli. Přec červenou čáru přešly jakoby se nechumelilo. Rozlité mléko však ani zdaleka nekončí úvahami o tom, kdy a za jakých okolností se podaří Ukrajině a Rusku ukončit násilí.
Naopak, hlavní příběh ještě ani nezačal. USA a v menší míře další spojenci nenechali Ukrajinu padnout, což můžeme brát jako výraz určité reflexe způsobených škod, ovšem za cenu převzetí absolutní odpovědnosti a příležitosti. Že bojují Ukrajinci, je další falešný obraz, kterému podléháme. To, že mají co jíst a čím střílet, je vůle cizích zemí. Až válka skončí, bude Ukrajina jako celek v zástavě. Nebude tedy příliš svobodná určitě ani v EU nebo v NATO. Právě nevratný geopolitický průlom do pravoslavného světa je hlavní důsledek chyb západních diplomatů. Pokud by podpora Ukrajiny ustala, Rusové příležitost využijí. Teď jako za 10, 20 let.
Náš zájem není amorální
Historicky doložitelný podíl odpovědnosti EU a USA na vzniku konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem je klasickou lekcí souboru a souhry příčin různých aktérů. Nikoli projevem krize Ruska. Rusko do února 2022 představovalo ekonomicky i politicky vše možné, jen ne zemi v krizi. Z lekce neplyne, že Rusové museli rozpoutat velkou válku a vraždit civilisty. Ale stalo se, protože šlo o specificky ruský scénář, podtržený aktuální ruskou doktrínou budování alternativního mocenského pólu proti západní hegemonii ve světě. Ta také nevznikla sama. Čerpá – bohužel vcelku oprávněně – z tragických amerických dobrodružství od Kosova po pád Kábulu. Ta dnes u nás samozřejmě představují samostatné tabu, byť způsobila destrukci podobnou ukrajinské.
Ačkoli se komunikace s Ruskem zhroutila a evropské země se od něj už ekonomicky a surovinově odpoutávají, bylo by dobré, abychom u nás i jinde aktivně čelili válečné demagogii a rezignaci na kritické myšlení. Můžeme se jako země klidně stát novým americkým státem, uvolnit u nás místo milionům Ukrajinců, nebo se definitivně rozplynout v EU, ale mír na Ukrajině bude někdo muset někdy uzavřít. S Ruskem vítězným, poraženým nebo jiným. Úplné vítězství Ukrajiny (či spíše USA), její kolonizace a ponížení Ruska, tedy vítězství liberálního konceptu, je zárukou pokračující destrukce i pro nové generace. Není proto v českém zájmu. Jako jím není ani pád Kyjeva, proto ani úplná neutralita není možná. Někde mezi těmito póly hledejme řešení.
Autor je předseda spolku Za branou, absolvent historie na FF UK.
- Migrační pakt: Lže nám celá vládní koalice - 18.4.2025
- Novináři a „novináři“ - 18.4.2025
- Je to Bidenova válka! Ukrajinská tragédie jako výsledek politického hazardu Západu - 18.4.2025
Škoda, že právo na sebeurčení nepřiznalo Rusko Čečensku a utopilo jeho odpor v krvi. I proto musí mít Kadyrov tak silnou ochranku. Čečenci ho pravém považují za zrádce.
Každý trouba by to rád dotáhl na hlásnou troubu viď banderopyzděc?!
Čečenci se nikdy neměli tak dobře jak za Kadyrova, Hujere Ziskofčicky!
Něco o Čečensku
https://www.konzervativninoviny.cz/cesta-do-hlubin-cecenske-duse/
A Jonas to musí vědět, je to přece marxistický expert, který nikdy v Čečensku nebyl a nikdy s Čečencem nemluvil.
Jo, zvlášť Čečenec Kadyrov a jeho blízké okolí. Ostatní ryjou držkou v zemi. Tedy vlastně k Rusku patří 😂
Opět se ozvala tvoje Achillova pata-hlava, banderopyzděc!!!!!🇨🇿🇷🇺🇨🇿🇷🇺🇨🇿🇷🇺🇨🇿🇷🇺🇨🇿🍀
Škoda, že právo na sebeurčení vymyslel až jistý prof. W. Wilson pro sanitární kordon ze států po rozpadlém R-U. Kdyby ho Yanks přiznali Jihu, bojujícímu za svobodu a samostatnost, rozdělená Amerika by byla pro svět menším nebezpečím a neštěstím než jedny darebácké USA. Místo toho proti Jihu Yanks postupovali i na tu dobu z nevídanou brutalitou.
Škoda že USA nepřiznává Srbům práva v Kosovu.
A Španělsko Kataláncům. A Ukrajina Donbasu aspoň právo na rodný jazyk, když už smlouva o částečné autonomii byla – jak jsme se tuhle dověděli – jen taková obezlička, aby Ukrajina měla dost času zbrojit.
Jenom drobna připominka. USA si mirnyx dyrnyx vyhlasily Latinskou Ameriku za svuj zadni „narodně bezpečnostni dvorek“ s tim, že se tam žadne velmoci z vychodni polokoule nemaji co roztahovat, bo by ohrozily bezpečnostni zajmy samozvane Number One. A dělaly tam „pořadky“ hrubou silou po cele 20-te stoleti.
V roce 1997 zavedly do mezinarodni praxe tzv. KOSOVSKY PRECEDENT, to je v bleděmodrem stejny postup jak realizovala RF na Ukrajině. S tim rozdilem, že na Ukrajině tomu předbihal otevřeny zvenči zaplaceny a zvintřku cizinou moderovany nasilny nedemokraticky statni převrat s ustavenim genocidni vlady. Zcela prokazatelne nasili na Ukrajině začalo již statnim převratem na Majdanu a pokračovalo dal v kyjevskych ulicich, přesunulo se do Oděsy a nakonec na Donbas. Na rozdil od Kosova, kde lumpačily kosovšti islamiste, v Kyjevu lumpačili Zapadem podporovani Banderovci.
Nevím jestli v dnešní době je zběsilý ukrajinský nacionalizmus ještě akceptovatelný….To co dělali za ww2 ukr. nacionalisté polákům, židům, rusům a dalším národnostem bylo hrozné. A ty současné pokusy v tom dál pokračovat už dost dobře možné nejsou….
Zelenáč by si to měl uvědomit a začít jednat, i když se mu nechce. Protože ví, že na přetřes po válce na UA přijdou jeho obrovské majetky v zahraničí, jak se dneska už poukazuje i v západním tisku. Jedná se cca o 650 milionů dolarů v nemovitostech a z nezjistitelných částkách v dolarech se odhady sunou až k miliardě….
Zelenský je neskutečný boháč, budiž, ale špatné je, že ,majetek získal především během války….je o tom výživný článek na „vlk bloguje“….
Musí mít trvale nastartovaný letadlo s nahřátými motory, aby v případě problémů stačil ulítnout….,ven za svými nemovitostmi…
Násilnické, benderovské úderky cvičili Yanks ještě před Majdanem. Ten zpočátku skutečně násilnický nebyl a to Yanks znepokojovalo, a tak na Majdan přivedli vycvičené fanatické vrahy z úderek typu Azov, Pravý sektor, Ajdar. A kriminálníky v roli politiků s jejich projevy rasové nenávisti i jejich podporovatele, kolaboranty ze zemí eurolandu. Od nás ziskovkáři typu Pánek a kolaboranti tenkrát v politice jako Švancembrk Za orálek, Agent Plavec…Na zamini už tenkrát patrně byl odbor na vměšování do záležitostí cizích států. Co se pak dělo na Majdanu, je stále dohledatelné na dokumentech té doby. Ukři si pořídil na základě majdanského puče občanskou válku, ještě větší korupci a ještě rychlejší hospodářský sešup spojený s drancováním a výprodejem dokonce i půdy na Vyčpělý Civislisovaný Západ.
Každý trouba by to rád dotáhl na hlásnou troubu viď banderopyzděc?!!!!
podle mě se nehraje o nic menšího než zachování ruska a rusové to tak taky vnímají. ten neustálý tlak usa a rozpoutávání barevných revolucí v jeho bezprostředním okolí nevnímal jen zaslepený ideolog anebo zhypnotizovaný polykač mainstreamu. nakonec je jedno jestli to rusi vyhodnotili špatně a nic jim nehrozilo. špatně je , že západ těmito jejich obavami pohrdal. neustálé zvyšování sázek vede k postupné eskalaci, která nejspíše dopadne jen vítězstvím jedné z bopjujícíhc stran. v případě ruska vojenskou kontrolou ukrajiny a ekonomickým zbídačením EU, oslabením (až zánikem) USD jako rezervní měny. v případě USA rozparcelováním ruska. sázky jsou vysoko.
Rusové se nedokáží smířit s tím, že jsou Západu u zadele. Teď ještě víc než dřív. Poté, co předvedli na Ukrajině, si o nich většina světa myslí nejen to, že jsou barbaři, ale ještě k tomu totálně neschopní barbaři.
Většina z tvých argumentů Hloubale jsou jen ruské fantasmagorie. Nic jinýho.
Soudruhu Tomáši jste tak natvdlý nebo to jen děláte?
Je zabedněný. To je přeci tak výstižný výraz……anebo ho baví rozmíšky.
A srab ani nemá argumenty…,proč jsou všichni ti rusofobové naprosto tupá howá.dka..?
Kdybychom nebyli tupá howadka, do SPD by nás nevzali. Popeláře nesmí nikdo převyšovat.
Copak,tebe experta z pomocné školy nevzal ani takový „“““gigant „““,jakým je TROP 0009 nebo Lihovci a budeš zase pindat něco na něčí adresu?!💩🚽💩🚽💩🚽💩🚽💩🚽💩🚽
Ale nejsou tupá hovádka Přemku. Ale co mají dělat, jediného argumentu nemajíce?? Co??? No a pak holt vypadají jako….no, jak vypadají.
zlatá slova Markýzo….
A proto z nich amiokupant pořád sere v síni a s ním celá nacistická organizace jménem NATO?!!!!!Ty seš opravdu CHUJ JAK BANDERONACISTICKEJ BRATROFOTR TVŮJ!!!!!🇨🇿🇷🇺🇨🇿🇷🇺🇨🇿🇷🇺🇨🇿🍀
Ono už je Rusko v čele NATO?
Nauč se číst havlochuji!💩👎🚽
Tak ještě jednou a po-ma-lu!! Vy nečtete, člověče. Natož abyste počítal. Ta vaše „většina“ obnáší cca osminu obyvatelstva zeměkoule a příslušně i cca osminu souše.
O-smi-nu! Z toho plyne co? Si to už odvoďte sám.
https://raptor-tv.cz/cesko-prijme-do-zbrojovek-tisice-expertu-z-ukrajiny-to-je-neco-jako-ti-doktori-a-atomovi-inzenyri-z-afriky/
Ne nutně, i Vasil z výrobní linky na kanony něco umí, na rozdíl od absolventů zdejších progresivně liberálních madrás. Ti umí jen zkompilovat bakalářku Život transexuálních Romů na Cejlu, Sexuální živit Cyborga, Sexuální život Spejbla a Hurnínka. Absolvent i rektor brněnské madrásy, Fiala, ověčený titulama z obou stran neumí ani přečíst z papíru pár jednoduchých vět v jednoduchém jazyku jeho Masters. Politolog, to je šamanismus jako svého času kremlinologist. Mladá a Krásná ex rektorka progresivistické madrásy mimo prodeje titulů pod rukou umí vědecky tvořit akorát plagiáty pro predátorský odborný tisk. Zaplatíte si a oni to otisknou.
Německý tisk psal s nadšením o Syřanech z Ghany, kteří dokázali svářet stojany na kola a dokonce je i slušivě na modro natřít. Rozhodně víc než umí zaměstnanec politziskovky v Německu i zde.
Koukám, že soudruzi strážmistra Čoudelky se opět činí zde. Dohoda nedohoda nic pro ně neplatí.
Chystá se cosi pro osud našeho národa osudový mezník,
tragičtější než před lety byla plánovaná kontroverzní dohoda
USA-ČR o umístění fízlovacího amerického radaru v Brdech (vyjednávání probíhalo od roku 2006 a ten radar měl údajně sloužit jako „ochrana proti iránským raketám“,
taková nehorázná pitomost (korupci a deznformaci politiků a zastupitelů tehdy zařizoval druhořadý pisálek a zrádce národa Klvaňa) ).
Ministryně války Jana Černochová prý připravuje jakousi smlouvu
„o obranné spolupráci“ podepsat již během chystané cesty premiéra Petra Fialy do Washingtonu.
Smlouva o „obranné spolupráci“ má v budoucnu mimo jiné umožnit i pobyt amerických vojáků na české půdě, například pro potřeby společného výcviku.
Zatím se ještě veřejně nemluví o americké vojenské základně,
ale protože společný výcvik bude,
jak to tak bývá nekonečný tak jim vybudujeme honosný kvartýry v ohradě.
Proto tato zhůvěřilá ludra poslala do sněmovny požadavek na zvýšení VÝDAJŮ na zbrojení
z 1.2 procenta HDP na 2 procenta HDP.
Mnoho států NATO ovšem neustále požadovaných dvou procent HDP zdaleka nedosahuje,
ale ti naši řiťolezci se zase snaží dostat do čela a udělat z nás skladiště zastaralého amerického válečného šrotu, přitom nás bezprostředně
(ani výhledově) nikdo přímo vojensky nijak neohrožuje,
a příval ruských tanků z východu haraší jen v hlavách stárnoucích kavárenských havloidních ochlastů. Zatímně, stále spolu s Litvou, Lotyšskem a Estonskem (pobaltské země) usilujeme v EU obsadit první místo státu s nejvyšší inflací.
No a k tomu se staneme kvůli američanům terčem pro ruské rakety s plochou dráhou letu.
Jedna taková ruská raketa s dlouhým doletem a jadernou hlavicí udělá pak z té namyšlené Prahy šmahem jednu velikou čoudící popelnici.
(JIŘÍ JE INFANTILNÍ DEMENT KTERÝ UTEKL Z KLECOVÉHO LŮŽKA)