4.5.2023
Kategorie: Ekonomika

Udrží to Zbyněk? Neudrží to Zbyněk?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Rekordman Zbyněk Stanjura podruhé za sebou vrazil do státního rozpočtu historicky největší schodek. K dubnu je to 200 miliard. Za čtyři měsíce činnosti. V plánu stále ještě je, že na tento rok bude vláda Petra Fialy potřebovat zadlužit státní kasu „jen“ částkou 296 miliard. Což znamená, že za čtyři měsíce vláda prožrala tolik, kolik měla prožrat za deset měsíců.

Očekávám rozhořčenou tiskovku premiéra Petra Velikého, tohoto času stále Člověka roku, kde vlastní Ministerstvo financí označí za líheň dezinformací. Však stejnou metodu uplatnil u zpochybňování údajů jak Českého statistického úřadu, tak i Evropského statistického úřadu Eurostat. Oba úřady ukázaly na Fialův debakl u cen za elektřinu i plyn. A cukr. A maso. A vůbec. Všude se Česká republika ve Fialově péči umístila na předních místech těch nejhorších. Petr Fiala, ochránce barmských žen, pravil, že je to špatně. Ne to, že dovedl republiku do toho nejhlubšího bahna, ale to, že statistické úřady a agentury matou občany, kteří měli tu smůlu, že si ho zvolili do čela země.

Ale je hloupé pouze kritizovat a ukazovat, že vláda pod vedení Fialy rozbila republice koleno, takže do budoucnosti se bude belhat a závidět Burkině Faso její ekonomický rozpuk. Musí přijít konstruktivní přístup a konkrétní návrhy na řešení. Tady jsou.

1. Úhelný kámen celé koncepce záchrany České republiky. Zrušit Mendelovu polární stanici, která si jen tak, jako by se nechumelilo, přičemž za polárním kruhem si jeden pro samé chumelení ani neodplivne, zkoumá Antarktidu. Jako hrdá 26. země s vlastní polární stanicí na světě. K čemu? Nechme to Slovákům. Ať si za polárním kruhem mrznou za nás. Nebo bychom polární stanici mohli pronajmout právě Burkině Faso? Polárník Pavel Prošek, který za založením stanice stojí, by se mohl jít preventivně omluvit na Ministerstvo obrany. Sice už mu pomalu táhne na devátý křížek, ale omluv není nikdy málo. Stejně se o polární pustinu za chvíli serve Rusko s Amerikou, tak co bychom se angažovali.

2. Nebál bych se na Stanjurově Ministerstvu financí znovuoživit praxi z rudolfínské doby, kdy se proti realitě bojovalo v alchymistických kádinkách. Určitě tehdejší alchymisté nevyzkoušeli všechny metody, jak vyrobit zlato. Někde jsem četl, že spisovatel August Strindberg se pokusil vyrobit zlato řvaním do napuštěného umyvadla. Nevím, jaký byl výsledek, nebo jestli to je jen drb, ale mělo by se to vyzkoušet. To rozhodně. A pro případ, že by to nevyšlo, mohlo by se ministerstvo otevřít turistům, aby si Stanjuru u kádinky mohli fotit Japonci. Aspoň nějaký užitek z něho bude.

3. Prodat problematické regiony sousedním státům. Takové Ostravsko, kdo by to živil? Vždyť je to na úkor většiny, neustále krmit tu bezednou díru v zemi. To samé Ústecko s Karlovarskem. Dobrá, Mariánské Lázně bychom si mohli nechat, ale ten zbytek? Němci si rádi zaplatí, aby si vyléčili trauma z druhé světové, že jim to nevyšlo. Má to výhodu, měli bychom v Polsku a Německu velmi početnou a velmi vzteklou pátou kolonu. Toho by se dalo využít při zatím neplánované okupaci sousedních zemí. Obzvláště, když svou pátou kolonu vyzbrojíme kameny. Nikdy není pozdě na to stát se velmocí. Možná bychom v této souvislosti, pokud to s tou velmocí nevyjde, mohli prodat celou republiku. Kromě Prahy a Brna, které bychom propojili podzemním tunelem. Výhodu by to mělo, Brno by konečně mělo metro. Nebo je tu alternativa prodeje Strakovy akademie i s osazenstvem… někam do Burkina Faso, a ponechání si zbytku.

4. A protože logika věci je neúprosná a my si v krásné finanční krizi mohutně pouštíme žilou při Green Dealu a jeho aplikaci, měli bychom oživit ekonomiku velmi netradiční metodou na bázi maskovacího přetvařování. Princip je v pravdě primitivní, až dětinsky jednoduchý. Začít zachraňovat planetu Mars. I tam se mění atmosféra, jak hlásí astronomové (asi nějaké sluneční nálady, tomu my obyčejní nerozumíme). Ono když budeme mít plné ruce práce s deklaracemi na záchranu Marsu, nezbude v novinách místo na záchranu planety Země a Green Deal tak upadne v zapomnění. Což by nám ušetřilo dost peněz. Je to jedna z cest.

5. Abychom to celé ustáli se ctí, měl by se Fiala obětovat a zaskočit na matriku s občankou. Když si totiž Fiala změní jméno na Vladimir Vladimirovič Putin, všem se nám jenom uleví. Už jen proto, že by nám ze světa mohly začít chodit miliardy dolarů na podporu boje proti Putinovi.

Holt, stejně, jako jsme byli best in covid, jsme best i v této krizi. Prostě to nějak přežijme, teď začne to pravé škrtání. Snad nesjedeme pod Stanjurovou péčí až ke státnímu bankrotu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)