3.11.2022
Kategorie: Ze světa

Udavačství jako oficiální evropská hodnota

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Jako za nejtemnějších časů Evropy – EU vyzývá k udávání sankčních hříšníků. Je za tím Jourová?

Tato akce Evropské komise připomíná nejhorší časy v evropských dějinách, píše Exxpress: Nyní mají být na nové webové stránce zveřejněna jména všech těch společností a občanů, kteří v současnosti porušují sankce EU proti Rusku – tato akce pravděpodobně příliš výrazně nepodpoří image nejvyšších představitelů EU v Bruselu.

„Víte o někom, kdo porušuje sankce EU proti Rusku nebo Bělorusku? Vytvořili jsme online nástroj pro informátory, kteří nás mohou kontaktovat a hlásit porušení sankcí EU.“ Tímto tweetem vzbudila Evropská komise na internetu velký rozruch. S novým „Whistleblower Tool“ by nyní mělo být možné prozradit všechny společnosti, firmy a občany, kteří porušují sankce – a to zcela anonymně. Postup, který připomíná nejhorší časy evropských dějin.

„Řádná implementace je nezbytná k tomu, aby byly sankce EU účinné. Sdílení informací z první ruky může být mocným nástrojem k odhalování případů porušení sankcí, včetně jejich obcházení. Tím, že nám dobrovolně poskytnete informace o porušení sankcí EU, o kterých možná víte, nám můžete pomoci takové praktiky prošetřit a zajistit dodržování sankcí v EU.“ Vaše Ursula von der Leyen & Co.

Nepřipomíná to jen Metternichovy časy, kdy kníže v habsburské monarchii v 19. století práskačství modernizoval, ale i 30. léta 20. století, píše Exxpress. Uživatelé Twitteru to také tak vidí. Jeden píše: „Takže můžete anonymně udat jakoukoli osobu nebo organizaci, která nedodržuje hlavní plán EU. To mi zní jako třicátá léta v Německu.“ Další okamžitě vyvolal srovnání s gestapem.

Někteří uživatelé si z tweetu dělali legraci, ale najdou se i tací, kteří pilně jmenovali různé země. Docela strašidelné. Halloween je proti tomu dětskou narozeninovou oslavou, končí svůj článek redakce Exxpressu.

My si můžeme vzpomenout ještě na zlaté časy udavačství v éře StB – a nyní i na výzvu vlády Petra Fialy, která se zřejmě stala evropským vzorem. Proudáváme se k radostné budoucnosti?

Mimochodem, první, kdo by měl být udán v EU, je Japonsko, které právě oznámilo, že se nemůže vzdát ruských energií. „Japonsko neopustí projekt ropy a zemního plynu Sachalin-1 na ruském Dálném východě kvůli jeho významu pro dodávky energie v zemi“, uvedl v pondělí list Nikkei s odvoláním na ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Koichi Hagiudu. Pište si – další budou následovat. Ovšem až na nás. My máme nejdražší elektřinu v Evropě, i když ji sami docela levně vyrábíme – takový Kocourkov určitě žádné EU sankce neporušuje. A proti hlouposti sankce nefungují, naopak, hloupost je podmínkou jejich vzorného plnění.

Naše vláda tedy zcela určitě na „černé listině“ těch, kteří si dovolí myslet i na vlastní občany, nebude. Otázkou je, jak dlouho se necháme „dojit“ ve jménu euroukrajinských hodnot.

 

Ivan David

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
41 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)