![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Teleskopické obušky a sebeobrana
Sebeobrana znamená ubránit se v případě, kdy vás někdo napadne. Ve filmech to obvykle vypadá jako jednoduchá záležitost – hrdinové vždy vítězí a kolikrát si neodnesou ani škrábanec. V reálných životech však takové situace vypadají jinak. Na napadení je připraven jen málokdo.
Bojové techniky, pepřové spreje, elektrické paralyzéry či teleskopické obušky. To jsou nejčastější prostředky určené k sebeobraně. Člověk by si je měl vybírat podle toho, co sám dokáže. Pro ženu je nejlepší variantou pepřový sprej, zkušený muž si může troufnout i na teleskopický obušek.
I při sebeobraně je třeba dbát na zákony
V rámci sebeobrany v krajní nouzi sice máte právo odvrátit přímo hrozící útok, ale musíte zvolit přiměřenou formu obrany. Když na vás někdo půjde s holýma rukama, nemůžete si dovolit ho zastřelit. Způsobený následek musí být méně závažný či lehčí než ten, jenž vám hrozil. Odhadnout něco takového je v zápalu boje v krizové situaci samozřejmě složité, tak si prostě pamatujte, že kdykoliv je to jen možné, měli byste se vyvarovat útoku. Raději utečte a do boje se pouštějte v nejnutnějším případě.
Obranný prostředek si můžete koupit i vy
Pokud se bojíte útoků a máte strach o své bezpečí, pro vlastní klid si pořiďte nějaký ochranný prostředek. Může to být třeba právě teleskopický obušek. Využívají je bezpečnostní a ozbrojené síly, ale i civilisté. Po prosincovém ostravském masakru se jimi vybavila například i ostraha v ostravské nemocnici. Nemocnice sice strážným takové zbraně oficiálně nedovoluje, ti si je ovšem pořizují sami – mají strach.
Při nošení jsou obušky poměrně nenápadné a do plné délky se dají otevřít jediným zkušeným švihem. Přitom jde o docela levnou záležitost, obušek s nekalenou rukojetí pořídíte i do čtyř stovek. Kalené teleskopické obušky jsou pak o něco dražší, do tisícovky se ovšem vejdete. Zkuste prozkoumat například e-shop Kentaurzbrane.cz.
(PR)