30.5.2024
Kategorie: Společnost

Tak co, jak se vám pod tou knutou žije, nevolníci?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

To je pořád rvačka o to, kterého politika přikrmit u koryta, kterému pro změnu trochu ubrat, protože už příliš okatě mlaská a chrochtá blahem. Ale je to celé jen šalebný taneček nejstaršího řemesla, tedy politiky… nebo to byla prostituce? No, co bylo dřív, slepice nebo vejce. V zemi nevládne souboj politických ideí, ale souboj bezskupulózních oligarchů.

Senátoři ODS a TOP 09 vyrazili pro notičky na výjezdní zasedání s miliardářem Pavlem Tykačem, hlásí Deník N. No co by nevyrazili. Snad jim zaplatil aspoň oběd, když mu rukou společnou a nerozdílnou s Poslaneckou sněmovnou při předloňské a loňské energetické krizi přihráli bez sedmi stovek milionů sto miliard. To je to fialovské – krize není, krize není, krize není a nebude… a když propukla na plné pecky, gang Fialova politbyra stropoval energie tak blbě a tak vysoko, že si na složenky lidé museli brát půjčky. Ale Tykačovi rostly zisky jako nikdy. Oproti roku 2022 získal sto miliard. Majetek se mu, privatizantovi, zdvojnásobil, zatímco populaci se dělil. No kdo z vás to má, aby se mu bezpracně množil majetek? Kdo? Na podobný dvojnásobek se rozmnožil majetek i Danielu Křetínskému. Oligarchie, které ti naši mopslíci ze Strakovky tak rádi slouží. (Ale pozor, na Slovensku si Křetínského zkrotili, tak stropovali energie dobře, včas a ve výši, která šla uplatit, Křetínský ani nemukl. To u nás, u nás je mukl očividně každý, tedy… Fialova politika posledních dvou let z mnohých obyvatel České republiky mukly dělá).

Tady je to jako u blbečků na dvorečku. Jen ty titulky novin několika posledních měsíců. ČEZ hlásí rekordní zisky. Banky hlásí rekordní zisky. Obchodní řetězce hlásí rekordní zisky. I naši oligarchové hlásí rekordní zisky. Do toho informace, že inflace užrala lidem 30 % z úspor, že potraviny zase zdražují, že energie zdražuje (a zdražovat vinou Green Dealu bude dál), že se zvedly daně, sociální i zdravotní odvody, že do práce budeme chodit až do truhly, že už jsme zase ve fázi, kdy velká část naší země nakupuje nezdravě ale levně, aby se vyžilo celý měsíc do výplaty… Je takový stav ještě normální?

Kupříkladu v ČEZu si rozdávali odměny. Už zase. V roce 2022 vydělal ČEZ na energetické krizi 80 miliard korun. Lidé padali pod rostoucími náklady za energie, v ČEZu se rozdávaly odměny. Za rok 2023 ČEZu klesly zisky o 63 %, vydělal „jen“ 29 miliard, přesto to komentoval krásně. „Jde o nejvyšší zisk za posledních 10 let s výjimkou mimořádného roku 2022,“ uvedl ČEZ ve své výroční zprávě. Z 29 miliard si pak šéf energetických závodů přihrál na účet 35,2 milionu korun, z toho 13 milionů korun jako „plat“, zbytek jako odměnu za dobře odvedenou práci. Je tohle ještě mravné? Nebo je generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš, a s ním i náš systém, prostě nemravný? Všechny ty zisky nevykouzlil Petr Fiala, vybrakovali je z peněženek obyvatel ČR.

Je tohle ještě posvátné tele neviditelné ruky trhu, nebo už je to bezostyšné tunelování republiky?

Jen ať ti naši oligarchové hamoní majetek a roztáčí kolo ekonomiky. Jen v tom kole nesmí být příliš očividně lámaný obyčejný člověk, který se denně plouží přes píchačky podobným oligarchům vytvářet základ (i obhajobu) pro to jejich tunelování České republiky. Z této perspektivy se ale vůbec nedivím tomu, že Strana Zelených přišla s nápadem na brutální zdanění superbohatých. Ten cynismus posledních dvou let je příliš okatý, příliš odporný. Jako kdyby občan neměl ve státu svého ochránce před takovým zlořádem, ale spolupachatele takového zlořádu.

Zoufalství české politiky, toho masomlejnku na nadějeplnější budoucnost, je ohromující.

Jdu radši dál natírat stěny vápnem a koukat, jak mi na zahrádce rostou červené řepy.

To jsme to s tou demokracií dopracovali.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)