Švédsko: Ani 12 dní po zřícení větrné turbíny není možné do oblasti vstoupit
SLOVANKA
Například populace vzácného druhu orla byla v místě, kde je větrná elektrárna, po staletí udržována ve zhruba stejném počtu, ovšem větrníky dokázaly orly v místě téměř zcela vyhubit a půjde-li vše stejným směrem, za pár let tam již nezůstane ani jeden zástupce tohoto druhu.
Nicméně podle jiných informací škodí větrníky také vodním živočichům a v některých místech se pro změnu kvůli větrným turbínám kácí celé lesy. Nemluvě o neekologické výrobě, dopravě i likvidaci větrníků.
Nedávno jste si zde mohli přečíst o katastrofě jednoho takového větrníku ve Švédsku. Je možné, že právě ta konečně otevře oči Švédům, totálně zmanipulovaným vládní i mediální propagandou a uvědomí si, že větrníky jsou mnohem víc neekologické, než se tvrdí. Místo, kde se tato rozpadlá turbína nachází, je totiž i 12 dní po incidentu nepřístupné, neboť je příliš nebezpečné do oblasti vcházet.
Na rozsah ekologické katastrofy je tedy možné se dívat pouze prostřednictvím snímků a videí pořízených drony…
Tisíce litrů oleje unikly do přírody od doby, kdy se u Härnösandu zřítila nově postavená větrná turbína. To je uvedeno v dokumentech okresní správní rady Västernorrland. Oblast kolem zříceného větrného mlýna je považována za nebezpečnou, a proto dosud nebyly provedeny žádné sanační práce.
V sobotu 16. července v poledne se náhle zhroutila jedna z větrných turbín v nově postavené větrné farmě v Hästkullenu ve Viksjö u Härnösandu. 145 metrů vysoká elektrárna je popraskaná na dvou místech, kde dvě části stále stojí jako jakási dvojitá věž, zatímco horní část se samotnou větrnou turbínou je uvolněná a leží na zemi (viz titulní obrázek).
Není jasné, co způsobilo havárii. Podle měřicí stanice SMHI u Härnösandu foukal vítr během dopoledne silně a poryvy dosahovaly více než 18m za sekundu. I když je to vyšší síla větru než průměr, je daleko od extrémních úrovní. Pro srovnání, v březnu letošního roku Härnösand zažil poryvy o délce přes 25m za sekundu.
Teprve večer, o několik hodin později, byla správní rada okresu a poté i policie informována, že selhala větrná turbína. Existují pak obavy, že ropa a další chemikálie unikly do životního prostředí. Strojovna větrné turbíny obsahuje mimo jiné 2 200 litrů transformátorového oleje, 700 litrů minerálního oleje, 300 litrů chladicí kapaliny a 150 litrů syntetického oleje. Celkem asi 3,5 metrů krychlových oleje a dalších chemikálií.
Kvůli potenciálnímu nebezpečí se žádný personál neodváží ke zřícené větrné turbíně přiblížit, ale snímky z dronů ukazují velké stromy, které jsou v okolí turbíny pokácené. A obrázky také ukazují 2 kroužky, skvrny od oleje, uvedla v inspekční zprávě okresní správní rada.
„Je naléhavě nutné posoudit rozsah havárie, kolik oleje vyteklo a kolik půdy se očekává, že bude sanováno. Posouzení toho, jak rychle by mohly být kontaminovány podzemní vody, může vyžadovat hydrogeologické posouzení,“ uvádí se ve zprávě.
Včera byla na policii nahlášena společnost Nysäter wind, která spolu s dceřinou společností německého energetického gigantu RWE stojí za větrnou farmou.
Žaloba na policii byla podána okresní správní radou Västernorrland a klasifikace trestných činů se vztahuje na závažné trestné činy proti životnímu prostředí. Pozadím oznámení je rozsáhlé vypouštění ropy a dalších chemikálií.
Od zřícení větrné turbíny uplynulo již více než jedenáct dní, ale sanační práce zatím nemohly začít. Důvodem je bezpečnostní riziko, které existuje.
Německá RWE se obrátila na společnost Heavy Lifting s žádostí o pomoc při demolici zbytků zřícené věže větrné turbíny.
Generální ředitel společnosti Heavy Lifting Dennis Andersson říká, že místo havárie je uzavřeno, a odkazuje všechny otázky týkající se úklidových prací na zákazníka.
„Pokud vím, škody se nyní vyšetřují,“ říká.
Andersson nechtěl komentovat skutečnost, že práce na demolici věží ještě nezačaly. Podle dozorčí zprávy okresní správní rady se Společnost Tunga lyft vrátí k zákazníkovi s plánem, jak hodlá tyto dva „pilíře“ odstranit.
Dokud tato práce není dokončena, úklidové práce nemohou začít. A mezitím se olej z větrné turbíny a další chemikálie nadále šíří v přírodě.
- Dezoláti všech zemí, spojte se! - 8.10.2024
- Svobodné myšlení ZRUŠENO! - 8.10.2024
- Každého průměrného obyvatele ČR už válka na Ukrajině stála 209 000 korun! - 8.10.2024
Tak tam budou moc udělat smetiště baterek s karoseriemi 3. roky po výrobě. Ekologicky a se šikmou rampou vršit pyramidy.
Jen nechápu, proč se k havarované elektrárně boji přijít? Že by někoho mohla kousnout nebo nějak jinak vyděsit?
Podle množství litrů oleje šlo o trafo tak do 1 MVA a ten olej se prostě vsáknul do podloží kolem elektrárny a za čas proste zvětrá. Tedy pokud se to nedostane do např. blízkého potoka.
Ale s těmi ptáky to bude asi velké zlo, to je hodně velké narušení stávajícího životního prostředí, postavit tam hned celou sadu takových monster! My lidé jsme prostě kreténi.
no proč se tam nesmí…. to když se mi povedlo vylít litr řepkového oleje po kuchyni, taky jsem se tam nemohl tři dny ukázat kvůli hromům a bleskům, popřípadě letící pánvi…
K tomu oleji.
Oni to tzv. ekologové trošku s tím (mnohaletým) strašením přehnali. A dnes se málem evakuuje okres, když vznikne “ekologická havárie”.
Na Slovensku, kousek od naší hranice, je obec Korňa. A tam se nachází zajímavost, zvaná ropný pramen. Ropa tam vyvěrá na svahu a volně odtéká. Čůrkem. Už tisíce let. Kolem pramene tráva chybí… ale po 100 metrech byste nic nepoznali. Panenská, horská krajina. Příroda si s tím poradí.
Těžit se to prý nevyplatí, údajně jde jen o jakousi malou, bezvýznamnou “kapsu”, oddělenou horotvornými pohyby od zdroje.
No a co takhle se přes tento zdroj nějak napíchnout k rusům, třeba to jsou spojená ložiska, jako spojené nádoby. Jim to pak demokraticky vycucneme a Gosudar kulový pozná.
..problém může být v možnosti pádu poškozených stromů nebo zbytků stojících pylonů. To první mohou řešit zkušení dřevorubci, to druhé zkušení pyrotechnici, akorát by mohlo dojít k zahoření uniklých provozních kapalin..
Pokud je situace obdobná té naší, kdy energetický gigant má jen minimální vlastní servisní základnu a cokoli většího než zaplombování odběrného místa najímá externí společnosti, ani bych se nedivil, kdyby nejdřív muselo proběhnout výběrové řízení se vším všudy..
Ekologistické běsnění mi připomnělo perličku z přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Kamarád, který tam jezdí na revize požární signalizace, se od místních zaměstnanců dozvěděl, že se nějací ekologisti pokoušeli prosadit zrušení provozu této přečerpávací elektrárny. Zdůvodňovali to tím, že kolísání hladin nádrží strašně vadí vodním živočichům, kteří v nádržích žijí. Tedy těch živočichů, kteří se do umělých nádrží nastěhovali a spokojeně si tam vegetují už desítky let.
Kritizováno taky bylo zohyzdění krajiny:
https://www.idnes.cz/cestovani/tipy-na-vylet/dlouhe-strane-div-ceska-nebo-pohrobek-socialismu.A050921_142331_igcechy_tom
Ekologistici jsou podivní tvorové – přečerpávačka jim vadí, ale solárně panelové pole např. u Stříbra nebo nebezpečné větrníky ne. Všude je to doprovázeno kácením stromů, zemními pracemi pro kabelová vedení, ovládacími a připojovacími stanicemi (sfázování s rozvodnou sítí), přístupovými komunikace.
O “uhlíkové stopě” nutné pro výrobu, dopravu smontování, provozování, opravy a revize, demontáž, odvoz a likvidaci (po ukončení životnosti nebo při havárii)ani nemluvit, to je podle greténků asi v pořádku. A to nemluvím o rozebírání kopců kvůli těžbě lithia a dalších prvků pro výrobu panelů, jeho zpracování a likvidaci vedlejších produktů těžby a dopravy.
A efektivita? Existuje snad nějaká ekonomicky vypočitatelná a přínosná efektivita tohoto zeleného nesmyslu?
..přečerpávačka funguje už desítky let, odtud zelenáčům žádná kačka nepřiletí.. tudíž vadí!!!
Je to pakáž úplatná..
Ono i to pruzení s přečerpávačkou je poměrně stará záležitost z éry před panýlky a větrníčky. Nechali toho zřejmě proto, že pochopili, že tohle už je vážně hodně mimo a mohlo by jim to být omláceno o huby. A když se rozjela pakárna s Občasnými Zdroji Energie, tak byly přečerpávačky vzaty na milost jako nutné zlo, které má vykrývat výpadky dodávek z OZE. Jenže aby to přečerpávačky dokázaly, tak by jich s takovýmto výkonem a kapacitou musely být desítky.
Ekologie je fašistická pavěda vymyšlená za účelem lidem trvale kur*vit život, nasírat je a všechno jim zakazovat a sebrat co jde a co nejde to taky..
Když si přidám, že “súdruh Hitler” asi ani nemr*dal, byl nekuřák, abstinent a vegetarián tak odkud asi přichází furt to eko-zlo ???
A ostatně Ernst Julius Röhm , velitel SA (něco jako dnes Antifa) byl buzna jak poleno.
Co ještě potřebujete?
To sou furt ty stejný kur*vy !!!
Myslíte si, že jsou ti ekologičtí šílenci tak uvědomělí, že to dělají pro dobro planety? Houby, jsou za tím obrovské prachy.
Pravda.
Jen skutečný certifikovaný idiot je veřejně idiotem zdarma.
jak může ekologický olej způsobit ekologickou havárii ?!?
Transformátorový olej dnes už neobsahuje ty karcinogenní PCB-čka,
a ostatní oleje nejsou také žádné drama,
Sice ve spodních vodách mohou trošku zazlobit.
anžto voda chuťově nic moc,
ale na druhé straně voda se namnoze používá
jen jako technologická na mytí, oplachování, splachování, chlazení aj.
A po letech si na olejích pošmáknou různé bakterie, tak jako se toto děje i v mořích kolem těžebních ropných plošin.
*
Zcela jiná kapitola je nebezpečnost vrtulí,
kdy z nich odlétá námraza tedy veliké kudy ledu,
což na netu dokazují např. fotky poškozených automobilů na silnicích okolo,
Mám i pár fotek kde je vidět kusem ledu z vrtule probořená střecha osobního auta.,
(to musel být pro řidiče zážitek jako po bombardování).
Další problém je neslyšitelný infrazvuk z ložisek soustrojí,
která se namnoze neopravují,
který zvířatům i lidem působí psychické potíže,
kdy tyto nelze nijak odstranit.
*
U nás se stále schizofrenicky blábolí o instalacích těchto luft-mašin jako o zářné spáse naší energetiky,
kdy se zapomíná na to,
že máme vysokou hustotu zalidnění oproti placům jinde po světě,
kde si mohou dovolit postavit celé vrtulové lesy
třeba v těch mělkých přímořských šelfech atp.
Doufejme, ty naše EKO-blby nakonec vykopou starostové obcí zase
a opět od svých vrátek do pryč?
Spíš bych zůstal u toho, že tzv. ekologické zdroje energie mají na vyrobenou jednotku výkonu horší dopad na ekologii než hnědouhelná elektrárna. Dál není o čem se bavit.
Já viděla větrníkové pole v Rakousích a řeknu vám, že se mi z toho ježily chlupy. Nejenže to vypadá jak nástup nějakých trifidů, ale vyloženě jsem viděla, jak to míchá obrovskými vzdušnými masami ažene je to někudy, kudy by normálně vůbec nešly. Včera jsem zahlídla, že jakási vědkyně si dala tu práci a začla to měřit a počítat a zjistila dost hrozné věci – jak to zpomaluje proudění a dělá v tom chaos.
Nějhorší na tom všem ale podle mě nejsou samotné větrníky a soláry – kdyby se to používalo doplňkově, dejme tomu. Nejhorší mi připadá jak se toho chopí věrchuška a rve to silou. Mně to stačilo za komančů……….Brusel jeden socialistickej.
Navíc to, co se kolem tohohle všeho děje, ve skutečnosti vůbec není ani ekologie – natož aby to bylo ekologické.
.. taková pěkná fotečka větrné elektrárny:
https://1url.cz/broAi
Ropné produkty se ekologicky likvidují pomocí bakterií hnoje aneb kompostu, pokud je to na souši. Nesmí se dostat do tekoucí vody, pak by to byla katastrofa.