Svědectví z Barcelony
LUBOMÍR STEJSKAL
[ad#clanek-respo]
Její poznatky a pocity popisuje server Jpost.com. Jsou vůči španělské policii hodně kritické. Protože to, co se v průběhu referenda dělo, bylo místy vskutku za hranou.
Svetlova popisuje, že v Barceloně kolem desáté ráno lidé, kterým nebylo umožněno hlasovat, seděli uprostřed silnice a zpívali katalánskou hymnu a vlastenecké písně. „Bez jakéhokoli varování nebo provokace začala policie střílet gumové projektily. „Byla jsem v centru toho všeho, s dalšími zákonodárci,“ popisuje. „Viděla jsem gumovou kulku na zemi, těsně vedle mě. Viděla jsem lidi, mladé a starší, zraněné po zbití penderky.“
Svetlova se netají tím, že neví, jestli by region měl být nezávislý na Španělsku, nebo ne. Přijela jako neutrální pozorovatel. Přiznává, že s násilím nepočítala. „Tušila jsem, že může dojít k problémům, třeba že by se vláda mohla pokusit zabavit urny, aby nebylo možné spočítat hlasy, anebo na některých místech ustřihnout internet.“
A pokračuje: „Spousta Španělů, nejen Katalánců, je v šoku z chování národní policie. Nikdo neočekával, že bude tak brutální. Lidé mají pocit, že demokratický proces byl narušen. I ti, kdo chtěli hlasovat proti, jsou znepokojeni, že neměli právo vyjádřit svůj názor.“
Je otřesné, že se to stalo v zemi EU: „Mluvíme o Evropě, o evropských hodnotách demokracie a svobodě projevu. Jak jde všechno dohromady?“
Izraelská poslankyně uvedla, že mluvila se španělskými zákonodárci a obvinila je z pokrytectví, pokud jde o její zemi. Řekla jim: Kritizujete nás, naši demokracii a použití síly, když k němu dojde – někdy oprávněně – ale nejprve byste se měli podívat na to, co se děje u vás doma.“
Poučný pohled na to, co se 1. října 2017 v Barceloně stalo – a stát nemělo.
Jakkoli katalánské referendum není primárně záležitostí EU, bude zapotřebí pozorně sledovat, jak se k prokazatelnému násilí postaví špičky unie. Budou stejně farizejští jako španělští poslanci ve vztahu k Izraeli?
[ad#pp-clanek-ctverec]