
„Superúterý“ patřilo Trumpovi
COM/ČTK
Bývalý americký prezident Donald Trump míří za jasným vítězstvím v souboji o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb. Během takzvaného superúterý, v němž republikáni rozhodují o svém kandidátovi v celkem 15 státech, dosud podle výsledkových projekcí vyhrál ve 12 státech včetně Kalifornie, Texasu či Severní Karolíny. Trumpova poslední významná soupeřka v tomto klání Nikki Haleyová zaznamenala ojedinělé vítězství ve Vermontu.
Podle AP a Reuters, která se odvolává na projekce společnosti Edison Research, superúterý dosud přineslo Trumpovi vítězství ve Virginii, Severní Karolíně, Tennessee, Oklahomě, Alabamě, Maine, Arkansasu, Massachusetts, Texasu, Coloradu, Minnesotě i nejlidnatější Kalifornii. Naopak Vermont je zatím jediným státem, kde se během superúterý dokázala prosadit Haleyová.
Z 15 států, v nichž republikáni v úterý vybírali svého kandidáta do prezidentských voleb, dosud výsledky nezveřejnil Utah a Aljaška.
Trump po ohlášeném vítězství ve více než desítce států označil superúterý za “skvělou noc”. “Byla to skvělá noc, neuvěřitelný den,” řekl podle agentury AFP příznivcům ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě.
Dominantním tématem při rozhodování republikánských voličů byla podle očekávání migrace, ukázaly exit polly Edison Research v Severní Karolíně a Virginii, píše Reuters. V Kalifornii byla pro republikány o něco málo důležitější ekonomika, migrace byla až na druhém místě. Na otázku, zda by migranti bez patřičných povolení měli být deportováni, odpovědělo kladně 62 procent voličů v republikánských primárkách v Severní Karolíně, 46 procent ve Virginii a 57 procent v Kalifornii.
V Severní Karolíně, která se s počtem 76 delegátů řadí mezi větší státy a kde v prezidentském finále roce 2020 nad prezidentem Joem Bidenem velmi těsně zvítězil Trump, uváděli republikáni jako hlavní témata migraci ze 41 procent, ekonomiku ze 33 procent, úpravu práva na interrupci z 11 procent a zahraniční politiku z devíti procent.
Ve všech třech dotyčných státech odpověděla rovněž nadpoloviční většina dotazovaných, že čtyřnásobně trestně stíhaný Trump by podle nich byl vhodným kandidátem do úřadu, i kdyby byl u soudu usvědčen ze zločinu.
Superúterý letos nepoutá takovou pozornost jako v minulých volebních cyklech, neboť přichází v momentě, kdy jsou souboje o nominaci republikánů a demokratů považované za víceméně rozhodnutou záležitost. Trump u Republikánské strany i jeho pravděpodobný demokratický soupeř, prezident Biden, od počátku nominačnímu procesu dominují a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco změnit.
Haleyová měla k dnešku na kontě vítězství pouze v hlavním městě Washingtonu. Média superúterý vykreslovala jako její poslední šanci na zvrácení republikánského nominačního klání, které se vyvíjí jednoznačně v Trumpův prospěch. Americká média spekulují o jejím setrvání v kampani. Na úterní večer nicméně neohlásila žádnou akci, na níž by se k této věci mohla vyjádřit.
Exprezident Trump do superúterý vstupoval s 274 delegáty z celkových 2429. Ani kdyby zvítězil ve všech státech, kde se nyní hlasovalo, na nadpoloviční počet delegátů zatím nedosáhne.
Po aktuálním soudu rozhodnutí už Trumpa mohou jen dát zastřelit, či vyhodit do vzduchu, už jiná cesta, jako by legální a nenásliá není, jak mu zabránit v opětovném presidenství.
Bude střelec Rus, Peršan, Izraelec. Gazan, Houtis, Srb, či nějaký US inland socipat, třeba LGBT frustrát, co nám předhodí jako just another a red herring?