23.10.2024
Kategorie: Společnost

Střet dvou podivných světů

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Evropská unie podle serveru Bloomberg vyhrožuje sociální síti X, že jí opepří existenci pokutou, pokud ta se nepřizpůsobí takzvanému Digital Services Act (DSA). Nařízení unie o digitálních službách, které sociálním sítím přikazuje moderovat obsah. Pokud se pod nařízením neskloní, bude následovat pokuta ve výši 6 % celoročního zisku sítě. A síť X Elona Muska se (tedy aspoň oficiálně) nepodřídila. Evropská unie ovšem přišla s vylepšenou verzí. Chce Muska finančně prakticky zlikvidovat. Do toho se ovšem z druhé strany ozývá podivný svět Elona Muska.

Z Evropské unie totiž zaznělo, že pokuta se nebude vztahovat jen na samotnou síť X, ale do oné 6% pokuty budou zahrnuté i další Muskovy společnosti jako je SpaceX, která právě boří mantinely v dobývání vesmíru, nebo Muskova Tesla, která snad jako jediná je zatím schopná konkurovat Číně v elektromobilitě, hlásí Bloomberg. Pokud by unie takovou pokutu na Muska uvalila, bylo by to pro něj nejspíš likvidační. Kdyby pokutu samozřejmě chtěl a byl ochotný zaplatit. Což nechce.

Unie přistoupila k výhrůžkám Muskovi jen proto, že ten odmítá diskusi moderovat podle notiček unie. Tedy mazat unií určené dezinformace. Ano, Evropská unie si tak hraje na pokryteckého demagoga s umytýma rukama. Zavádí cenzuru, ale nebude ji vykonávat, deleguje takovou činnost na soukromé společnosti. Díky tomu z unie může bez ostychu znít – my necenzurujeme. A budou mít pravdu. Cenzura ze státem placených úřadoven probíhat nebude. Ač vlastně bude. Ale nebude.

Má to dvě podivné roviny, které ty naše dva podivné světy spojují.

Pokud by unie na své likvidační pokutě trvala a vyžadovala ji, je to svým způsobem sázka na jednu jedinou kartu. Velmi riskantní sázka. Když prezidentské volby v USA vyhraje Kamala Harrisová, dá se směle předpokládat, že ta se k šikaně Elona Muska s nadšením připojí. Musk otevřeně stojí na straně Donalda Trumpa. Harrisová by jistě nedopustila, aby se za pomoci unie zlikvidovaly jedny z nejelitnějších společnosti, které má USA tu čest hostit na svém území i berním úřadě. Ale takového Muska, toho by jistě prohnala kanálem.

Pokud ovšem vyhraje Donald Trump, zadělá si na výrazné problémy Evropská unie. Protože Trump svého technologického miláčka Muska podrží. A rozhodně si došlápne se vší silou na unii. USA bez nás v pohodě přežijí. My bez USA stěží. Evropská unie vsadila všechno na to, že Kamala Harrisová bude mít Bílý dům. Snad počítají s tím, jakou sílu mají korespondenční hlasy.

Ale podívejme se na to i z druhé strany. Však podivný svět je vlastně vidět ze všech stran.

Nad činností Elona Muska bych měl jásat. Hájí svobodu, hájí otevřený svět informací. Je zdravě konzervativní. To je přesně podle mého gusta. Jenže je to jeden muž, který se vlastně snaží určovat pravidla světa. Tedy aspoň toho západního. Ač jsou mi jeho nynější kroky sympatické, trochu se děsím toho, jak vystrkuje růžky a jak si dovoluje i na takový útvar, jako je Evropská unie.

Tady je potřeba vycházet z jednoduchého principu – stát je tu od toho, aby určoval pravidla. Jeho představitelé jsou volení lidmi. Politici tedy vyjadřují vůli lidí. Je možné je zvolit, je možné je kontrolovat, je možné je i za pomoci demokratických principů vyměnit a dosadit na jejich místo politiky jiné, ať už lepší, nebo horší.

A politika se vyvíjí, musí diskutovat, musí dbát na vůli lidí a samotný stát má v sobě zabudované bezpečnostní prvky, aby se politika nemohla zvrhnout do autokracie či tyranie. To Musk nemá. Není volený, není vyměnitelný, nejsou kolem něho pojistky demokracie.

Představme si, že Trump volby vyhraje. Je někde nějaká demokratická pojistka pro to, aby Musk nezvlčel? Je to přece jenom zhýčkaný multimiliardář, který své dítě pojmenoval X Æ A-Xii Musk. Možná to ukazuje na jeho běžným člověkem nedosažitelnou genialitu, nebo to ukazuje na to, že je to prostě nevyzpytatelný floutek s velkým nadáním. A ten by asi neměl být garantem ničeho jiného než záručního listu Tesly.

A ano, činnost Evropské unie s tou její DSA je děsivá. Chytá manýry, které nejsou slučitelné s demokracií. Chce společnost umlčovat. A Muskova vzpoura proti unijní byrokracii je velmi prospěšná. Ale ta případná dohra už tak pěkná být nemusí. Musk nemá demokratické pojistky. Stát ano. V Itálii se vlády chopila po poblázněných progresivistech konzervativní vláda Georgie Meloniové. Lidé rozhodli, pojistka zafungovala. V to samé můžeme doufat příští rok i my. I u nás pojistka zafunguje a Fialova vláda konečně odbelhá na smetiště dějin. V samotné unii se už teď začíná šířit virus brzdy. Začíná se brzdit s migrací, začíná působit brzda u Green Dealu. Zapůsobí i brzda u DSA. Protože máme demokratickou pojistku v politice.

Korporace, a Musk představuje jednu z korporací, si nesmí na stát příliš vyskakovat. Stát je tu od toho, že vytváří pravidla, která musí korporace uposlechnout. A to i tak pitomá pravidla jako je DSA, která my musíme porazit volbami, změnou politiků a politiky. Nebo hlasitým křikem v ulicích. I když nevím, manýry Evropské unie už možná páchnou příliš. Proč? Netuším. Vždyť svobodná společnost dává daleko větší naději než ta svázaná. Ale k tomu se holt musíme dopracovat my s občankou u volebních uren. A volat v reakci na DSA a podobné choutky po zavedení prvního dodatku ústavy USA i u nás v EU. Nebo možná začít chápat svobodu jako nejdůležitější hodnotu, ze které vycházejí ty další.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,07 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)