![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Stovky milionů proletělo komínem. Nemuselo, ale to by nesměla chybět vůle
ŠTĚPÁN CHÁB
Michaela Marksová před osmi lety rozjela digitalizaci sociální správy. Ta, jak je u nás nemilým zvykem, naprosto selhala. Systém se nerozjel, utopily se v něm částky přesahující miliardu, užitek nulový. Ministr pracáků Jurečka nyní celý vývoj stopnul s tím, že je to k ničemu. Ve výčtu katastrofického nezvládnutí vytyčeného cíle mě zaujala jedna věta: „…za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“
Volat po tom, aby někdo konkrétní nesl odpovědnost za šlendrián, kterým se celá digitalizace sociálního systému stala, je v této zemi asi k ničemu. Dali jsme každý z kapsy stovku, aby se kamarádi těch správných kamarádů měli dobře. Rozvojová země hadr, dá se popsat stav našeho veřejného prostoru, který slouží ke krmení neschopných schopnými. Ano, Michaela Marksová by už teď měla stát před přepážkou nějakého šťoury s pravomocemi, který by se ptal a ptal a následně Marksovou, nebo její podřízené, kteří se na věci podíleli a přiživovali, poslat do uranových dolů. Šlendrián za miliardu prostě nejde přejít mlčením. Ale tady se to prostě stopne a jde se dál. Jak říkám, rozvojová země hadr.
Ale vraťme se k oné větě „…za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“ S ohledem na pravidlo „s péči řádného hospodáře“, které musí stát naplňovat, se ptám, jestli nákup licencí nadnárodního molocha jako je Microsoft je ona péče řádného hospodáře. A to s ohledem na fakt, že vedle operačního systému Windows je k dispozici open source operační systém Linux, který je pro státní správu jako stvořený.
Linux zvládne stejnou práci jako Windows, je stabilní a spolehlivý, navíc je velmi ohebný, státní složky si jej mohou přizpůsobovat podle vlastního uvážení, což s Windows nejde, protože nelze zasahovat do jeho zdrojového kódu. Linux je postavený právě na tom, že lze pracovat s jeho zdrojovým kódem a přetvářet ho podle vlastních potřeb. Pro vytvoření digitalizace sociálního systému (i mnoha dalších) by Linux byl nesmírně výhodný. Ne pouze pro to, že by za jeho licenci stát nemusel dát ani korunu.
Je to blbost? Ale tak se rozhlédněme po světě. Americký Národní úřad pro jadernou bezpečnost provozuje desátý nejrychlejší superpočítač světa IBM Roadrunner, který jako operační systémy používá Red Hat Enterprise Linux spolu s linuxovou Fedorou. Takže desátý nejvýkonnější počítač světa, který hlídá jadernou bezpečnost USA, jede na Linuxech. Je možné, že sociální systém České republiky je mnohem komplikovanější než jaderná bezpečnost USA?
Ale jdeme dál. Flotila jaderných ponorek amerického námořnictva běží na Linuxu. Americká armáda jede na Red Hat Linux. V dubnu 2006 americký Federální úřad pro letectví oznámil, že dokončil migraci na Red Hat Enterprise Linux. Přechod ušetřil v tu dobu 15 milionů dolarů na provozních nákladech datového centra. Kolik ušetřil na licencích pro Microsoft? Pánbu ví.
Vedení města Largo na Floridě v USA používá Linux a získalo si i mezinárodní uznání za jeho začlenění do správy města. Jedeme dál. Francouzská národní policie přešla na Linux. Jen na licenčních poplatcích pro Microsoft ušetřila 50 milionů euro. Francouzské ministerstvo zemědělství jede přes Linux. Na Linuxech jedou i rozvojové země, které si licence Microsoftu nemohou dovolit.
Podobných přechodů na Linux v rámci státních struktur je po světě velké množství. Včetně třeba Severní Koreji, která vyvinula svůj vlastní systém postavený na linuxové distribuci. A třešnička na závěr. V rámci odporu proti sankcím za usebraný Krym začalo přecházet na Linux i Rusko. V roce 2014 Rusko oznámilo plány přesunout své ministerstvo zdravotnictví na Linux jako protiváhu vůči sankcím za anexi Krymu Ruskou federací a jako prostředek k poškození zájmů amerických společností jako je Microsoft. Což je ve výsledku humorné. Nákup licencí od Microsoftu jako vyjádření loajality či neloajality vůči USA korporaci. Politika i v obyčejném operačním systému počítače. Takže hodnotu Microsoftu na burze můžeme sledovat jako mezinárodní výkaz dominance USA nad světem? No, dá se to tak brát.
Ale primárním důvodem jsou, měly by být, peníze. Proto se vrátím k větě, kterou jsem zmínil v úvodu: „…za stovky milionů úřad nakoupil licence od společnosti Microsoft.“ Nemusel to dělat. Povinností řádného hospodáře je šetřit a využívat s co největší efektivitou veřejné statky. Jenže ve státní sféře České republiky převládá mylný dojem, že z cizího krev neteče. Teče, jen tu není doktor, který by ten proud zastavil. Spíš si tam po každých volbách posedají exempláře těch, kteří se snaží krvácení urychlit (a přesměrovat ke svým spřáteleným kruhům).
Bylo by mnohem levnější královsky platit IT linuxový tým, který by pracoval na přechodu klíčových systémů státní správy na Linux, než vyhazovat z okna peníze za licence a systémy, které jsou k ničemu, protože je český šlendrián zase jen roznesl na kopytech… a nikdo za to, už zase, nebude potrestaný, aby tak vznikl precedent pro budoucí tvůrce šlendriánu, že tudy vede cesta jen do uranového dolu.
Musím dodat, že jsem u tohoto tématu silně předpojatý, protože přes Linuxy jedu už téměř 10 let a vidím, že je to plnohodnotný, solidní a spolehlivý operační systém, proto nechápu, proč stát vyplácí Microsoftu stovky milionů za to, co může mít zadarmo a ve stejné kvalitě.
a mohl bych se zeptat, kdo to zaplatí?
Občané ČR,když si to my blbouni necháme líbit……????
Tak vidíš jaký jsme hovada. A ty chceš něco přeposílat, ať si to vyžerou.
Zaplatí se to z daní, tzn. občané této země. Jak jednoduché milý Watsone (slovy klasika).
Lidi jsó hlópí. Tak já třeba už roky neplatím daně ze zisku a z příjmu. NASRAT!!!
Doporučuji to všem kde se dá… a podle toho jsem se zařídil a už se tím vůbec netajím… přesto jsou na mě berňáci krátcí. Počítám s tím, že FU zaměstnává lemply, což je vidět na každém kroku státní správy. Myslíte, že jsem našel následovníky? Prdlajz. Lidi só vystrašení mamlasi. Bojí se a mají jen plané kecy. Pak zase všechno zaplatí do puntíku. Neumí se vzepřít systému. To z nich dělá otroky.
Vždy je třeba sledovat nejen „tok“ peněz, ale také „les“ natažených rukou. A naše země, Země Česká, je na toky a lesy, ale i na „toky“ a „lesy“ rájem to na pohled.
Na Linuxu jedou i další velké společnosti obchodního charakteru. Tam je tento systém odolný a prověřený každodenní praxí, kde nejsou přípustné jakékoliv výpadky. Podívejte se např. když se výjimečně musí sáhnout do pokladny v Penny…
To je v té naší kryptokomunistické zemi norma.
Pamatujete se na socany, jak vyhodili celou miliardu na projekt „nalezení správného názvu naší republiky“?
Prostě někam se ta miliardy vypařila, nikdo po ní nepátral, nikdo nic nevymyslel, propagace nulová a vyšumělo to. Justici totiž ovládají idioti a aktivisté.
Naše republika se jmenuje stále Česká.
A přitom ty licence mohli získat přímo pod licencemi od poskytovatele užitkového softwaru, ORACLE, SAP, IBM, SALESFORCE, atd.
Microsoft podal trestní oznámení. Jádrem sporu byla skutečnost, že Mironet neměl s Microsoftem uzavřenu žádnou smlouvu o distribuci softwaru a zákazníkům nabízel alternativní operační systémy, čímž efektivně snižoval cenu počítačových sestav. Během policejní akce došlo k zabavení hardwaru za zhruba 1,5 milionu korun, a to včetně počítačů zákazníků a kompletního účetnictví. Diskutabilní postup policejních složek tehdy kritizovala také odborná veřejnost. Policie totiž odmítla převzít od Mironetu licence softwaru nebo provést soupis zabaveného majetku. Do sporu vstoupil také Ústavní soud. Ten vyslovil závěr, že část majetku byla zabavena neoprávněně. Postupem času vyšlo najevo, že celou akci vyvolala právní kancelář zastupující Microsoft. řádného odškodnění se u zkorumpované justice nedomohli a byznys přetáhla alza.
Násilnosti v Linci. Migranti házeli petardy a vyřadili elektrickou síť
Linux is freedom.
State hates freedom.
Jen faktická poznámka. Nové agendové systémy, to nezačala Marksová ale v roce 2011 Drábek a Šiška. Od té doby jsou jen zmatky. Takže si k tomu připočítejte peníze za agendové systémy „Vítkovice“ a další záležitosti. Po rozhodnutí soudu pak peníze za návrat k původním systémům. A pak teprve ty další pokusy.
proč marx-leninová nesedí ve vazbě?
Kdyz krades ve velkem, musis v se v prvni rade rozdelit. Tim se zajisti ze se pri vysetrovani na nic neprijde.
Kdo podporuje tuto už zcela neskrývaně nacistickou vládu, je stejným zločincem jako ona.
youtube.com/watch?v=VmBpw0-UKEY
narodnidemokracie.cz
protiproud.info
otevrisvoumysl.cz
ac24.cz
narodnidomobrana.cz
naprvnimmiste.cz
stranapro.cz
spd.cz
pi-new.net (překladač vpravo nahoře v obdélníčku ťuknout na německou vlaječku a vyleze česká)
auf1.tv
freeworldnews.tv
Málokdo dnes asi ví,
že ty původní „socialistické“ sálové počítače u nás běžely na Unixu,
což je takový předchůdce těch dnešních rozvětvených Linuxových platforem.
*
V 90-tých se začala objevovat PC-čka a na nich MS DOS,
po letech pak Windovs 3.1, 3.11 a další „okna“ s pochybnou stabilitou.
Následně se namnožily tisíce virů, které OS od Microsoftu drtily na potkání.
A je tomu tak dodnes.
Bez placené antivirové ochrany ani ránu
*
Internetové servery jsou obvykle postavené na Linuxové platformě,
která je odolná proti virům a tudíž se server jen tak celý nezhroutí.
Nikoliv tedy na tom splácaném MS výtvoru,
který dokolečka dokola záplatují a flikují laciní programátoři původem z Indie.
Někdy, asi před rokem, se objevily informace,
že Windows 11 budou mít jádro poslepované z Linuxové platformy, tedy asi jakýsi hybrid?
*
Mimochodem Windows 10 údajně budou mít MS programovou podporu jen do roku 2025.
Takže budeme zase nakupovat nové HW „železo“,
které má ale čím dál tím kratší životnost,
protože na materiálech se šetří kde jen trochu jde.
(Byly doby, kdy z notebooku šla jednoduše odpojit baterie
a vyměnit-opravit.
Na to už zapomeňme. U mobilních telefonů je to stejné.)
tak v branži IT bylo a je mpsv vyhlášená dojná kráva
Oni se tam ti cikánofilní úředníci absolventi podivných humanitárních studií prostě nechají opít rohlíkem,
jako já se nechám od přítele opít ukrajinskou vodkou a potom ztrácím přehled.
jedu na nich už dlouho, mám Steam a hry si kupuju, některé jsou i pro Linuxy, ale většina pro Widle (ty jsou na kydání hnoje mezi námi) a musím říci, že jediné hry které mi nejdou rozjet jsou ty, které potřebují DX11, protože mám grafiku z roku 2006 :D (Nvidia-GF9600GT).
A z oblasti software jsem zaznamenal pouze problémy u low-level komunikace mezi HW a SW, ale to je problém vývojářů WINE a je možné, že i toto bude v budoucnu překonáno (spíš ne).
Jinak všechno běží jak má. A většina her běží dokonce lépe, protože linuxy „nežerou“ tolik systémových ani hw zdrojů.
Radnice v Mnichově nejprve přešla na Linux, ale po 10 letech provozu se vrátili k Windows. Toto je konkrétní příklad ze státní správy.