28.3.2025
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Stát na správné straně …

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Náš pan premier, Petr Fiala, včera oficiálně zahájil volební kampaň. A jako ústřední slogan své koalice SPOLU stanovil heslo: „Teď je čas stát na správné straně.“ Myšleno, pochopitelně, jako že na straně dobra. Což v představách našeho leadera znamená, stát na straně Ukrajiny, Evropské unie, NATO a podobně. Proč vykopl míč na zahraničně-politické hřiště a nakolik se trefil do představ občanů této země?

Vládní snaha o převedení veřejné, předvolební debaty k otázkám války a bezpečnosti, je pochopitelná. Na domácím poli totiž tahle parta opravdu neskóruje. Horentního nárůstu cen potravin či energií a následného poklesu své životní úrovně si všiml úplně každý. Mnoho občanů také začíná být také znepokojeno narůstajícím počtem krachů firem a nejistotou svého zaměstnání. O negativním naladění těch vnímavějších, kteří zaregistrovali (a správně vyhodnotili) podpisy migračního paktu a zpřísnění Green dealu za Fialova předsednictví, pak ani nemluvě. Zkrátka na poli domácí ekonomiky, svobody a životní perspektivy občanů má opozice slušně nabito, a tak nezbývá než se pokusit o „agenda setting“ a natlačit předvolební debaty do poloh zahraničně-politicky morálních.

Teď k druhé otázce – nakolik se Fiala trefil do tužeb většiny? Podívejme se nejdřív na tu Ukrajinu. O jejíž věčné a neomezené podpoře koalice SPOLU tak zapáleně mluví. Podle letošního průzkumu agentury STEM si 72 % Čechů myslí, že by bylo dobré okamžitě ukončit konflikt, i za cenu toho, že Ukrajina ztratí část území. Zhruba 28% lidí by si naopak přálo, aby Ukrajina s pomocí západních spojenců vytlačila Rusy a získala celé své území zpět… Ale z hrušky dolů. Jako realistický a pravděpodobný však vidí tenhle scénář pouze šest procent Čechů. Pěknou tečkou za STEMovským šetřením je pak zjištění, že polovina našich občanů vnímá uprchlíky z Ukrajiny spíše jako ohrožení, a jen necelá třetina je považuje za přínos.

Dá se tedy říct, že tuzemské obyvatelstvo vnímá ukrajinskou válku jako otravný, dlouhodobý problém, který se negativně podepisuje na jejich životní úrovni a pohodě. Počínaje politikou „oddělení od ruských surovin“, která negativně dopadá na cenovou hladinu a životaschopnost firem (zaměstnavatelů), přes několikaleté, už otravné vládní apely na pomoc Ukrajině, a radostné vypočítávání, co všechno už bylo (na náš úkor) poskytnuto, až po sníženou bezpečnost na ulicích měst s výraznějším podílem mladých, ukrajinských mužů „uprchlých před válkou“. Výsledkem je touha, více či méně skrytá, aby už byl pokoj. To jen ve „vyšších sférách“ úřadů a korporátů, kde se vyžaduje ostendativní demonstrování loajality k oficiální euro-politice, se může Fialova podpora Ukrajiny dočkat vlažného potlesku.

Ale pojďme k jiným, nepříjemným oblasti unijní politiky, které lidi pálí snad ještě více. K oficiální, evropské politice dekarbonizace, prováděné pod heslem, ať to stojí, co to stojí. Na tomto poli se eurohujerská, Fialova vláda, přímo překonávala ve vstřícnosti k šílenému Bruselu. A co na to Češi? Podle jarního průzkumu agentury STEM a Institutu pro evropskou politiku Europeum, vnímá Green deal téměř 60 % Čechů jako ohrožení. Jako příležitost ji vidí 27 procent lidí. Jde o opravdu pěkný a optimistický výsledek, který svědčí o udržení zdravého rozumu ve více než nadpoloviční části naší populace.

S tím koreluje i výsledek průzkumu další agentury (CVVM) z počátku letošního roku. S výrokem, že dohoda přispívá k neúměrnému zdražování energií souhlasilo 71 procent dotázaných. Opačnou odpověď volilo 22 procent lidí a sedm procent nevědělo. Negativní postoj Čechů k oficiální, Fialovou vládou podporované politice Green dealu pak definitivně potvrdil nejnovější, březnový výzkum Sanepu. Pěkných 41,5 % respondentů uvedlo, že s Green Dealem nesouhlasí, dalších 23,3 % „spíše nesouhlasí“. To v praxi znamená, že více než 64 % populace má vůči programu negativní postoj. Podporu Green Dealu vyjádřilo pouze 9,7 % dotázaných, zatímco 22,1 % s ním „spíše souhlasí“. Neutrální postoj, tedy „nevím“, zaujalo jen 3,4 % lidí.

A jak smýšlí naši občané o dalších aspektech „zelené“ politiky, vyjednané Fialovým týmem v Bruselu? Tak třeba zákaz výroby automobilů se spalovacími motory po roce 2035. Podle výsledků šetření Sanepu  s tímto krokem zásadně nesouhlasí 47,6 % respondentů. Dalších 16,7 % spíše nesouhlasí, což znamená, že dohromady 64,3 % Čechů je proti tomuto opatření. Naopak souhlas vyslovilo jen 10,2 % dotázaných.

Pojďme dál. Dalším, Fialovou vládou aktivně vyjednaným zpřísněním Green dealu, které má vstoupit v platnost v roce 2027, je rozšíření systému emisního obchodování (ETS2), i na vytápění budov a silniční dopravu. To jsou ony povolenky na komín a výfuk, které se promítnou do cen paliv.  Proti tomuto návrhu se podle shora uvedeného průzkumu postavilo 45,7 % respondentů, dalších 15,4 % spíše nesouhlasí, což představuje celkem 61,1 % negativních odpovědí. Naopak 11,5 % zcela souhlasí a 17,1 % spíše souhlasí.

Závěrečnou tečkou, dokreslující smýšlení našich občanů o oficiální, zelené politice Bruselu, jsou výsledky ankety o proveditelnosti Green dealu. Ze získaných dat vyplývá, že 44,2 % respondentů považuje tento cíl za zcela nedosažitelný a dalších 23,1 % jej označilo za spíše nedosažitelný. Téměř 70 % populace tak nevěří, že by se České republice podařilo naplnit závazek, který je klíčovým pilířem evropské klimatické strategie. Pouze 12,9 % respondentů označilo tento cíl za dosažitelný a 15,7 % za spíše dosažitelný. Nerozhodnutých bylo 4,1 %.

Ale už dosti čísel. K popisu toho, jak moc se Fialovo zaměření volební kampaně liší od tužeb a potřeb běžného občana, snad postačila. Lidé tu mají většinově zcela na háku „spravedlivý mír na Ukrajině“. Stačilo by jim, aby ta zbytečná válka skončila. Aby byl už konečně pokoj a aby se jejich zdroje a aktiva, která jim stát daňově sebral, přestala bezúčelně vrhat do hluboké, temné, východní díry. Sami by našli jiné, potřebnější adresáty… No a pokud jde o další „správné strany“? Třeba jako Evropská unie, jednota, hodnoty, společná politika? Těch zhruba 70% (podle konkrétního průzkumu) občanů, odmítajících ústřední, oficiální politiku EU – dekarbonizaci a Unijní způsoby jejího provedení, hovoří za všechno.

Na jaké straně tedy Petr Fiala hodlá stát? Strana běžných občanů to určitě nebude. Ostatně, jako po celou dobu jeho bačování ve Strakovce. SPOLU pod jeho vedením plánuje stát tam, kde vždycky a neochvějně stálo – na straně elit, funkcionářů (nejlépe nevolených), nadnárodních korporací a globalismu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)