26.6.2023
Kategorie: Historie

Starobní důchody za vlády komunistů

Sdílejte článek:

DI

Přestože někteří staří lidé na dobu vlády komunistů a jimi nalhaných životních jistot vzpomínají s láskou, jde o zcela zkreslený pohled. Současné sociální zabezpečení je na mnohem vyšší úrovni, než bylo v době socialismu. Tehdejší důchodový systém totiž trpěl řadou nedostatků. Důchody se například nevalorizovaly, takže jejich hodnota časem klesala. A to nejzásadnější, doba odpracovaná v soukromém podnikání, před rokem 1948, nebyla do starobního důchodu započítávaná. Mnoho důchodců tak nesplnilo zákonný požadavek na vyměření starobního důchodu po odpracování 25 let a nedostali žádný starobní důchod. Komunistický systém takové lidi odznačoval mnohými negativními přívlastky, jako buržousty, reakcionáře, třídní nepřítele apod. Navíc, v roce 1953 jim komunisté znehodnotili veškeré úspory, v měnové reformě. Vrcholem komunistické zvůle bylo povinné splácení úvěrů na majetek, který byl znárodněn, lidé často platili i po celý důchod, ale na majetku již hospodařili komunisti.


Tímto opatřením bylo zasaženo přes milion důchodců, kteří nebrali žádný, nebo tak malý důchod, že si nekoupili ani brambory na měsíc. Od roku 1952 došlo k razantní změně v systému, bylo odděleno nemocenské a důchodové pojištění. Jmění Ústřední národní pojišťovny bylo převedeno na stát a důchodové i nemocenské pojištění byly financovány ze státního rozpočtu. Došlo i ke změně v principu placení pojistného, kdy se upustilo od přímé úhrady formou pojistného na placení nepřímé, formou daně ze mzdy.

Důchodový účet tedy rozkradli komunisti a ne Klaus, jak tvrdí rozšířená dezinformace, která má svůj počátek v komunistických Haló novinách, protože důchodový účet zrušili komunisti, ne Klaus. Žádný důchodový účet z doby vlády komunistů neexistoval. Starobní důchody byly schodkové již od osmdesátých let minulého století.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 2,59 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)