30.11.2023
Kategorie: Společnost

Stačí tak málo a metropole stojí

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Hlavní město Praha se díky pirátské snaze udělat z něj mrtvý skanzen stává neprůjezdnou. Mraky ostrůvků, retardérů, zúžení a dalších opatření, které ji mají tvořit ucpanou, se stávají strašákem motoristů a realitou.

Pražan, který by se po letech vrátil do Prahy, by se zároveň musel divit, co jsou choré mozky schopné vymyslet. Kdysi krásně průjezdné komunikace se dočkaly změn, které nelze prostě pochopit. Místa kdysi průjezdná, široká a o dvou jízdních pruzích v jednom směru byla zúžena do jednoho, přibyl nikým nevyužívaný cyklopruh a nástupní ostrůvek se změnil v malé náměstí. Na krátkém úseku vzniklo několik přechodů pro chodce, samozřejmě doplněné dalšími ostrůvky, takže kdysi rovná třída nově připomíná slalomovou dráhu a řidič musí pečlivě sledovat, kudy se cesta kroutí. K tomu se přidávají nové odbočovací pruhy, před kterými se tedy všichni rovnají do jediného směřujícího přímo a vzniká špunt i tam, kde se dosud jezdilo plynule. A když to vše zapadne sněhem, je vymalováno. Ani schopný řidič netuší, kudy vede jeho pruh, a v lepším případu jen oštípané disky kol o hrany ostrůvků nejsou ničím neobvyklým.

Můžete být úplně plešatý, přesto příšernost toho, co pražští zastupitelé dokážou vymyslet, Vám způsobí vstávání vlasů hrůzou. Speciální pruhy pro autobusy a pár vyvolených způsobují totální chaos, dají se však za určitých okolností pochopit. Bohužel je zneužívá řada dalších řidičů vynucujících si na jejich konci pravidlo zipu. Stojíte tak v koloně čekající na zelenou, načež lump spěchající kamsi Vás podjede a těsně před semaforem se dožaduje zařazení. A když jede v náklaďáku či velkém džípu a Vy ve autě jakékoliv ceny, rychle si spočítáte, kolik škody by Vám ten vandal udělal a prostě s nadávkami uhnete. Zvláště když dotyčný uživatel buspruhu jede v podnikovém autě a je mu úplně jedno, že porušuje předpisy. Je schopný do Vás i nacouvat ve chvíli, kdy ho z jeho kabiny jdete vytáhnout, protože si na řidiče fyzicky věříte. Policie nikde, i když jindy Vás zastaví za každou ,,ptákovinu“. A takovýchto konfliktů je po městě vidět denně hodně.

Cyklopruhy jsou zábavným doplňkem našich komunikací. Nikdo je moc nepoužívá, půl roku jsou díky počasí naprosto zbytečné a když už v nich nějaký idiot jede, jejich šíře je taková, že ho stejně musíte objíždět obloukem zasahujícím do protisměru. Velmi často namalují cyklopruh na již před tím neširokou silnici, takže pro auta zbývá tolik, že se i se zrcátky do toho svého nevejdou. A úplně geniální je, když se vedle silnice táhne dvouproudá cyklostezka a trouba na splašených trubkách i tak jede po silnici a motá se tam jako nudle v bandě. Nechceme vypadat jako nepřátelé cyklistiky, naopak, kolo je super věc, jen ne v Praze, v provozu a v tamních kopcích. Pro pár pošuků myslících si, že jízdou na kole v provozu ráno do práce naberou kondičku a budou tu tak na světě déle, těm tedy sdělujeme, že je otázkou času, kdy se vymelou na přejezdu tramvajových kolejí a vzápětí je sešrotuje cokoliv, co přehlédne, že mu leží před čumákem. Nebo jim aspoň někdo jednu plácne za to, že jezdí přes přechody (což je častý a nepovolený nešvar). A viděli jsme i záběry, kdy cyklista i s kolem skončil v blízkém vodním toku, kam byl naštvaným řidičem vhozen.

Tvůrci omezování průjezdu Prahou však ve své činnosti nekončí. Chtějí vrátit tramvaje na Václavák, přemýšlí o zavedení mýtných bran, rádi by vytvářeli zelené relaxační zóny. A důsledky? Pražané z krajů měst už centrum skoro neznají, protože do něj nelze dojet a v klidu na volných místech zaparkovat. Městem krouží odtahová služba vybírající si dražší auta, která ani nemusí nikomu překážet. Nechtějte vidět kola, jak vypadají po citlivém zaháknutí. Škoda 80 000,- a chování firmy provozující službu pro město je tak arogantní, že přemýšlíte o vypálení jejího sídla. A to kvůli desetiminutovému parkování a špatně zadané spz u automatu. Jistě, za chybu se platí, ale ne takto. Přidejme beztrestnost ukrajinských aut, která i přes proklamovanou registraci stojí všude.

Momentálně v Praze napadnul sníh a mnohé z tvorby především pirátských destruktorů mizí pod jeho vrstvami a klení řidičů je častější. Musíte udržovat extrémně vysokou pozornost a v tmavém oblečení večer skákající chodec pod kola na přechodu, o němž si myslí, že mu zajišťuje život, riskuje více, než jen tuší. Řidiči sypačů používající i radlici vůbec nevidí, kde mohou v klidu odhrnovat a kde vyrvou obrubník. A to nemluvíme i podélných zvýšených pruzích, které vymyslel idiot neuvědomující si jejich nepraktičnost a nebezpečnost. Podobným likvidátorem jsou i nesmyslně vysoké zpomalovací retardéry, které jsou pro určitý typ vozidel nepřekonatelnou překážkou. Když to nakonec shrneme, Prahu a magistráty obsadili nepřátelé motorismu, pražské dopravy a většiny Pražanů. A opět všichni drží pusu, trápí se ve zhoršující se dopravě a potichu ve svých autech nadávají. Teror ekoteroristů se zvyšuje a zelenomozci tak získávají větší moc.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)