Souvislosti elektromobility
LUBOMÍR VYLÍČIL
Zelená ideologie, jak už jistě víte, opět slavně zvítězila. Zdravý rozum porazila vcelku hravě, ale triumfovala i nad přírodními zákony. V Europarlamentu včera přijali zákaz aut se spalovacími motory od roku 2035.
Co to bude znamenat pro evropský průmysl, jakož i pro dopravu a osobní svobodu běžných Evropanů, o tom máme zde, jakož i na mnoha dalších fórech, jasno už po léta. Jak to ovlivní dopravu nákladní a tím dostupnost zboží a výkonnost ekonomiky, o tom už tu také byly sneseny stovky argumentů. Podívejme se teď proto do jednoho odlehlejšího, dosud nepříliš diskutovaného kouta hospodářství, který elektromobilita ovlivní neméně výrazně, do zemědělství.
Každý farmář potřebuje tažnou sílu do terénu. K přepravě nákladů, nebo jako nosič nejrůznějšího speciálního nářadí. Potřebuje traktor. A nejpozději od roku 2035, jak se včera usnesly hlavy pomazané v Bruseli, by to měl být stroj elektrický. První vlaštovky už jsou tu. Například firma Soletrac z Kalifornie (tam jsou v každé hovadině napřed) už nabízí zemědělcům svůj eUtility. Dvoutunový traktor s výkonem (úžasých) 40 koní, jehož baterie zvládne (deklarovaných) 4 – 8 hodin provozu. Což je podezřele velký rozptyl. Ale, hlavně, pro použití při sezónních pracích (orba, senoseč, žně) jde o totální nesmysl.
Sestupme ze zelených, ideologických výšin zpět na zem, a to tak, že oběma nohama. Slušný zemědělský traktor, schopný požadovaných polních prací, nemá výkon 40, ale v průměru 150 koní. To je něco kolem 110 kW. Bude-li pracovat 12 hodin (a to se při žních nebo úpravě půdy po nic stává často), potřebuje mít k dispozici kapacitu tak 1400 kWh. Ovšem ty největší z dosud vyráběných automobilních baterií, které jsou na trhu k dispozici, mají kapacitu 100 kWh. Jak z toho ven?
Inu, jsou dvě možnosti – buď orat tak půldruhé hodiny a pak stroj odstavit k nabíječce (z běžné vesnické přípojky) na 6 – 8 hodin a jít se bavit. Protože do večera už schopný další práce nebude. Anebo těch baterií narvat do stroje 15. Čímž se ovšem jeho hmotnost přiblíží parametrům středního tanku… Už dnes jsou veliké problémy se zhutňováním půdy, kvůli pojezdu těžké, zemědělské techniky. Co s tím udělají traktory na 15 automobilových baterií, je asi jasné.
Tohle je ovšem jen jedna, ta viditelnější půlka problému. Tou druhou je související elektronizace zemědělské techniky. Computerové řízení obyčejného traktoru s pluhem. Nejlépe „on line“. S tisíci drahých a nikým nežádaných „apek“, vychytávek a „pomůcek“. Pro bezpečnost, pochopitelně. Znáte to z aut. No a v tvrdém, polním provozu to udělá co? No jasně, klekne nějaká drobná (nikomu nepotřebná) prkotina a milionový stroj stojí. Velice poučný je nářek jednoho zahraničního opraváře a ajťáka zde.
Ve zkratce – chtěl opravit kamarádovi traktor. Měl jakýsi „lepší“, dost elektronizovaný. A na něm spoustu čidel. Z času na čas vypadávalo čidlo hydrauliky. Které sledovalo, zda je stav hydrauliky stejný, jako před týdnem, včera, i před minutou. No a pokaždé, po výpadku toho čidla, zablokoval centrální mozek traktoru John Deere zapalování. Že prý do odborné opravy to nepojede a basta. Z traktoru při obhlídce nic neteklo, jen chcíplo čidlo. Už poněkolikáté. Od zavolání opraváři k dovozu a instalaci čidla nového, uběhlo průměrně něco okolo dvou dnů.
Farmář tedy požádal svého přítel, jestli by nezkusil to pitomé čidlo nějak obejít. Přemostit, vyřadit, zablokovat… jak se to vždycky dělalo, když něco nepodstatného blblo. A tu padla kosa na kámen. Dejme slovo samotnému opraváři – ajťákovi: „Po hodině jsem se vypotácel z kabiny traktoru. Poražený. Nebyl jsem schopen prolomit zeď obrany, která chránila řídící počítač jako pevnost. Nemohl jsem se ani připojit. Protože John Deere prostě řekl, že nemůžu.“
Tady v kostce vidíme dva hlavní problémy, které s elektronizací (a elektromobilitou) dříve jednoduchých výrobků souvisejí. Za prvé – šílená, nadbytečná složitost, hraničící se sabotáží. Znáte to ze svých aut, mobilů a počítačů. „Pomůcka“, kterou nepotřebujete (a nikdy byste si ji nekoupili) vám v lepším případě otravuje život, v tom horším vám brání věc normálně užívat. A amatérsky vyřadit či zablokovat nejde. I když je vám… no víte k čemu. Tak, jako pitomé čidlo stavu hydrauliky u zmíněného traktoru. Jestli má hydraulika poruchu se na poli vždycky poznalo podle toho, že to nezvedá, nebo že z toho něco tmavého teče. Měřit kvůli tomu co 5 vteřin tlak na milipaskaly netřeba…
Druhá věc je o něco složitější. Souvisí s pojmem vlastnictví. Ten farmář oficiálně vlastní traktor. Řádně ho koupil. Má tak ve stodole okolo 3 tun železa, plastu, drátů a gumy. Ale… když se něco nepodstatného podělá, nenastartuje, neodjede. John Deer mu jeho majetek zablokuje. Bez ohledu na farmářovy záměry či schopnosti, si s věcí poradit. Ne. On mu nařídí, jak má dál postupovat (volat autorizovaného, firemního opravce), jestli se chce ještě někdy v životě s tím krámem rozjet. Což nebezpečně připomíná dva pojmy z trestního zákona – vydírání, nebo braní rukojmí. Takže jak to vlastně je? Vlastní ten traktor farmář, nebo John Deer?
Přitom, zeptáte-li se běžných lidí, pak tenhle „nový trend“ fakt a upřímně nechtějí. A farmáři už vůbec ne. Tady je malá ukázka z jednoho (zahraničního) zemědělského fóra. Farmář chce slušný, jednoduchý traktor. Druhý mu odpovídá – „pak to, co chcete, je 30 let starý traktor bez počítačů, emisních přístrojů nebo moderních technologií. Nezáleží na tom, jaká je síla, která ho pohání, plyn, nafta, elektrický proud, nebo cokoliv jiného. Jakmile to má počítače a senzory, stane se čímkoli, jen ne jednoduchým a snadným pro práci. Miluji vymoženosti moderního vybavení, ale chybí mi dny, kdy jste se museli starat jen o to, abyste měli energii a palivo pro motor, bez milionu přístrojů mezi nimi..“
Ano, dostali jsme se od elektromobility poněkud daleko. Ale nikoli bezúčelně a bez souvislosti. Elektromobilita je (při současném stavu poznání a techniky) prostě otevřená sabotáž. Všech myslitelných oborů hospodářství a lidské činnosti. Elektronizace, s ní úzce související, je pak sabotáží skrytou, ale o to účinnější. Zkuste se proto na chvíli zamyslet, kdo skutečně vlastní vaše auto, váš mobil, váš počítač a mnohé další „vaše“ věci. Jste to opravdu vy? A chcete takový svět?
Takhle je to dnes se vším-není nad starej Zetor nebo Ladu Nivu!!!👍
Já jsem elektromobilitě rád. Například stroje na zabíjení víceméně skončí. Tanky na elektriku nebudou okolí obtěžovat hlukem a emisemi. Takový eTiger za sebou potáhne přívěs s akumulátory Vojáčkové se budou účastnit jen jako operátoři ze zápolí. Když dojdou baterky, bitva skončí. Posléze skončí i veškeré vyprošťováky, Následně se vyhlásí dlohodobé příměří a obě strany si odtahají svoji techniku do zápolí, kde ji opraví a nabijí akumulátory. A příští léto zase do boje
Nespadnul jsi z višně na znak?
Já se velice těším na elektrostíhačky. Ale trošinku se děsím elektrifikovaných záchranek.
No ale pozor – nesmí se vstoupit do válečného stavu s Ruskem, Čínou, případně dejme tomu Irákem! Už nikdynikdý……a jupajdá!
Přidejme k tomu ještě, že EU chce zakázat chov skotu, a ani vola na orání nebudeme mít. Genocidní politika pod rouškou boje o klima…nebo za klima, nebo proti klimatu….nebo co vlastně?!
Oni přeci veřejně mluví o tom , že prudce ubydou hladové krky , asi tak 8 miliard .
Takže těch tažných zvířat už nebude potřeba tolik .
všechny tyhle direktivní elektromobilní nesmysly padnou, stejně jako celá evropská unie. Dojde k tomu v tom okamžiku, kdy spojené státy znivelizují produkční potenciál evropy. A k tomu dojde brzy brzínko v přímé souvislosti s ukrajinou. „Bitva“ mezi usa, ruskem a čínou se odsouvá, teď se pracuje na refreši spojených států. Tak to vyplynulo z vývoje a není to proti mysli ani rusku, ani číně.
Než se tak stane stihne nás to zabít.
Ale asi je to tak dobře, protože zdegenerovaní bioroboti bez pudu sebezáchovy a s atrofovaným mozkem ohrožují existenci všeho živého na této nemocné planetě.
není v úmyslu evropu zabít, ale učinit ji silně závislou a neschopnou vlastní „iniciativy“. V podstatě se amerika snaží o totéž, co udělali v devadesátých létech z ruska. Zničili všechen průmysl, zavedli ekonomická a finanční pravidla taková, že veškeré zásadní investice nesmí být financovány v rublech, ale všechno v dolarech, tudíž plně pod kontrolou usa. Tento stav trvá dosud! Ale protože je v rusku Putin, tak se jim rusko stále více vyvléká ze smrtící smyčky (nejde to rychleji, protože pátá kolona je dobře živená právě tím systémem, který byl nastaven v 90. létech a tak činí všechna možná protivenství, aby o svůj blahobyt nepřišla). Válečné střetnutí na ukrajině umožňuje
v rusku stále větší utahování šroubů a tím tvrdý postup proti tamní liberální smečce. V EU pak usa vystavěly samodestruktivní mechanismy, které je nic nestojí, ba naopak, jako vždy, když je někde hůře, je to vždy ve prospěch usa.
Ještě bych připomněl kurvítka. Každý, kdo něco opravoval je přesvědčen, že ty kurvítka musel záměrně někdo vymyslet, aby se věc posrala přesně po dvou letech a nešla opravit. Nejde přece o to, aby věci fungovaly jednoduše a spolehlivě, ale o to, abyste buď museli platit drahý servis, nebo si to museli koupit znovu a ještě zkurvenější.
Já sice nic neopravím, ale pan opravář mi to ukazoval na pračcce, ano. A zeptejte se ve výrobě – jasně, že kurvítka jsou tam úmyslně.
S nadějí v oku a nedočkavostí v srdci hledíme k Čínské lidové armádě až vojensky obsadí Brusel a vymete ten Augiášův chlív.
A zavede místo bruselského sociálního kreditu ten čínský…
Číňané ve městech už se bez čipu nedostanou ani ven z domu. Tady je video:
https://vk.com/video648724520_456241643
Výsledkem je hlavně zvýhodnění aut pro bohatší a nedostupnost nových aut pro ty ostatní. Dnes si chudší lidé koupí auto i do 5000Kč, ale na elektromobil i ojetý si musí nechat jen zdát.
Ojetý elektro-automobil je oxymorom. Znamenalo by to něco na způsob, že jeho baterie jsou vybité. Prostě ojetina. Pak už to zase nebude auto
Pořád to má 200,. cyklů a to není na roční denní provoz a taky už elekroautobusy s velkou slávou už nenahradili novými. Vyxvajlant
Už se těším na problém vzor vandalové. Škrábance na karoserii už nebudou IN. Takové přeříznutí nabíjecího káblu bude brnkačka. Být majitelem eko káry na sídlišti, tak se nevyspím
Pane Vylicil, pripominate mi meho pritele Shawna, skvely, inteligentni clovek. Kdykoli jsem se ho ptal, jak co dopadne a co se stane, vzdy mi dal tu nejhorsi moznost a vzdycky mel pravdu…..
Total control jsme jako infantilní druh vždy chtěli.
Když se začíná realizovat, tak už se nám tolik nelíbí?
Jsme vpravdě divný druh.
Videl nekdo z vas moderni pluh?. Ma 8 radlic a na konci pole je prehodi na druhou stranu a jede bez projizdeni kolem pole nazpet. A to chcete tahat na baterky se 40 konema? Jaky debil si to muze myslet.Muj bratranec zemedelec, obdelava sam s tatou 150 hektaru poli. Ma jen rostlinnou vyrobu, coz znamena, orat, branit, zasit ,sklidit a znovu orat, zasit podzimni osivo. To by mu baterky ale rychle dosly. Dela od nevidet do nevidet. Ma dva traktory a jeden kombajn a ty jsou v jednom provozu. I jeho zena jezdi pri sklizni s traktorem. A v te prdeli, kde bydli nemaji ani jednu nabijecku
Nezbývá tedy nic jiného než návrat ke kořenům.
Již staří Čechové(jsem hluboce přesvědčen že i
Moravané) při polních pracích využívali spolupráce
volské přípřeže.Viz pověst o Přemyslovi.
Proč tedy dnes užitečně nevyužít kvanta této skupiny
hověziho,které po tisících každoročně chrlí vysoké školy vybraných humanitárních směrů..
Obavy z jejich pečlivě vypěstovanému odporu ke
konání čehokoliv užitečného rychle zmizí po bližším kontaktu netahavce z otkou v ruce zkušeného voláka či
hospodáře.
A nový myšlenkový směr,těžce se rodící Zelenský uděl
rázem tak získá přízeň a podporou široké vežejnosti všech sociálních skupin.
Kupředu soudruzi spějme.
doufejme, že si polytbyro EU zatlouklo hřebík do sve rakve, zbytek světa se totiž na zelenorudý skanzen EU z vysoka vysere
Auta nemusejí jezdit jen na baterie. Potenciál má i kejda od prasat, říká Hladík
Budoucí ministr životního prostředí Petr Hladík je přesvědčený o nezbytnosti kroků v ochraně klimatu včetně ukončení výroby aut se spalovacími motory
Je také přesvědčen, že přechod na auta bez spalovacích motorů je správný: „Podívejme se na to, jak vypadaly mobilní telefony před patnácti lety. Technologie jdou obrovským tempem dopředu. My se ale nebavíme o zákazu spalovacích motorů. Pouze jde o závazek přestat je v roce 2035 vyrábět. To neznamená, že poté budou jezdit jen auta na baterie. Je tam možnost syntetických olejů, vodíku, biometanu. Česko má třeba velký potenciál v gastro odpadu, v kejdě od prasat, v rostlinných zbytcích. Na bioplyn z našich bioplynek by mohly hned teď jezdit statisíce aut.“
Na dotaz, zda věří, že auta na jiný než spalovací motor si bude moci koupit každý člověk, Petr Hladík odpověděl: „Je to jediná šance jak pro Česko, tak pro Evropu. A pro nás možnost uchovat si komfort, na nějž jsme zvyklí, a zároveň být šetrní ke klimatu, přestat s oteplováním planety.“
Vážně je tohle individuum placené z našich daní?
Jako fakt?
Opravdu tohle myslí ten pablb vážně co vyzvracel?
On opravdu neví učivo základní školy ohledně toho co je to spalovací motor? Jak přesně pojede to auto na ten plyn bez spalovacího motoru? Jak přesně se liší mobil před 15ti lety a dnešní? Kromě rychlejšího procesoru a víc pixelů na displeji? Starou xperii tu mám v šuplíku pořád funkční … normální smartphone jako dnešní jen s jinejma frekvencema takže se nedá použít na net ….vydržela s novou baterkou déle než jakejkoliv novej smartphone dneška …. né pro super technologii ale protože měla mnohem nenší lcdečko než mají dnešní zmenšené tablety co se nevejdou do kapsy .. a říká se jim nesprávně mobil …
Ta kejda by měla bejt na jeho xichtě .. třeba by se mu rozsvítilo … myslím že popírání fyziky by mělo být trestné nebo alepoň na zákaz vykonávání funkce ve státní správě .. a kdy se začnou vyrábět elektrotanky s ekologickýma střelama dřevěnýma poháněnýma láskou a čerstvím horským potokem? Tedy bezemisní .. já aby se tu náhodou někdo z dezolátů nepokoušel odvolávat na nějaké ty absurdity že se tu buzeruje chudák s autem co jede jendou za rok na hrob se svíčkou a na druhou stranu se tu lifrujou těžké zbraně po tisících co sežerou 200 litrů na sto zničí čolka na kilometr daleko a dokonce se do nich láduje radioaktivní uran namísto olova ……a to se plive po okolí jakoby to bylo ekologické … proč .. protože eko neeko musíme podporovat ty feťáky a fašouny …….
Pane PCL,
Že prý:
„Je tam možnost syntetických olejů, vodíku, biometanu.“
Ten pán je lautr blb,
a namísto pokusu o ministrování by měl radši pást kravičky.
*
„Syntetický olej“ je pojmově prostě hovadina (leda tak silikonový(?) ten ale nehoří).
Oleje tzv. minerální jsou z ropy,
máme pak oleje rostliné,
nebo i z rybiček, jak známo.
*
Vodík se asi z 97 procent dnes vyrábí ze zemního plynu a ropy.
Je tedy logicky dražší než zemní plyn tj. metan (CH4),
vodíkový pohon je prostě ptákovina.
*
Biometan je totéž co metan alias zemní plyn,
jeho výroba je ovšem dražší,
a odvisí od dostupnosti zelené hmoty,
kterou lze bakteriemi měnit na ten slavný „biometan“.
Tudíž se musíme rozhodnout,
zda na free place budeme pěstovat lupení pro ty bakterie
nebo obilniny pro naši výživu
tj. na chleba atp.
*
Posledních více než 20 let souhlasím s V. Klausem viz. obrázek na této stránce vpravo.
Ekologie je ideologie,
kdy tedy ty původně technické aspekty jsou šmahem transformované na nejapné ideologické žvanění pro hlupáčky.
Školy dnes „odborně“ provádějí „debilizaci“ národa,
škoda slov…
S tou voli sprezi je to dobry napad. Na jedne strane Fiala a na druhe jeneral. Volske sprezeni jako vysite. Back to the roots.
Když vezmeme do úvahy skutečnost,
že do této instituce jsou voleni zástupci,
kteří nemají technické vzdělání,
ale jen třeba jakousi politologii,
která je ta na úrovni astrologie,
tak se nedivím té jejich stupiditě.
Náš strojírenský průmysl prostě zkolabuje,
a naši potomci budou emigrovat
na jiné kontinenty,
protože zemědělství a služby tuto zemi neuživí ani náhodou.
*
Ostatně pokud budeme dál dráždit ruského medvěda,
tak se toho roku 2035 prostě v tom atomovém ohýnku nedožijeme.
Tak co bychom se dnes nějak extra vzrušovali, že.
Ono je to ještě o level horší než se v článku píše. Tyhle nové traktory mají spoustu softwarových vymožeností (přitom ovšem bez některých vůbec nefungují), ale jen jako pronajatou licenci. Něco jako Office 365. Nezaplatíš nájem na další období = nejezdíš, neořeš, neseješ…