Socialismus a komunismus
FRANTIŠEK SCHILDBERGER
.
Za komunismu se budeme řídit zásadou: „Každý podle svých sil – každému podle jeho potřeb.“ Za komunismu budou všichni pracovat jako zjednaní – a všem se bude všechno poskytovat zdarma. Karl Marx velmi barvitě líčil, jak se práce stane člověku potřebou a člověk bude dělat, co ho bude bavit, chvíli bude rybářem, chvíli zemědělcem… Asi také chvíli hutníkem u vysoké pece a chvíli profesorem na vysoké škole. Peníze přestanou existovat.
Ještě dnes se mi dělá nevolno, když to tady papouškuju tak, jak jsme to tehdy papouškovali… Podezřelé na tom všem byly především dvě okolnosti. Jednak chyběla jasná definice, co je to „podle potřeb“: kdo bude určovat, co je potřeba – a co už je jenom záliba nebo choutka!? A co když, třeba, filatelista bude chtít získat staré poštovní známky, tedy papírky z doby, kdy se za doručení dopisů ještě platilo, a jiný filatelista nebude chtít svou sbírku darovat ani vyměnit? Filatelista nebude mít možnost si známky koupit, protože nebudou peníze a je jasné, že stát (vlastně už to ani nebude stát, stát taky zanikne) vlastnění sbírky známek nebude pokládat za „potřebu“.
Ovšem nepolemizovali jsme. Báli jsme se.
Komunismus byl vědecký („vědecký komunismus“ byl i studijní obor, který studovali ti nejlepší) – a logicky se tedy mělo spočítat, kdy komunismus nastane. Tak nějak přesné datum, plus mínus měsíc, věda je věda – ale jasné to vůbec nebylo! Ptali jsme se, na to bylo možné se zeptat – ale nikdo nevěděl. Tak za rok? za dva? za pět let, za deset, za dvacet let? Odpovědí bylo jen krčení ramen a ujišťování, že „ještě tato generace bude žít v komunismu“. Příliš jsme se na to, přiznávám se, netěšili.
Ale že kýžený komunismus nějak dlouho nenastává, to byl také teoretický problém – a řešilo se to i v Moskvě. Různě. Nejdřív se řeklo, že společenských formací, tak, jdou v historii zákonitým způsobem za sebou je pět – společnost prvobytně pospolná, otrokářská, feudální, kapitalistická a komunistická, socialismus je jen první fáze komunistické společnosti, má přece vytvořit její materiální bázi – a tedy komunismus vlastně už nastal… Když ta první fáze trvala moc dlouho, vymyslely se mezi socialismus a komunismus přechodné etapy. Pokud si dobře vzpomínám, nakonec byly čtyři. První z nich, která byla už dosažena v Sovětském svazu, se jmenovala „všelidový stát“.
Latest posts by Redakce (see all)