
Smíření, vzor Brno
MONIKA ČÍRTKOVÁ
Vtipy, jejichž terčem je Brno a jeho obyvatelé, jsem vždy pokládala pouze za… vtipy. Ale jak zjišťuji, ono na nich asi něco bude. Málokdy můžeme pozorovat, jak se sarkasmus doslova zhmotňuje v realitě.
Aktuální kauza je opravdu ilustrativní.
S Německem jsme byli dávno usmířeni.
Na úrovni států byla už v roce 1997 uzavřena příslušná deklarace. Skutečných pamětníků války je málo a nemyslím, že by jimi cloumala nenávist nebo pocity křivdy.
Příslušníci generací narozených po válce se nemají za co komu omlouvat, žádné omluvy nepožadují, ve vztahu k válečným událostem nikomu nic neprovedli a nikdo neprovedl nic jim. Nevím o nikom, kdo by prožíval nějakou zášť nebo řešil nějaké osobní nároky.
Česká republika žije úplně jinými tématy než nenávistí vůči Němcům. Je to prostě osmdesát let stará, spící historie, dávno uzavřená.
A pak se toho ujali v Brně!
S prozíravostí sobě vlastní se rozhodli, že pro to usmíření osmdesát let po válce (a skoro třicet let po deklaraci) něco udělají!
Výsledky jsou oslnivé, a řekla bych, zcela v duchu vtipů o Brňácích.
Původně lokální hádka se přesunula na parlamentní úroveň a pomalu se odrazí i do česko-německých vztahů.
Staré křivdy na jedné nebo druhé straně se znovu barvitě připomínají, kolektivní vina a kolektivní utrpení jsou opět tématem diskusí.
Kdekdo k věci potřebuje zaujmout postoj, a jak už to bývá – může si vybrat jednu nebo druhou stranu, nic mezitím neexistuje. I lidé, kteří to vůbec neřešili a byli dávno smíření, se začínají polarizovat a přemýšlet, jestli tady opravdu nějakou nenávist někde nemáme.
Máme.
V Brně ji našli.
***
Američtí vědci konečně zachytili komunikaci mimozemšťanů.
Po chvíli si uvědomili, že omylem naladili brněnské lokální rádio.
FB


(17 votes, average: 4,88 out of 5)
Stačí si vyslechnout vyprávění těch, kteří byli za války totálně nasazení na otrockou práci v říši. Stačí navštívit Terezín či Osvětim.
A člověk je smířen. Smířen s tím, že Němci, kteří nás chtěli všechny vyhubit a zabili nás „jen“ 360 000, jsou svině. Neničili a nezabíjeli nacisti. Němci. Němci jsou svině.
Smíření s tím jsme.Ale nikdy neodpustíme. Nikdy nezapomeneme. Nikdy!
Ty dvě poslední věty jsou prima. A jinak, usmíření, či neusmíření. Těžko můžeš chtít, aby se usmířil někdo, i když se narodil po válce, komu Němci (nepíši zcela vědomě náckové, neb všichni Němci u toho byli) zamordovali někoho z jeho předků v koncentráku, na Gestapu atd. atd., pokud tento zná tuto historii. Národ, který měl být vyhlazen (stejně jako Slované) si z této neblahé paměti udělal téměr nové náboženství a sice: 6 milionů. Ten na toto nikdy nezapomene. Stejně tak nikdo nezapomene, kdo se zajímá, kdo se ptá a pídí po tom, jak to bylo s jeho předky, tedy událostmi předešlými. Člověk neznalý historie je člověk bez kořenů a jak se správně říká; bez kořenů není ani budoucnosti. Ono tu totiž nejde jen o nenávist, ale o uvědomění si toho, co je co. Národ, který se brání se nebrání z nenávisti k jinému národu, ale proto, protože se musí bránit, neb ho jiný národ napadl. Příkladů je mnoho. A když se národ nebrání, tak dopadne jako ČSR v roce 38. Nic tě nezajímá? Proč nad tím přemýšlet, vždyť je to už minulost atd., no neboj, možná už jsi adept na Alzheimera a až se dostaví, tak máš po starostech. A hlavně, nesmíš nenávidět, neb je to dnes i trestné. Předsudečná nenávist, viz Hamáčkův výplod. Znásilní a zabije ti někdo dceru a ty ho nenávidíš, tak jsi označen za rasistu a nějakého toho foba. A ty se s tou osobou, co připravila tvou dceru o život smíříš? No a to hlavní o co vlastně jde a sice; 60 – 70 milionů obětí mnoha národů II světové války a proč a jak vlastně vznikla. Jsou to Němci kdo budovali tisíciletou říši a kam šlápli tam tráva nerostla. Schlamstli Evropu, kromě Anglie a zastavil je až u Stalingradu ten tak dnes nenáviděný Rus, který Němce hnal zpět až do Berlína a Spojenci z druhé strany dnem D Day rovněž. Lze se s Němcem smířit mu odpustit? Nelze. Lze pouze žít vedle sebe, ty na svém, já na svém. To co se chystá v Brně není dobré, ani lidé, kteří to chystají. Je více než nutné, existenčně nutné, po této události v Brně vyvodit důsledky, konsekvence. Nechme je a počkejme so co z toho vzejde. Poté máme i ten tak zvaný corpus delicti. Početný tichý protest s transparenty je výmluvnější a výstražnější než hulákání, pískání a troubení. Amen.
zase hraběcí kecy, kolektivní vina je realita, kdo asi tak zvolil ty dva komouše adorující posselta na hrad a do strakovky, autorko jsi vskutku hloupá nebo jen navedená ?
Smíření
To co se chystá v Brně přece v žádném případě není smíření ale prachobyčejný test.
Ta svi*ňárna nemá už vůbec zacelit česko/moravvsko sudetské vztahy,ale jen zemských škůdcům, vlastizrádcům a bezpátešním potkanům prozradit kam ještě mohou ve svých výnosných vlastizrádných aktivitách ještě pokračovat,
Není proto překvapením postoj opozice současné vlády která těmto stvůrám vděčí za svoji iluzorní moc a slávu
Už dnes na úrovni použitého toaletního papír,
(mimo mísu)
Věřím že i tento můj,v pořadí již čtvrtý komentář bdělé oko cenzorovo nepustí na světlo Boží
Paní Čírková určitě není ani navedená ani hloupá.
Záměrem jejího příspěvku určitě nebyl útok na Jejich Veličenstva Brňáky.
Ale jen její čitelná úvaha nad tím co asi dovedlo vlastivrádce z nejspíš z trvalým pobytem v Brně k provedení tak odporné prasá*rny jako je nabídnout svoje město Brno jako prostitutku roztahující stehna
potomkům henleinovských a současných česko/moravským/vlastizrádcům
Jako rejdiště a zkušení plochu škůdců a likvidátorů této země měřících hloubku a délku
vlastničícího a vlastizrádného svinstva cileně heynricovsky zbavujícího tento prostor
česko/ moravsko/slezkého xindlu
SMÍŘENÍ ?
Kdeže,
Jen bezcitné jitření a rozdírání dávno poměrně zacelených ran přinášející zisk moc a slávu xindlu typu Posselt,Havel, Fiala,Soeder
A jak vidno i znamenitě likvidující současnou vládu Babišboyss , ne vždy tolik vstřícnou k požadavkům svých údajných protektorů z BRD a EU