28.3.2024
Kategorie: Ze světa

Slováci v pasti

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Že Vám to něco připomíná? No jasně. Občanský nezávislý kandidát Ivan Korčok, který má plná ústa toho, jak je „nezávislý“, přitom je ale jeho každá druhá věta uvědomělou kritikou Fica a jeho vlády, a každá třetí věta je útokem proti vládnímu kandidátovi Pellegrinimu.

Stejně ideologicky uvědoměle. Svoji roli hrála také velmi nízká účast, která nahrála právě kandidátu opozice a stála za tímto „překvapením“ prvního kola. Proto říkám, choďte k volbám sakra! Nebudete potom divně koukat.

A kdo že je Ivan Korčok? Bývalý velvyslanec Slovenska v USA, který přesně zapadá do americké představy, jak by měl vypadat typický „středoevropský“ prezident. Jakoby hlavní a největší kvalifikací pro roli prezidenta byla samozřejmě „stáž“ (nalejvárna) na americkém velvyslanectví. Je nemožné, aby člověk v průběhu této své pracovní a také životní zkušenosti nepodlehl těm jediným „správným“ demokratickým názorům a tlaku na „černobílé vidění světa“, se kterými se za oceánem každodenně setkával. Koneckonců, proto tam byl. Navíc jako velvyslanec se všemi privilegii a poctami je člověk na této diplomatické pozici naprosto odtržen od reality běžného amerického života.

Pochybuji, že v průběhu svého diplomatického období pravidelně opouštěl Washington, aby viděl neustále rostoucí stanová „zombie“ městečka, jejichž obyvatelé jsou zdevastováni užíváním nových typů drog. Asi těžko navštívil mexickou hranici, aby viděl, proč na ni Donald Trump postavil kontraverzní plot a snažil se zabránil nové migrační vlně z Latinské Ameriky. Pochybuji, že se setkal z někým z desítek miliónů občanů USA, kteří žijí z potravinových lístků, nebo se osobně dostal do problémů se zdravotním systémem USA (bez pojištění, nebo přímé platby absolutně nikoho váš zdravotní stav nezajímá). A tak se pak tito lidé, plní „sluníčka a duhy“ a na očích růžové brýle, vrací po skončení své diplomatické mise vrací do své vlasti, aby zde šířili tu jedinou správnou a pravou „pravdu“ o skvělém životě za oceánem a ujišťovali nás o jediném správném partnerství se strýčkem Samem. Samozřejmě kromě ideologické roviny, jsou také především ekonomickými a projektovými posly a lobbisty svého „GURU“. Jinak řečeno, udělají cokoliv, aby se zaoceánskému stvořiteli zalíbili.

Své o tom ví také současný český prezident Petr Kolář (pardon, vlastně Petr Pavel). Ale každý znalý přeci ví, že původním kandidátem na českého prezidenta měl být Petr Kolář, který ale při společných cestách s Petrem Pavlem po vlastech českých zjistil, že bývalý generál NATO je pro lidi přeci jenom ještě více „frikulín“ (z amerického FREE-COOL-IN pozn. autora), tedy z hlediska PR ještě vhodnějším kandidátem, navíc s hrdinskou minulostí (chrabrá záchrana francouzských vojáků). A stejně bude dělat jen to, jak bude on pískat. Takže si pánové vyměnili role, a od této chvíle už Kolář tahá za nitky, jasně a přesně instruován z USA.

Pečlivému oku pozorovatele jistě neušlo, že Korčok je (s trochou fantazie) fyzickou kombinací právě Petra Pavla a Petra Koláře – jak symbolické. Věřím, že se Slováci z naší chybí „poučí“ a ve druhém kole vyhraje kandidát, který bude bojovat za lidi a hájit především slovenské zájmy a ne kandidát, který je jen prodlouženou rukou Washinghtonu. A právě zde je nejvíce vysledovatelný onen paradox, protože právě světové velmoci (USA, Rusko) dělají aktuálně vše ve svém zájmu, v zájmu svých zemí, aby ovlivnili světovou politiku a udrželi si mocenský vliv v Evropě. A konkrétně my, státy střední Evropy zase děláme vše proto, abychom svoji samostatnost a vliv ztratily, a zcela po hlavě se vrháme po slepu na Západ (Česko, Polsko), nebo na Východ (Maďarsko, Slovensko*).

A to i za cenu rozpadu našich sousedských vztahů a přátelství, a ztrácíme tak svůj politický vliv a půdu pod nohama, místo abychom cíleně budovali vlastní budoucnost a snažili se být co nejvíce samostatní, nezávislí a schopní. Bez ohledu na zájmy a hrátky velmocí. Alespoň tak, jak to jen jde.

Litterate

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
26 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)