5.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Skutečný nepřítel

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Víte, proč Evropská unie prosazovala pro nákupy plynu z Ruska spotový trh? Proč nechtěli dělat dlouhodobé kontrakty, o které mělo zájem Rusko? Proč upravili legislativu pro obnovitelné zdroje, aby také fungovala tímto způsobem? Víte, proč měly všechny nákupy fungovat přes burzu a každý politik to vychvaloval jako skvělé řešení naší budoucnosti? Víte, proč se celý trh s energiemi liberalizoval a vstoupily do něj firmy jako Kolibřík energy a jiní obchodníci s deštěm?

Protože nákup energií na spotu vycházel z dlouhodobého hlediska levněji.

Pokud si uděláte analýzu čtvrtletních, pololetních, ročních i delších kontraktů na energie v porovnání se spotovými nákupy, tak zjistíte, že byste v desetiletém horizontu docela slušně ušetřili. To byl také obchodní model Písaříka a jeho Bohemia energy. Vám prodal dopředu elektřinu a plyn a sám je nakoupil v poslední chvíli na spotovém trhu. Byly tam samozřejmě nějaké cenové skoky a někdy musel vaší cenu dotovat (a měl na to peníze nachystané), ale vydělávalo to dost, aby se stal miliardářem.

Spousta velkých hráčů to rozpoznala už dávno a přizpůsobili se tomuto výhodnému trendu. Cena sice skákala o procenta i desítky procent, ale skákala nahoru i dolů. V průměru to vycházelo výhodně. Z dlouhodobých kontraktů se postupně stávaly stále krátkodobější a krátkodobější, až se prostě nakupovalo denně… Všechny Síkelovy „závětrné“ plynové elektrárny to tak měly, všechno fungovalo, všichni na tom vydělávali…

Problém byl jen v tom, že to bylo nastavené pro mírové časy. Pro fungující trubky a do puntíku dodržované mezistátní smlouvy. Bylo to nastavené pro rostoucí a fungující byznys ve kterém žádné geopolitické zájmy neměly mít místo. Má dáti – dal. Nic víc. Minimum politiky.

A to měla být také první věc, která měla být vyřešená ideálně ještě před válkou. Jde totiž jen o henten právní stát. Ani jedna bomba nedopadla na naše elektrárny, ani jedna bomba nedopadla na regulační stanice plynu. Z technického hlediska se ruskou invazí na Ukrajinu nezměnilo vůbec nic. Všechno se stalo pouze v rovině papírové a paragrafové. Spotové ceny vystřelily nahoru a všechno se stalo jen z důvodu paniky a narychlo přijímaných sankcí, které zaváděli politici, kteří energetice rozuměli jako Dežo internetu…

Odborníci byli, ale těch se nikdo neptal. Novináři našich pravdomuvných mééédií měli plno práce s vysvětlováním evropských hodnot a když se politici v CNN nedozvěděli, že existují nějaká rizika plynoucí ze spotového trhu, tak o tom sami taky nepřemýšleli, protože to je dneska ideální výbava politika – ničemu nerozumět a odezírat ze rtů Jakubovi Jandovi.

Věděli to Rusové? Věděli, co se na našem plynovém trhu stane? Jasně, že věděli. Všichni věděli, že to takhle funguje. Každý energetický expert (které teď nechtějí pustit do televize a musíme je poslouchat na demonstracích) to samozřejmě věděl. To je mimochodem ten důvod, proč si myslím, že byla těžká chyba chtít na pódiu někoho jiného. Oni totiž za těch pár minut řekli dost málo. Tohle je důležité a měli bychom to vědět i my. Dozvěděli jste se to jinde, než ode mě? Nedozvěděli, že? Vidíte to, Vidlák tady supluje zadarmo veřejnou službu…

A tady vidíte, milé děti, tu nekompetentnost našich elit. Nebyl žádný důvod, aby se tohle všechno stalo. Na začátku války šlo jen a jedině o právní záležitost. Plyn tu byl, elektřina tu byla, všechno fungovalo jako hodinky. Celá legislativa mohla být dávno před válkou nastavená jinak. Mohl existovat „stav ohrožení“ při kterém by se ceny začaly tvořit jinak. Šlo jen o papírování a debilitu těch, kteří sami na sebe uvalili tuhle pohromu, protože jim nedošlo, jaké zákony vlastně odhlasovali. Rusové asi dobře věděli, že to u nás způsobí drahotu, ale vsadím se, že Putina ani ve snu nenapadlo, že to naši ojrohodnotní lídři za osm měsíců nevyřeší. Přitom jde jen a pouze o paragrafy.

Jasně, Rus mohl kroutit kohoutkem doleva i doprava, ale na naší cenu to nemuselo mít vliv. Dodnes i přes různé přivírání plynu a „problémy s turbínami“ máme zásoby metanu dostatečné a problém se očekává až v zimě. Ale když ono je těch smluv i zákonů tolik a procesy jsou tak strašně složité a nepřehledné… a vyjadřuje se k tomu takových příživnických existencí…. že je vlastně lepší přenést náklady na lidi a nechat zhroutit celé hospodářství…

Energetičtí odborníci vlastně neříkají nic jiného, než právě tohle – že není nutné z důvodu různých příživníků platit ty vysoké ceny. Že jsme si to způsobili sami a jde jen o papírování, paragrafování a zmetky přisáté na energetický cecík.

Respektive… tohle všechno platilo až do útoku na Nordstrýmy.

Tam se poprvé stalo něco, co nelze hned tak napravit. Útok na energetickou infrastrukturu, díky kterému nelze využít 3/4 kapacit. Do té doby to byla jen záležitost kecání. Stačilo se dohodnout, stačilo upravit legislativu, dalo se to udělat, aniž by bylo nutné kopnout do země nebo koupit tanker.

Hele, ono se teď mluví o tom, že Nordstrýmy vyhodili do povětří Britové. Existují jakési SMSky bývalé premiérky americkému ministrovi zahraničí, poslanci Bundestágu se prostě nesměli dozvědět, co vyšetřovatelé zjistili, apod, apod. Já bych k tomu především řekl, že to musel být kuřecí mozeček, kdo něco takového spustil, protože právě toto rozhodnutí nejspíš prohrálo Ukrajině válku.

Spousta proukrajinských gaučových generálů samozřejmě věděla, že Rusové svými útoky na ukrajinskou energetiku neuspějí. Nejlepší v tom byl maršál Petrla, který halasně prohlašoval, že se tím Putin jen vydal z posledních raket a odteď bude jen prohrávat. Uplynulo pár týdnů a i majnstrým už píše, že Kyjev je bez proudu, Zelenský mluví o ruském energetickém terorismu… a jako obvykle, byl rozdíl mezi fámou a pravdou jen pár dní.

Ukrajina, která měla dodávat elektriku do Evropy, jí najednou nemá ani pro sebe. A všimněte si, že Rusové nechávají páteřní elektrická vedení netknutá a ničí především trafostanice u elektráren. Jinými slovy – elektřinu lze na Ukrajinu dodávat… z Evropy. Která nemá energie nazbyt, protože nějaký debil v americkém generálním štábu zničil ten jediný způsob, jak se dalo Ukrajině pomoci – kupovat ruský plyn, dělat z něj elektřinu a tu dodávat na Ukrajinu. Je to sice vošajslich a tak nějak mimo henty velkolepé západní hodnoty, ale technicky by to šlo.

To já jen, abychom viděli, že když ve vedení EU sedí imbecilové, tak ve vedení NATO jsou úplně stejní vypatlanci… Ono to fakt vypadá, že jsme si ty trubky odpálili sami, místo aby nám to udělali Rusové jako první krok k nové strategii generála Armagedona Surovikina, který začal ničit Ukrajině především to, co jim Západ nemůže dodat. Energii. Kanóny se dodat dají, náboje se dodat dají, tanky se dodat dají, dokonce v takovém množství, že nevyhráváte… ale elektřina, ta se dodat nedá, protože v trubkách na plyn je díra a všechny „závětrné“ elektrárny jaksi stojí.

Ukrajinci by teď museli na plné pecky pustit ruský plyn plynovody přes svoje území, aby se to dalo nějak zachránit… Ale to by vypadalo jako prohra, takže to neudělají a raději prohrají doopravdy…

A kdyby se náhodou časem ukázalo, že Nordstrýmy odpálili sami Rusové, tak bych se tomu vlastně nedivil, protože v souvislosti s ničením ukrajinských elektráren takový útok začal dávat o něco větší smysl než předtím… Byť Rusové to byli schopní řešit ventilem a nemuseli kvůli tomu odpalovat potrubí.

Ale oni to fakt nejspíš udělali naši anglosasští bratři, čímž v podstatě vygumovali všechnu tu předchozí pomoc Ukrajině, protože bez proudu se dneska nedá žít ani ve zkorumpovaném Banderostánu. Jasně, ve štábech NATO sedí spousta chytrých profíků, ale čím vyšší šarže, tím měkčí mozek…

Přitom ještě před měsícem a kousek nešlo o nic… jen kecy. Všechno existovalo, všechno fungovalo. Trubky byly a mohly přepravovat plyn… Mohli jsme klidně s Ruskem obchodovat dál bez sankcí za směšně nízké spotové ceny a zároveň podporovat Ukrajinu nejen zbraněmi, ale i elektřinou. Nejspíš by to byla po všech stránkách úspěšnější protiruská strategie. Dokonce, kdyby teď fungovaly Nordstrýmy, nejspíš bychom mohli pro Kyjev udělat víc, než jen slibovat nesplnitelné. Ale to ne, protiruská hysterie zvítězila a nějaký imbecil ve vedení se postaral, aby se pro Ukrajinu (a Evropu) už nedalo nic udělat.

Všímáte si, kdo je ve skutečnosti naším nepřítelem? Rusko k tomu vůbec nepotřebujeme. Naši anglosasští a transatlantičtí bratři nám bohatě stačí.

 

Vidlák

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (63 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)