2.5.2025
Kategorie: Společnost

Sice budeme mít víc vysokoškolsky vzdělaných, ale blbounů

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Začněme takovou smutně komickou částkou. Minimální důstojná mzda letos vzrostla na 45 865 korun, v Praze a Brně dokonce až na 53 953. Do práce, když je ten svátek práce, pak v tom reálném světě chodí lidé i za minimální mzdu 20 800 korun. Takové lidi bychom mohli oslavovat při Mezinárodním dni dobrovolníků. Bylo by to takové krásně cynické.

Mému synovi jsem začal nenápadně nabízet jeho vlastní budoucnost. Sní o programování, sní o grafice, házím mu do těch snů realitu všedního dne. Na výběr má, podle mého mírného nátlaku v mezích zákona, mezi elektrikářem a instalatérem. Do učení půjde až za čtyři roky, tak máme čas na přetahovanou. Chuděra malá, kreslí krásně, má to v oku i v ruce, i technickou kresbu zvládá, ale tak si říkám, k čemu specializace na takovou věc, když taková specializace bude brzy nahrazena. Aby pak nesedával někde ve Vídni, odmítnutý akademií i světem a nespřádal v hlavě nějakou milou politickou pomstu. Mám pocit, že takových, kteří se budou chtít mstít, protože pro ně nebude na světě dost místa, bude přehršel. Bylo by dobré dát potomkovi do vínku i nějakou praktickou dovednost, která by ho uživila. Z elektrikáře může přejít na vyšší technické učení a dorazit klidně i na to vysoké. Tam té pšenky do budoucna pokvete dost a dost. V měkké branži humanitárních oborů a uměleckých tajtrdlíkáren bude víc hladu než čeho jiného.

Premiér Fiala nedávno napsal na sociální sítě, že máme málo vysokoškoláků. Prý „jen“ 27 % v populaci. Nedodal, profesor politologie, jaké by republika potřebovala vysokoškoláky. Genderisty, nebo inženýry? Politology, nebo špičkové programátory? Jde jen o to číslo 27 %? Je jedno jakých oborů? Budeme slepě pádit k 45 %? Je tu k mání taková nesympatická věc – Gaussova křivka IQ. Ta říká, že přes 50 % lidí v každé společnosti je inteligenčně průměrná. Od 90 do 110 inteligenčních bodů. Zbylá půle se rozdělí na dvě čtvrtiny. Jedna má hodnoty měřitelného IQ nižší než průměr, druhá pak vyšší. Z toho plyne, že pracujeme s přibližně 25 % lidí, kteří by měli zvládnout vysokou školu. My máme v populaci 27 % vysokoškolsky vzdělaných. Je tedy co slavit.

Žijeme ovšem ve společnosti, která trpí jistým fetišem na tituly, která navíc řemesla, práci rukou, považuje za ekvivalent hlouposti, méněcennosti. Pokud chceme dosáhnout vyšších čísel, přesáhnout 30 % vysokoškoláků, musíme nutně udělat jediné – uzpůsobit tomu vysoké školy, mít menší nároky. Vznikne nám tak prekérní situace. Sice budeme mít víc vysokoškolsky vzdělaných, ale blbců. Nevím, jestli nám to za ta čísla stojí. Takové vysokoškolsky otitulované blbce budeme muset posadit do kanceláře, protože co s nimi jiného. Vysoké školy jako líheň moudré elity? Proč, my potřebujeme jen ta čísla. A ta by nám měla utěšeně narůstat.

Ale vrátím se k synáčkovi. Chci aby patřil do těch fialovsky utěšeně vzrůstajících čísel počtu lidí s titulem? Jasně, je to ve mně jak v koze, kdo by nechtěl. Ale hned vzápětí mi v hlavě zní – no jo, ale aby také něco uměl, mohl se uživit a měl schopnost vzdorovat prudkým vichrům změn. Aby pak neseděl sice s titulem, ale dobrovolnicky minimální mzdou a nespřádal pomstu společnosti. Protože grafiku, animaci, to všechno se brzy stane jen zálibou, kterou za člověka udělá externí umělá inteligence. Ale ano, vždy bude vedoucí grafik, vedoucí animátor, ale těch mravenečků dole už bude o mnoho méně. A s vědomím toho, že i božský Karel byl před svou oslňující pěveckou kariérou prostý elektrikář, mi dává naději, že když synáček bude umět přidělat pojistky, nikterak ho to neomezí v tom stát se vrchním grafikem. Když to bude jeho zájem, proč by to nezvládl. V grafických programech už teď dělá věci, nad kterými jen kroutím hlavou.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)