19.2.2024
Kategorie: Společnost

Sedláci u Prahy

Sdílejte článek:

DAVID DVOŘÁK

Naše historie zná příběh (a hlavně výsledek) akce sedláků u Chlumce a jako ateista volám: „Dej nám Ty nahoře, aby se výsledek neopakoval“. Ostatně, po shlédnutí tiskové konference jsem začal mít takový neurčitý pocit, že někteří začínají chápat, že práce s mediálním prostorem je řemeslo jako každé jiné a zkrátka i tady se musí pracovat nikoliv s emocemi, ale vědomostmi a s „otevřenou hlavou“.

Podle článků, které Vidlák píše lze usoudit, že je naprosto v obraze a ví „vo-co-gou“. Na té tiskové konferenci jsem měl pocit, že i Jandýsek začíná tušit, že vybudovat úspěšnou firmu, být úspěšným odborníkem není to samé, jako být úspěšný ve snaze změnit současné nasměrování ČR do propasti. Je to jak psal P. Hampl – nestačí nadšení, pokud nechceme další výsledek od Chlumce.

  • Nejde o to něco ukazovat či sdělovat premiéru Fialovi či členům vlády. Ti o vás moc dobře věcí a kašlou na vás.
  • Nejde o to něco ukazovat těch přibližně 800 tisícům lidí, co si říkají „alternativa“. Ti už to vidí stejně jako vy a jsou dostatečně přesvědčení.
  • Bojujete o mínění přibližně 5 milionů dalších spoluobčanů. Budete pro ně dost důvěryhodní? Budete dost sympatičtí? Dokážete vysvětlit svoje argumenty tak, aby jim rozuměli? O to jediné se hraje.

Podle mého soudu existují pro akci zemědělců v teoretické rovině 3 scénáře, každý s různou mírou intenzity.

1. Zemědělci budou protestovat a nebudou mít podporu většinové společnosti, přesněji většina spoluobčanů bude proti. V tomto případě se vláda asi uklidí na nezávislý statek zemědělského bratra Jurečky, kde si uspořádají trachtaci, budou si vyprávět vtipy a počkají až se zemědělci vyřvou a vydovádí v Pepíkově. A až se vrátí do úřadu, tak tak trošku utáhnou šrouby totality s odkazem, aby příště už nemohla být „obtěžována“ ta většina „konstruktivních“ občanů. Elita si polepší, naprosté většině se opět o kousek znepříjemní život.

2. Zemědělci budou protestovat a většinové společnosti to nebude ani vadit, ale ani to nebude podporovat, zkrátka zaujmou postoj nezúčastněného. I v tomto případě může vláda odjet na trachtaci k Jurečkovic dotačnímu čerpači, ožrat se tam jak slívy a jen přečkat bouři. Následné utahování šroubů v nadvládě bude ovšem už problematičtější.

Pro oba výše uvedené scénáře pak platí, že z pohledu vládní smečky protestuje menšina nespokojených proruských trollů, dokonce menší počet než opozice získala ve volbách. Zkrátka, protestuje nepočetné extrémní křídlo z řad opozice a to se musí jen a jen přečkat a vysedět.

Ovšem máme tady i 3. scénář, kdy se vládnoucí elity mohou začít třást strachem.

3. Zemědělci budou protestovat a aktivně je bude podporovat většina společnosti. Jen a jen v tomto případě členové vládní smečky ztratí glanc a začnou uvažovat nad důsledky svého konání. Pokud navíc zazní, za všeobecného souhlasu, že se protinárodní kroky budou v budoucnu vyšetřovat a patřičně ohodnocovat, tak je vymalováno … začnou mít strach, začnou se hádat, první krysy začnou drolit jednotu a začne otáčení korouhviček. Nikdo nemůže čekat, že vláda na nejbližším zasedání odsouhlasí vystoupení z Green dealu – ale požadavek je to perfektní, přímo zničující. Strach ze ztráty přízně USA a Bruselu jim nedovolí něco takového, ale setrvávání na pozicích výhodnosti GD spolehlivě zradikalizuje občany proti nim. Tento VEŘEJNĚ pronesený požadavek fakt nemá chybu.

Ze všeho výše uvedeného tedy platí, že se ve skutečnosti nehraje o názor vlády nebo jednání s vládou, ale o získání sympatií většiny spoluobčanů, tedy o jejich naklonění na naši stranu. Všechny výstupy a snažení tedy musí být zaměřeny tímto směrem. Současně platí, že neúspěch bude znamenat zhoršení situace všech mimo nejvyšších elit.

Ostatně co udělal Výborný? … zachraňuje svoji situaci výborně, v podstatě jedině jak může … mluví a snaží se odradit právě tu většinu. Ten očividně taky chápe o co se tady hraje, že to není o žádných požadavcích proruských sedláků, ale o přízni, resp. z jeho pohledu neúčasti většiny spoluobčanů.

Pro příslušníky silových složek bych měl následující – historie se může opakovat i ve Vašem případě. Jen si vzpomeňte na období po r. 1989 – příslušníci STB byli okamžitě vyhozeni bez jakékoliv náhrady, řadoví členové Veřejné bezpečnosti pak před komisemi dokládali své každodenní konání, když se zkoumala úroveň jejich horlivosti. Samozřejmě špičky STB i VB mohly zůstat v klidu, ale ruku na srdce … vy co budete stát na „place“, patříte k těm nedotknutelným špičkám? … bude pro Vás místo v odlétajícím vrtulníku? … nebo jste na palubě stejné lodi se zemědělci a zhoršení životních podmínek se dotkne i Vás i Vašich rodin?

K samotným mediálním výstupům bych pak měl následující – těm pár bodům (jejichž autorem je asi Vidlák) nelze vytknout nic. Opravdu se týkají každého, každé domácnosti. Netýká se jen těch, kteří mají bezedné příjmy nejlépe napojené na cecek státního rozpočtu nebo prostřednictvím ambasády USA na tiskařský lis USD … ale těch opravdu není mnoho.

Naprostá většina se určitě neorientuje v redistribučních platbách a mechanismech, takže šermovat tímto je kontraproduktivní. Zrovna tak je nešťastné argumentovat absolutní výší dotací v miliardách Kč – miliarda Kč je pro většinu nepředstavitelná a jedna z lidských konstant je závist, což miliarda sem, miliarda tam zajisté vyvolá. Trošku lepší je argumentace, kterou použil Jandejsek, když srovnal ziskovost – tuším to byly 3% … tedy 3,- Kč na stokoruně a současně to přirovnat k ziskovosti Hytlermarketů (násobky 100%) nebo energetických baronů, kteří nás aktuálně sdírají z kůže, přestože výrobní cena 1 kWh je stále v desítkách haléřů.

Ovšem pomyslné „best-of“ je srovnání s dotacemi v jiných státech a současně poukázat na fakt že i tady nás západní elity OPĚT podvedly. Součástí dohod našeho přístupu totiž bylo, že se zemědělské dotace srovnají, ale skutečnost je jiná … zkrátka poukazovat na podvod EU a prezentovat KOLIKRÁT vyšší dotace dostávají zemědělci např. v Německu nebo ve Francii – a nelze přeci konkurovat cenou někomu, kdo je násobně více dotován ve své činnosti.

Tož tak, zítřejší události ukážou, zda jsme se za těch 30 let, kdy jsme byli zkolonizováni a doslova vykradeni, poučili a pochopili pravidla hry, kterou s námi, resp. s naším státem sehráli.

Jako ateista jsem začal i končím zvoláním: „Nechť Bůh a štěstěna stojí na naší straně“.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)