8.2.2024
Kategorie: Ekonomika

S ohledem na malé akcionáře ČEZu

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Zase se chystá výlov bankovek z peněženek daňových poplatníků. Rybářská parta Petra Fialy oznámila, že místo jednoho bloku jaderné elektrárny Dukovany chce hnedle čtyři. No když se praštit přes kapsu, tak ať to zaduní celou kotlinou. Nic nenamítám, reaktorů je nám třeba jako praseti drbání. Ale měl bych pár otázek. Hned první – ty žížaly se budou tahat zase jen z kapsiček daňových poplatníků?

Já si to pamatuju. Ono to také není moc dávno, takže se to v té mé děravé hlavě udrželo. Když nastupovala politiky vyvolaná energetická krize, razantně se zvedaly lidem výdaje za elektřinu. Zvedaly se tak, že i tradiční brblání českých lidí překročilo určitou mez slušnosti. Platíme moc, už nemůžeme, nemučte nás, tohle si nezasloužíme. A odpovědí bylo, že stát, i když je většinovým majitelem ČEZu, s tím nemůže nic dělat. Vzhledem k právům minoritních akcionářů. Přece je nesmíme odrbávat, porušili bychom tržní principy, které jsou nám svaté. A tak lid český, potomek planoucího Jana Husa i Jana Žižky, platil jako mourovatý, ze svých revolučních otců si příklad nevzal a nešel řešit situaci kratochvilnou výstavbou vozových hradeb. A platí za předražené energie doposud. Minoritním investorům se práva zkracovat nesmí. To ví po energetické krizi každý.

A teď jsme před dalším Zikmundovým plánem. Budou se stavět rovnou čtyři bloky jaderných elektráren. Což je v rámci energetické bezpečnosti v pořádku. Jenže otázka musí zaznít. Kdo to bude platit? Ten odrbaný člověk z české kotliny? Nebo se stát osmělí a osloví i drobné akcionáře ČEZu? Nemůžeme přece omezovat jejich práva trochu si připlatit za své štěstí. Čtyři bloky, to není za pakatel.

Já jen aby nedošlo k mylnému přesvědčení, že drobní akcionáři mají jen kasírovat výdělky, ale nedělit se o výdaje. Rodina Tkáčova, která svůj podíl ve vlastnictví ČEZu řeší přes daňové úniky za pomoci na Kypru usídlené společnosti J&T Private Equity. Tkáčův švagr Peter Vančo, který kasíruje zisky z ČEZu přes společnost Tinsel Enterprises Limited, opět zaparkované pro to daňové optimalizování na Kypru. Na vysokých složenkách za elektřinu v ČR vydělává i Pa.Ty. Nominees z Kypru. Nebo třeba BERG Nominees, taktéž optimalizace daní přes Kypr. Jsou ti naši milionáři milí lidé. Bezpracně kasírují peníze, pak je přefiltrují přes kyperský daňový ráj. Takové uvědomělé chování. A za tyhle se vláda Petra Fialy tak srdnatě prala a chránila je na úkor obyvatel ČR, kteří jim ten bezpracný život rádi a ochotně a bez vozových hradeb platili a platí dál. Mezi malými akcionáři jsou pak ještě tři americké společnosti a jedna holandská. O těch skutečně drobných akcionářích z lidu nehovořím, to je rozumné spoření na důchod bez optimalizací (ač i oni, ve výsledku jich je 10 % z balíku akcionářů ČEZu, by měli přespět). Vlastnické struktury čerpané ze serveru Hlídací pes.

V prostoru marketingu ministra pro vyplňování pytlů mrtvolami cizích státníků Víta Rakušana nechtěně zaznělo, že vláda jedná o odkupu akcií ČEZu od drobných akcionářů. Vláda na Rakušanovo vyjádření okamžitě reagovala dementi, jak je u ní u všech důležitých otázek posledních dvou let zvykem. Nic takového se nechystá, Vít Rakušan to v rauši svého tahu na politickou branku plnou vlastňáků v Sokolově prostě přeťal a řekl to, co lidi chtěli slyšet. Chuděra Rakušan, takhle si hnojit ještě zaživa vlastní hrobové místo.

Kdybychom ovšem ignorovali vládní dementi a pohráli si s Rakušanovou myšlenkou odkupu akcií před investicemi, dostáváme se do hry s názvem „Kdo rychleji vyžere spižírnu“. Ochrana drobných akcionářů až do zničení rozpočtu ČR. Takže nejenže budeme z daní platit výstavbu čtyř bloků, ale k tomu si přibereme i královské vyplácení drobných akcionářů, kteří nemají v těle ani tolik cti, aby v ČR vydělané také v ČR zdanili (o těch drobných spořilech na důchod není řeč). Co se pak divit, že jsme na huntě, když vládní kolchoz by vyvolal proti vlastním lidem při ochraně kyperských vykuků klidně i ducha padesátých let.

Pokud je vládní dementi Rakušanova blábolení v Sokolově založené na skutečnosti, v tom případě očekávám, že Tkáč a jemu podobní kyperští loupežníci zacvakají 30 % ceny bloků jaderných elektráren. Jen ať se prohnou, optimalizátoři jedni.

A vozové hradby pořád v nedohlednu.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)