![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Rychlost nezabíjí
COM/AF
Rychlost nezabíjí. Fráze tvrdící opak je jen ničím nepodloženým strašením předpokládajícím, že když při řízení auta zachováte všechny ostatní faktory konstantní a přidáte k nim vyšší rychlost, riziko nehody naroste. To je šedá teorie, zelený strom života roste úplně jiným směrem.
S měnící se rychlostí ostatní faktory ovlivňující bezpečnost jízdy konstantní nezůstávají, mění se. A zda bezpečně dojedete do cíle obvykle ovlivňují více než to, jestli jedete zrovna 110 nebo 130 km/h. Typicky je to pozornost věnovaná jízdě – když vás někdo nutí se pohybovat po silnici nepřirozeně nízkou rychlostí vzhledem k okolnostem, vašim schopnostem a možnostem vámi řízeného vozu, pozornost ztrácíte. Lidé si tak za jízdy hrají s mobilem, ladí rádio, nechávají si odblokovat palubní televizní tunery, povídají si posádkou, svačí… Nic z toho nebudou dělat v momentě, kdy budou mít pocit, že je to jízda, která vyžaduje jejich pozornost. A pojedou bezpečněji.
Německé dálnice jsou asi z 2/3 rychlostně neomezené. A jsou to statisticky nejbezpečnější dálnice kontinentu. O čem je třeba se za této situace bavit? Kdyby rychlost zabíjela, Německo dávno vymřelo. A mimochodem, i u nás jsme měli rychlost neomezenou – po zavedení omezení nehodovost stoupla. A mimochodem, rychlostní omezení zrušili také v Austrálii – tam pro změnu nehodovost klesla.
Bohužel, permanentní manipulující zmínky o opaku vytváří v lidech pocit, že rychlost je na silnici to největší zlo. Není, existuje tisíc a jeden důležitější faktor ovlivňující bezpečnost jízdy a další důkaz přichází z nám opět velmi blízkého prostředí, z Rakouska. Tam loni v srpnu zvýšili rychlost na jedné z dálnic na 140 km/h a tamní autoklub ÖAMTC nyní vyhodnotil výsledky.
Jsou vpravdě fascinující – nehodovost na sledovaném úseku za uplynulých 12 měsíců jako mávnutím kouzelného klesla o polovinu. Nezměnilo se přitom nic jiného, jen byla zvýšena nejvyšší povolená rychlost o 10 km/h. Za posledních pět měsíců pak na tomto úseku dálnice dokonce nedošlo ani k jedné vážné nehodě a je to rázem nejbezpečnější úsek jakékoli silnice v celé zemi. Křičet navíc nemohou ani ekologové, zvýšení rychlosti nezpůsobilo podstatné zvýšení jakýchkoli emisí, např. koncentrace sledovaných pevných částic se nezvýšily vůbec.
V podstatě nás to vzhledem k dřívějším zkušenostem s podobnými experimenty nepřekvapuje, povolení otěží řidičům zkrátka nemá ten efekt, před kterým „pachatelé dobra” rádi varují. Co překvapivé je, je politická reakce. V Rakousku v mezičase proběhly volby a vypadá to, že do vládní koalice se dostanou Zelení. A ti pochopitelně jakoukoli vyšší rychlost razantně odmítají.
Lídr Zelených Werner Kogler se dokonce nechal slyšet, že si „nedovede představit”, že by experiment se 140 km/h pokračoval dále. Aha. Je to nakonec „logické” – když dálnici vyšší limit téměř zbavil nehod a nezatížil životní prostředí, je třeba zavést nižší limit, aby se lidem žilo zase o něco lépe. A my jsme si mysleli, že s popsanými výsledky bude rychlost zvýšená všude…
- Zdroje: ÖAMTC, Kurier, autoforum.cz